Až 400-tisíc Slovákov si polepší. Finančná správa im vráti spolu takmer pol miliardy eur

  • Finančná správa vráti preplatky na daniach
  • Spolu bude daňovníkom vrátených 463,57 milióna eur
Muž s prekvapeným výrazom a peniaze v peňaženke
Ilustračný obrázok Unsplash/@timothycdykes, TASR/Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/dpa
  • Finančná správa vráti preplatky na daniach
  • Spolu bude daňovníkom vrátených 463,57 milióna eur

Čo sa týka FS SR, služby portálu budú z dôvodu naplánovanej údržby nebudú dostupné od piatka 12. mája od 12.00 h do pondelka 15. mája 23.59 h. V uvedenom čase nebude dostupný portál, nebude prostredníctvom neho ani prostredníctvom aplikácie eDane možné podávanie formulárov.

Obmedzené bude aj podanie a spracovanie podaní podliehajúcich správnemu poplatku. Informovala o tom Finančná správa na svojej webstránke.

Logo Finančnej správy SR
zdroj: TASR/Martin Baumann

„Rovnako nebude možné podávať žiadosti o registráciu na číslo EORI (systém identifikácie a registrácie hospodárskych subjektov) prostredníctvom vyplnenia príslušného formulára pre aplikáciu Live Agent. Registrácia bude možná vyplnením formulára žiadosti uvedenej v prílohe č. 2 Vyhlášky MF SR č. 161/2016 Z. z. v platnom znení, ktorú je následne potrebné zaslať elektronicky do schránky eori@financnasprava.sk,“ uviedla Finančná správa.

Porušenie zákona

Nedávno preverili kontrolóri FS v marci tohto roka preverili 517 podnikateľských subjektov, z toho 43 formou online monitorovania na mieste a 482 formou kontrolných nákupov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice zistili v 165 prípadoch, informovala Rybanská.

„Kontroly boli v marci tohto roka realizované najmä v oblastiach služieb pohostinstiev, jedální, ostatných jedálenských službách a zariadeniach účelového stravovania. Porušenie zákona odhalili kontrolóri v 165 prípadoch, čo predstavuje 34,16 % z celkového počtu kontrolných nákupov a 31,91 % z celkového počtu kontrol, vrátane monitorovania,“ priblížila Rybanská.

Podnikatelia podľa výsledkov kontrol naďalej najčastejšie porušujú zákon tým, že neevidujú tržby. Toto pochybenie sa preukázalo v 133 prípadoch. Kontrolóri uložili pokuty vo výške 50 190 eur.

Zároveň sa podľa hovorkyne potvrdzuje, že má zmysel uskutočňovať opakované kontroly. Celkovo bolo zrealizovaných 76 opakovaných kontrolných nákupov, a to u podnikateľov, ktorí nezaevidovali tržbu v januári tohto roka. V piatich prípadoch bolo zistené rovnaké porušenie zákona.

„Kontroly boli realizované aj v prípade 25 virtuálnych registračných pokladníc (VRP). Formou kontrolných nákupov bolo preverených 24 VRP. Porušenie zákona bolo zistené v 17 prípadoch, za čo kontrolóri udelili pokuty vo výške 4 460 eur,“ dodala Rybanská.

Zdroje: Dnes24, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá