Až 120 000 Slovákov môže roznášať koronavírus a nevedieť o tom. Matovič zverejnil hrozivé čísla

  • Podľa predsedu vlády Igora Matoviča máme na Slovensku tisícky nakazených, o ktorých ani nevieme
  • Je dokonca možné, že efekt prísnych opatrení sa vôbec neprejaví
BeFunky-collage – 2020-10-09T115658.608
TASR/AP Photo/Olivier Matthys, NCZI
  • Podľa predsedu vlády Igora Matoviča máme na Slovensku tisícky nakazených, o ktorých ani nevieme
  • Je dokonca možné, že efekt prísnych opatrení sa vôbec neprejaví

Ako keby 1 184 prípadov za štvrtok nebolo dosť strašidelných. Predseda vlády Igor Matovič na tlačovej besede predstavil oveľa desivejšie čísla. Infekčný dnes môže byť každý 45. Slovák.

Infekčný znamená, že sa koronavírusom nakazil, ale príznaky ešte nemá. Inkubačná doba koronavírusu môže byť až dva týždne, obvykle začne nakazený niečo cítiť zhruba po 7 až 10 dňoch. Práve doba medzi kontaktom s vírusom a prejavením príznakov je veľmi nebezpečná. Takýto človek šíri vírusy do okolia bez toho, aby čo i len tušil, že vírus už má.

https://www.facebook.com/obycajni.ludia.a.nezavisle.osobnosti/videos/457848968507897

V prvej vlne sme mali podiel pozitívnych testov dve až tri percentá, v priemere 30 ľudí. Reálne to mohol byť asi šesťnásobok, teda 200 ľudí denne. Dnes máme podiel pozitívne testovaných voči vykonaným testom viac ako 10 percent. Reálne to môže byť až 15-násobok. Teda namiesto tých 1 184 prípadov to môže byť až 17 000 nakazených ľudí, ktorých sme nezachytili,“ vysvetľuje premiér.

Dodal, že inkubačná doba je približne sedem dní. Ak každý deň pribudne 17 000 nakazených, o ktorých nevieme, môže po Slovensku chodiť až 120 000 ľudí, ktorí sú nakazení, nevedia o tom a roznášajú vírus na iných ľudí. „Na jar to bolo 1 400 ľudí. To je nič. Začínam mať obavy, či sa naše nové opatrenia vôbec nejako prejavia,“ dodal predseda vlády.

Reprodukčné číslo vírusu je podľa ministra zdravotníctva 1,4. Každých 100 infikovaných ľudí nakazí v priemere 140 ďalších. Týmto tempom môžeme mať státisíce prípadov koronavírusu, z ktorých mnohí budú potrebovať hospitalizáciu.

REKORD: Opäť máme takmer 1 200 nových prípadov koronavírusu

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dodáva, že je veľmi ťažké odhadnúť, aký vývoj situácia naberie. Dobre to však nevyzerá. „Podľa údajov, ktoré máme z iných krajín, incidencia 40 prípadov na 100 000 obyvateľov za 14 dní môže byť tou zlomovou hodnotou, po ktorej tá krivka ide strmo hore,“ povedal minister. 

Zároveň však podľa neho neexistuje žiadny verejne dostupný model šírenia koronavírusu na Slovensku. „My používame modely šírenia, máme pesimistické aj optimistické scenáre, ale zverejňovať ich nebudeme,“ dodal Krajčí s tým, že zverejňovanie hypotetických modelov je kontraproduktívne.

Rúško, odstup, ruky

Premiér zdôraznil, že naďalej je potrebné dodržiavať odstup, umývať si ruky a nosiť rúška. Počas Dušičiek by sme si mali dvakrát rozmyslieť, či je naozaj nevyhnutné, aby sme cestovali na hroby zosnulých blízkych. 

Je správne si pripomínať zosnulých, ale oni sa nebudú hnevať, keby sme na tie hroby šli neskôr. Vírus je ako diabol a pokušiteľ, nehrajme jeho hru,“ povedal Matovič.

PRIESKUM: Nenosia rúška, napodobňujú vodcu. Kotlebovci sa necítia ohrození koronavírusom

Zároveň sa pustil do konšpirátorov, ktorí spochybňujú význam opatrení, najmä rúšok. Ako príklad uviedol americké mestá počas španielskej chrípky pred 100 rokmi.

Mestá so striktnými opatreniami v prvej vlne na druhú vlnu doplatili. Tie, ktoré mali prvú vlnu zlú, druhú vlnu mali slabú. My sme boli počas prvej vlny zodpovední. Stalo sa to, že konšpirátori povedali: Tak vidíte, nič sa nám nestalo. Ľudia si nespojili výhru so zodpovednosťou a postupne počúvali bláznov, ktorí hovoria, že je to nejaká chrípočka. A ľudia, bohužiaľ, začali veriť bludom. Vymenili si príčinu a následok a teraz na to doplácame,“ povedal premiér.

Zodpovednosť, ktorá nám pomohla v prvej vlne, máme dnes vypnutú. Začínam mať pocit, že dnes už zodpovednosť už nemusí stačiť,“ dodal.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Najnovšie videá

Trendové videá