Až 1 z 5 rodín v Rusku ho nemá. Sankcie zasiahli produkt nevyhnutnej ľudskej potreby
- Záchody sa objavili na aktualizovanom sankčnom zozname voči Rusku
- Milióny ľudí nemajú splachovací záchod a využívajú vonkajšie latríny
- Záchody sa objavili na aktualizovanom sankčnom zozname voči Rusku
- Milióny ľudí nemajú splachovací záchod a využívajú vonkajšie latríny
Rok od začiatku nevyprovokovanej ruskej agresie na Ukrajine pokračujú západné sankcie na Ruskú federáciu. Predstavitelia Európskej únie pri tejto príležitosti predstavili 146-stranový list, na ktorom sa objavili nečakané položky.
Sú na ňom zariadenia pre záchody, ako sú „bidety, záchodové misy, splachovacie nádržky a podobná sanitárna keramika“. Portál Euobserver uvádza, že záchody boli aj na pôvodnom sankčnom zozname z júla minulého roka a teraz sa objavujú na aktualizovanom zozname.
Pre verejnosť ale ide zväčša o novú informáciu. Záchody sú súčasťou balíčka, ktorý mieri na ruský priemysel. Jeho súčasťou sú aj „LED diódy, konopná priadza, vysokozdvižné vozíky, stroje na triedenie pošty, komínové hrnce, tehly, pneumatiky a dokonca aj hroty na perá a hroty“.
35 miliónov Rusov nemá vnútorné záchody – využívajú latríny
Záchody a ďalšia sanitára keramika sú v Rusku veľmi žiadané. Euobserver pripomína, že množstvo domácností stále nemá splachovací záchod
„Toalety sa stali symbolom toho, ako 24-ročná vláda ruského prezidenta Vladimira Putina nepriniesla nič k zlepšeniu životov ruských ľudí, keď ich ruskí vojaci začali drancovať, najskôr v Gruzínsku v roku 2008 a teraz na Ukrajine – pretože jeden z piatich ruských domov ich stále nemá,“ uvádza portál.
Presnejšie povedané jedna z piatich domácností nemá vnútornú inštaláciu vody a odpadov. Moscow Times uvádza, že podľa štatistiky neziskovej organizácie WaterAid najhoršia krajina v oblasti sanitácie, z rozvinutých krajín.
Odhad z roku 2012 uvádza, že približne 35 miliónov Rusov nemá vnútorné záchody a naďalej používajú len vonkajšie latríny.
Na vidieku v Rusku takmer dve tretiny Rusov nemajú prístup k vnútorným toaletám, z ktorých 48,1 percenta používa vonkajšiu latrínu a 18,4 percenta nemá žiadnu kanalizáciu.
Rusko nedávno obletel príbeh z ruského vidieka, kde zdravotnícke centrum nemalo vnútornejšie toalety, preto aspoň vyrobili vonkajšiu latrínu. Miestny obyvateľ nemal čím kúriť a tak ju ukradol a spálil. Miestna starostka sa bojí postaviť novú, pretože prechádzajúca stavba ju stála 10 000 rubľov (123 eur).
Putin says everyone envy Russians. Meanwhile this is what happening in Russia.
A local broke a public wooden toilet to heat the stove. Why is there always a problem with toilets in Russia? pic.twitter.com/ePP0rUlB46
— Oleksiy Goncharenko (@GoncharenkoUa) February 14, 2023
Kradnutie záchodov z Ukrajiny ukazuje, ako je na tom ruská ekonomika naozaj
Európski predstavitelia si myslia, že sankcie na záchody sú zásah do živého. „Splachovací záchod urobil pre civilizáciu viac ako ktorýkoľvek iný vynález,“ povedal pre The Telegraph európsky diplomat.
„Takže obmedzením vývozu len uvádzame technologický pokrok Ruska do súladu so stavom jeho civilizácie,“ dodal. K sankciám na sanitárne potreby, vrátane záchodov, sa pridala aj Veľká Británia.
In the tenth package of sanctions, the EU will ban the export of toilets to Russia
Many industrial goods are on the list of restrictions. This includes „bidets, wash basins, cisterns, and similar plumbing fixtures“ as well as LEDs, hemp yarn, forklifts, mail sorters, chimneys,⤵ pic.twitter.com/Czhcbttp3c
— Ukraine News 🇺🇦 (@Ukrainene) February 16, 2023
Ukrajinci zaznamenali prípady, keď ruskí vojaci na Ukrajine kradli záchody alebo ich časti.
„(Rusi) hovorievali, že ich najväčší sen je vidieť Paríž a zomrieť. Ich snom je teraz ukradnúť záchod a zomrieť,“ povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý apríl.
Európski diplomati si myslia, že kradnutie záchodov naznačuje, ako sú na tom Rusi naozaj.
„Ruskí vojaci rabujú záchodové misy z ukrajinských miest. Napriek nafúknutým údajom o ruskom raste to ukazuje, ako hlboko je ich ekonomika v skutočnosti v dôsledku ochromujúcich západných sankcií,“ uviedol diplomat.
Odpojenie ďalších bánk od SWIFT-u aj stopka výkonným pozíciám v strategických firmách
Euobeserver pripomína, že Európska únia sa chystá rozšíriť sankcie na Rusko. Odstrihnúť chce ďalšie ruské banky od systému medzinárodných platieb SWIFT. Majú to byť banky Alfa-Bank, Tinkoff a Rosbank.
Zakázať chce aj ruské propagandistické kanály RT a Sputnik, ktoré vysielajú v arabčine. Sankcie majú zakázať udeľovanie víz a zmrazenie aktív pre približne 130 ďalších ruských jednotlivcov a subjektov.
Prelomové je aj rozhodnutie, že žiaden ruský občan nebude môcť zastávať výkonné pozície vo firmách s „kritickou infraštruktúrou“, ako sú plynárenské alebo ropné spoločnosti.
Sankcionovaní majú byť aj ďalší ruskí propagandisti, vojenskí hodnostári, politici alebo podnikatelia.
Návrh sankcií zahŕňa obmedzenia v hodnote viac ako desať miliárd eur, napríklad zákaz dovozu ruskej gumy do EÚ alebo zákaz vývozu ďalšieho technického vybavenia i náhradných dielov, ktoré by Rusko mohlo využiť na bojisku, uvádza TASR.
Celkovo by nové sankcie voči Rusku mohli byť najprísnejšími, aké kedy EÚ uvalila, konštatuje Reuters. Zámerom desiateho sankčného balíka od začiatku invázie Moskvy na Ukrajinu je sťažiť Rusku financovanie vojny a získavanie výzbroje.
Ukrajina vyzýva EÚ, aby zašla ešte ďalej, no vzhľadom na nesúhlas Maďarska, Bulharska, Francúzska či Belgicka nemôže Únia zatiaľ obmedziť spoluprácu s ruským odvetvím jadrovej energetiky ani zastaviť dovoz diamantov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euobserver, Moscow Times, The Telegraph, TASR