Až 30-tisíc slovenských domácností môže lepšie bývať. Štát ti na rekonštrukciu prispeje tisíce eur
- Zverejnili novú výzvu z plánu obnovy na obnovu starších rodinných domov
- Cieľom je zvýšiť energetickú hospodárnosť až 30-tisíc rodinným domom
- Zverejnili novú výzvu z plánu obnovy na obnovu starších rodinných domov
- Cieľom je zvýšiť energetickú hospodárnosť až 30-tisíc rodinným domom
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) dnes zverejnila novú výzvu, ktorá je zameraná na obnovu starších rodinných domov. Ako informuje portál Správy RTVS, v porovnaní s prvými dvomi pilotnými etapami má byť príprava a realizácia programu Oprav dom dostupnejšia a jednoduchšia.
Podávanie žiadostí sa spustí už 24. apríla. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Zisti, čo budeš na zapojenie do výzvy potrebovať.
Tri dôležité doklady
Žiadateľovi budú stačiť na zapojenie do výzvy iba tri doklady – list vlastníctva, občiansky preukaz a potvrdenie o veku stavby. Po novom tak už viac nemusíš vystavovať doklad o trvalom pobyte, energetický certifikát a projektové energetické hodnotenie.
„Záujmom SAŽP je, aby do 31. júla zazmluvnila 10-tisíc ľudí, preto posilnila kapacity o desiatky zaškolených pracovníkov. K dispozícii sú aj naďalej regionálne centrá a Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR, kde žiadatelia dostanú kvalitné poradenstvo. Cieľom agentúry je, aby do 30 dní od podania žiadosti dostal každý žiadateľ spätnú väzbu o splnení, či nesplnení podmienok,“ uviedlo ministerstvo.
Nová výzva prináša až 75-percentnú pomoc do maximálnej výšky 15-tisíc eur. Navyše, ak žiadateľ po obnove domu preukáže 60-percentnú úsporu primárnej energie, môže získať bonus vo výške 4-tisíc eur.
Problém pre najviac ohrozené domácnosti
Zdá sa však, že tie najviac ohrozené domácnosti si obnovu domu nebudú môcť dovoliť, aj keď získať dotáciu bude už podstatne jednoduchšie. Uviedla to enviroorganizácia Greenpeace v reakcii na upravené podmienky výzvy na obnovu domov, financovanej z plánu obnovy. Platforma Budovy pre budúcnosť poukazuje, že zbytočné zmeny v dotáciách odrádzajú ľudí od väčších úspor energie.
„Zníženie časti byrokratickej záťaže vítame, no navýšenie príspevku zo 60 na 75 percent pre mnohé domácnosti stále nebude stačiť. Mnohí ľudia zvyšné peniaze na obnovu jednoducho nebudú mať odkiaľ získať,“ skonštatovala koordinátorka klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Barbara Bagiová.
Organizácia preto žiada 100-percentné pokrytie investícií pre zraniteľné a nízkopríjmové domácnosti. „Pre ostatné skupiny žiadame progresívne odstupňovaný príspevok podľa výšky príjmov a poskytnutie bezúročných pôžičiek,“ podotkla Bagiová.
Platforma Budovy pre budúcnosť zase žiada, aby sa do programu vrátila motivácia realizovať komplexnú obnovu. Inak hrozí, že sa budú podporovať čiastkové obnovy, pri ktorých sa nedosiahne celý potenciál úspor energie. Zároveň oceňuje Slovenskú agentúru životného prostredia (SAŽP), že výzvy proklientsky upravila a zjednodušila viaceré podmienky.
„Nové nastavenie výziev by však nemalo znížiť motiváciu ľudí robiť ambiciózne obnovy. Zrušenie motivačného prístupu, zníženie maximálnej podpory z 19 000 na 15 000 eur pre komplexné projekty v konečnom dôsledku povedie k menej ambicióznym obnovám,“ uviedla riaditeľka platformy Katarína Nikodemová.
Platforma vyzýva tiež na vytvorenie potrebných kapacít na poskytovanie pomoci pri vypĺňaní žiadostí, na ich schvaľovanie a na uzatváranie zmlúv.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Správy RTVS, TASR, SITA, Slovenská agentúra životného prostredia