Až 100-tisíc prípadov ročne: Hlavný lekár USA chce na fľašiach s alkoholom varovania pred rakovinou

  • Alkohol zvyšuje riziko rakoviny, no mnohí o tom nevedia
  • Hlavný lekár USA vyzýva na nové etikety a prehodnotenie limitov konzumácie, aby chránil verejné zdravie
murthy doktor usa hlavný lekár
Ilustračné foto TASR/AP Photo/Ted Shaffrey
  • Alkohol zvyšuje riziko rakoviny, no mnohí o tom nevedia
  • Hlavný lekár USA vyzýva na nové etikety a prehodnotenie limitov konzumácie, aby chránil verejné zdravie

Spojené štáty sa ocitli v centre diskusie o vplyve alkoholu na zdravie, keď hlavný lekár krajiny, Dr. Vivek Murthy, vyzval na zavedenie varovných označení na alkoholických nápojoch, informuje BBC.

Tieto by mali spotrebiteľov informovať o riziku rakoviny spojenom s konzumáciou alkoholu, podobne ako varovania na cigaretových baleniach. Podľa Dr. Murthyho alkohol spôsobuje ročne približne 100 000 prípadov rakoviny a 20 000 úmrtí v USA, no väčšina Američanov si toto riziko neuvedomuje.

Prečo je alkohol rizikom?

Alkohol je po fajčení a obezite tretia najčastejšia odvrátiteľná príčina rakoviny. Priamy súvis medzi konzumáciou alkoholu a vznikom siedmich druhov rakoviny je preukázaný. Ide o rakovinu prsníka u žien, rakovinu hrdla, pečene, pažeráka, ústnej dutiny, hrtana a hrubého čreva. Tento fakt je nezávislý od druhu alkoholu – riziko predstavuje pivo, víno aj destiláty.

Zatiaľ čo súčasné varovné označenia na alkoholických nápojoch v USA existujú od roku 1988, zameriavajú sa iba na riziká spojené s tehotenstvom a riadením vozidiel. Dr. Murthy preto navrhuje aktualizáciu týchto označení, zvýšenie povedomia verejnosti a prehodnotenie odporúčaných limitov konzumácie alkoholu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila alkohol za karcinogén už v roku 1988. V tej istej kategórii sú zaradené aj tabak, azbest a ďalšie látky spôsobujúce rakovinu. Výskumy ďalej potvrdzujú, že pravidelná konzumácia alkoholu zvyšuje riziko úmrtia na rakovinu, najmä u starších osôb.

Varovania na alkohol: Kde už fungujú?

Spojené štáty nie sú prvou krajinou, ktorá zvažuje zavedenie varovaní na alkoholických nápojoch. Írsko je pionierom v tejto oblasti – od roku 2026 budú musieť všetky alkoholické nápoje obsahovať etikety, ktoré upozornia na riziko rakoviny, ochorení pečene a vysoký obsah kalórií. Podobne aj Južná Kórea vyžaduje, aby etikety obsahovali varovania o rakovine, píše portál Euronews.

V Európe sa diskusia o označovaní alkoholu odohráva v rámci Plánu na porazenie rakoviny, ktorý predložila Európska komisia v roku 2021.

Cieľom je povinné uvádzanie nutričných informácií a zoznamu zložiek na etiketách alkoholických nápojov. Tento návrh však čelil silnému odporu priemyselných skupín a nebol schválený.

Mnohé krajiny prehodnocujú odporúčané limity konzumácie alkoholu na základe najnovších výskumov, ktoré naznačujú, že žiadne množstvo alkoholu nie je bezpečné. Kanada znížila svoje odporúčania z dvoch nápojov denne na dva nápoje týždenne.

V USA sú aktuálne odporúčania stanovené na maximálne dva nápoje denne pre mužov a jeden pre ženy. Vo Veľkej Británii je limit 14 jednotiek alkoholu týždenne, čo zodpovedá približne šiestim pohárom vína alebo pivám.

Prekážky v USA

Na zavedenie nových varovaní na alkoholických nápojoch v USA je potrebné schválenie Kongresu. Podľa BBC však nie je jasné, či táto iniciatíva získa politickú podporu.

Napriek tomu Dr. Murthy apeluje na zvýšenie povedomia verejnosti a zdôrazňuje, že zdravotnícki odborníci by mali aktívnejšie informovať pacientov o rizikách spojených s alkoholom.

Alkohol predstavuje vážne zdravotné riziko, no verejnosť často podceňuje jeho vplyv. Iniciatíva Dr. Murthyho môže byť dôležitým krokom k zvýšeniu informovanosti a zníženiu škôd spôsobených konzumáciou alkoholu.

Napriek politickým a priemyselným prekážkam by malo byť cieľom chrániť zdravie ľudí a vytvoriť prostredie, kde budú spotrebitelia lepšie informovaní o rizikách.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: BBC, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá