Až 5 500 kamiónov ročne: Pekári ostro kritizujú prístup obchodných reťazcov na Slovensku

  • Na Slovensko sa ročne dovezie viac ako 5 500 kamiónov chleba a pečiva
  • Tovar pochádza z krajín ako Belgicko, Nemecko a Poľsko
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia TASR/Roman Hanc, Unsplash/mohamed hassouna
  • Na Slovensko sa ročne dovezie viac ako 5 500 kamiónov chleba a pečiva
  • Tovar pochádza z krajín ako Belgicko, Nemecko a Poľsko

Na Slovensko sa každý rok dovezie viac ako 5 500 kamiónov chleba a pečiva z krajín ako Belgicko, Nemecko a Poľsko. Namiesto domáceho pečiva tak slovenskí spotrebitelia často jedia bagety a sladké pečivo, ktoré precestovalo veľkú časť Európy.

Pritom slovenské pekárne by bez problémov zvládli pokryť dopyt obchodných reťazcov u nás. Na túto situáciu upozornil Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov, na ktorého sa odkazuje aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky. 

„Tým, že pečivo sa na pultoch reťazcov prioritne nepredáva priamo s označením krajiny pôvodu, slovenskí spotrebitelia neraz ani netušia, že konzumujú výrobky z Belgicka, Nemecka či Poľska. Slovenské pekárne by pritom hravo zvládli dovážaný objem, predstavujúci cez 55 000 ton produktov, vyrobiť a dodať slovenským spotrebiteľom,“ uviedol Lapšanský. 

Zahraničný dodávatelia pečiva

Hoci obchodné reťazce dobre vedia, že slovenské pekárne majú dostatočné kapacity na výrobu, väčšinou si aj tak vyberajú zahraničných dodávateľov. Len výnimočne spolupracujú s domácimi výrobcami, pričom opakovane uzatvárajú zmluvy s pekárňami z Belgicka, Nemecka či Poľska.

Ako uviedol Lapšanský, členovia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov zásobujú kvalitnými výrobkami aj zahraničné reťazce, ktoré sú obratovo väčšie ako všetky slovenské dohromady. „Čiže dokážu pokryť väčšinu dopytu reťazcov pôsobiacich na Slovensku.“

„Efektívnosť výroby zároveň umožňuje našim pekárom predávať ich za konkurenčné a vzhľadom na logistické náklady zo západnej Európy dokonca výhodnejšie ceny. Reťazce odmietaním slovenskej produkcie nepochopiteľne spôsobujú nielen zvyšovanie salda zahraničného obchodu s potravinami, ale produkujú aj obrovské množstvá emisií CO2 úplne zbytočne. Vo svojich zelených správach to akosi zabúdajú uvádzať,“ poznamenal predseda Lapšanský. 

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov bude tento problém komunikovať s predstaviteľmi štátu. Ich cieľom je, aby sa jasne označoval pôvod výrobkov. 

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov

Ako informujú na oficiálnej stránke, hlavným cieľom tohto zväzu je presadzovanie záujmov členov. „Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov je dobrovoľným spoločenstvom fyzických osôb, akciových, štátnych, družstevných, súkromných podnikov, či regionálnych spoločenstiev výrobcov.“

„Hlavným účelom Zväzu je presadzovanie záujmov našich členov v pekárskom, cestovinárskom a cukrárskom odbore voči vonkajšiemu prostrediu, voči orgánom štátnej a miestnej správy, odborovým orgánom zamestnaneckej reprezentácii, hlavným odberateľským a dodávateľským subjektom.“

Zväz presadzuje rozvoj a obhajuje podnikateľské, ekonomické, sociálne a spoločenské záujmy svojich členov aj ich postavenie v podmienkach trhového hospodárstva. 

V období Vianoc 2024 sme ťa informovali o tom, že pekári varovali pred nelegálnym predajom vianočných koláčov. Mali obsahovať skrytú hrozbu. Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov upozorňoval, že nesprávny výber sladkých dobrôt môže spotrebiteľom skôr uškodiť než potešiť chuťové poháriky. Hlavný problém bol v nákupe pekárenských výrobkov cez nelegálnu inzerciu. Na túto tému upozornila v tom čase aj agentúra TASR.

„Každoročne sa v období Vianoc objavujú na sociálnych sieťach ponuky na predaj vianočných koláčov a zákuskov. Chceme preto upozorniť spotrebiteľov, aby si na takýto nákup dávali pozor,“ vysvetlil vtedy Lapšanský.

Ako upresnil, mnohí ilegálni výrobcovia nakupujú v Európskej únii nepovolené suroviny cez e-shopy z Číny, odmietajú sa stretávať so zákazníkmi osobne a transport ich výrobkov prebieha bežnými kuriérskymi službami. „Pri výkyvoch teplôt pri transporte v podmienkach nevhodných na prepravu potravín pritom dochádza ku kondenzácii vody a vzniku plesní, ktoré ľudské oko nevidí,“ dodal.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá