Čaputová: Zdražovanie potravín a energií sa dotkne každého. Prezradila, kto to v peňaženkách pocíti oveľa výraznejšie
- Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s odborníkmi – ekonómami a sociológmi – pri okrúhlom stole
- Povedala, že témou dneška je zdražovanie potravín a zdražovanie cien energií
- Výraznejšie to pocítia viacčlenné rodiny či rodičia samoživitelia
- Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s odborníkmi – ekonómami a sociológmi – pri okrúhlom stole
- Povedala, že témou dneška je zdražovanie potravín a zdražovanie cien energií
- Výraznejšie to pocítia viacčlenné rodiny či rodičia samoživitelia
Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí so sociológmi a ekonómami dnes predniesla vyhlásenie k vlne zdražovania. Debatovali práve o ekonomickom vývoji v našej krajine. Ako v úvode sama povedala, témou dneška je zdražovanie potravín, zdražovanie energií. Sú to témy, ktorým je potrebné venovať sa intenzívnejšie a hlbšie.
„Čelíme zdražovaniu, čelíme inflácii, ktorá bude ešte mierne stúpať zhruba k hodnote 5 %,“ uviedla prezidentka. Taktiež však dodala, že dobrou správou pre nás je, že toto zdražovanie by malo byť len dočasné. Zvyšovanie cien potravín by podľa odborníkov malo počas nasledujúceho roka klesať, až sa úplne zastaviť.
„Takisto aj nárast cien energií by v priebehu roka mal byť zastavený a mal by sa dostať do hodnôt predtým. Zároveň dobrou správou je, že sa očakáva zvyšovanie miest, ten odhad v priemere na zvyšovanie miest v priebehu budúceho roka je niekde na hranici 5,5 %,“ uviedla Zuzana Čaputová.
Ako sama prezidentka uviedla, zdražovanie, či už potravín alebo cien energií, sa dotkne každého z nás a niektorí to pocítia vo svojich peňaženkách výraznejšie. Prezidentka sa taktiež pri debatovaní o zdražovaní potravín a cien energií zaujímala o skupinu obyvateľstva, ktorá tento prudký nárast cien pocíti najviac a najvýraznejšie.
„Podľa odborníkov v riziku chudoby v súčasnosti je okolo 800 000 ľudí, ktorí výraznejšie toto zdražovanie pocítia,“ tvrdí prezidentka. Konštatuje, že najviac pocítia zdražovanie viacčlenné rodiny, rodičia samoživitelia, dôchodcovia, ktorí žijú v domácnosti sami a majú už viac ako 65 rokov.
Viac ako 5,7 % obyvateľstva, čo predstavuje zhruba 300-tisíc ľudí, nemôže udržať vo svojich domovoch teplo práve z finančných dôvodov. Prezidentka sa ďalej zamerala na najdôležitejšiu časť rokovania, a tou boli práve riešenia, ktoré ľudia môžu vykonať.
„Konkrétne by mohlo ísť o zvyšovanie príspevku na bývanie. Práve to by mohlo byť touto adresnou pomocou, pretože je to jasne identifikovateľná skupina obyvateľov.“
Prezidentka ďalej uviedla, že chce, aby sa zväčšil rozsah tejto skupiny ľudí. „Aby sa mohol týkať takzvanej pracujúcej chudoby, teda ľudí, ktorí pracujú, ale napriek tomu žijú na hranici chudoby.“
Ako dodáva vo svojom prejave, taktiež chce, aby si Slovensko presne zadefinovalo ľudí, ktorí sa nachádzajú v pásme energetickej chudoby.
„V niektorých krajinách EÚ sú už takéto osoby zadefinované. Pre týchto ľudí navrhujeme zriadiť nový druh dávky,“ dodala v prejave po stretnutí prezidentka.
Zdroje: Facebook/Zuzana Čaputová, TV Markíza