Až 30 % Slovákov zažilo na pracovisku šikanu: Mnohí netušia, čo je whistleblowing, kauzy môžu skončiť na inšpektoráte
- Šikana na pracoviskách nie je na Slovensku vôbec výnimočná
- Slováci však nevedia, že sa môžu brániť
- Šikana na pracoviskách nie je na Slovensku vôbec výnimočná
- Slováci však nevedia, že sa môžu brániť
To, čomu sa v školskom prostredí hovorí šikana, sa v pracovnom prostredí nazýva bossing alebo mobbing.
Pri bossingu nadriadený šikanuje podriadeného. Pri mobbingu ide o neprimerané a znevažujúce správanie zo strany kolektívu voči jednotlivcovi.
Medzi neprimerané a šikanózne správanie sa zaraďuje aj stuffing, keď podriadení šikanujú nadriadeného, ale táto forma týrania sa deje minimálne. S nejakou formou bossingu alebo mobbingu sa však stretol každý desiaty zamestnanec na Slovensku.
Tanec na ľade
Termíny ako mobbing a bossing sa v slovenskej legislatíve nenachádzajú. Možno aj preto, že hranica medzi šikanou a nevhodnými alebo sarkastickými poznámkami je veľmi tenká.
O bossingu sa však dá určite hovoriť vtedy, keď sa opakovane a minimálne v priebehu pol roka dejú situácie, kedy je podriadený zo strany nadriadeného opakovane vystavovaný sarkastickým poznámkam (o vzhľade, rodinnom živote, pracovnom výkone…), je zosmiešňovaný, dostáva neprimerane veľa úloh alebo úlohy, ktoré nepatria do jeho pracovnej náplne.
Formou bossingu je aj zadržiavanie dôležitých informácií, neschválenie dovolenky, prehnané kontrolovanie dochádzky a plnenia úloh, nadávky, vulgarizmy, se*uálne obťažovanie, vyhrážanie sa výpoveďou bez dôvodu a podobne.
„Bossing má mnoho rôznych podôb, ale všetky spôsobujú obeti psychickú ujmu. Stráca sebavedomie, začína pochybovať o svojich schopnostiach. Jej pracovný výkon logicky klesá, môže sa často dopúšťať chýb, byť nepozorná a roztržitá. Ako dôsledky bossingu sa uvádzajú aj znížená imunita organizmu, časté bolesti hlavy, problémy s trávením, so spaním, so schopnosťou oddychovať a podobne,“ doplnil Roman Kučera, výkonný riaditeľ personálnej agentúry MAXIN´S Group.
Pri mobbingu sú dôsledky rovnaké, nastávajú však v súvislosti s nevhodným a neprimeraným správaním kolegov voči jednotlivcovi.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo musíš mať, ak sa chceš obrátiť na Národný inšpektorát práce
- Koľko prípadov šikany na pracovisku sa ocitne na súde
- Ako ovplyvňuje šikana na pracovisku výkon zamestnanca
- Čo je problémom v slovenských firmách
- S akými formami šikany na pracovisku sa Slováci stretávajú najčastejšie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy