Až 54 % Slovákov zažilo zneužívanie: Obete majú vysokú šancu na klinickú depresiu, nejde len o ženy (PSYCHOLÓG)

  • Se*uálne obťažovaní ľudia majú viac ako 50 % šancu na klinickú depresiu
  • Obete môžu skončiť v násilných vzťahoch
  • V spoločnosti je stále prítomné obviňovanie obete
Každá piata žena na svete si zažila sexuálne násilie
Každá piata žena na svete si zažila se*uálne násilie Freepik/freepik, freepic.diller
  • Se*uálne obťažovaní ľudia majú viac ako 50 % šancu na klinickú depresiu
  • Obete môžu skončiť v násilných vzťahoch
  • V spoločnosti je stále prítomné obviňovanie obete

Podľa prieskumov zažilo se*uálne obťažovanie (SO) až 54 % Slovákov, bez ohľadu na pohlavie. Jeho formy sú rôznorodé – od verbálnych poznámok až po nechcené dotyky či fyzické útoky. Antidiskriminačný zákon definuje toto obťažovanie ako nežiadané správanie narušujúce ľudskú dôstojnosť.

Stereotypy v spoločnosti často spôsobujú, že obťažovanie je prehliadané, čo však vedie k negatívnym dôsledkom na duševné zdravie obetí, vrátane depresie a nízkeho sebavedomia.

Zvyšujúca sa osveta a prevencia však pomáhajú tento problém identifikovať a riešiť. V rozhovore s Mgr. Ivanou Klimentovou, PhD., sa dozvieš viac o tejto téme, ktorá je stále v spoločnosti považovaná za tabu.

Mgr. Ivana Klimentová, PhD.
zdroj: Mgr. Ivana Klimentová, PhD.
  • Aké sú formy tohto obťažovania?
  • Aké sú jeho najčastejšie psychologické dôsledky?
  • Prečo sa obete hanbia, alebo sa cítia vinné, aj keď sú jednoznačne obeťami?
  • Ako môžu školy a pracoviská prispieť k prevencii a podpore obetí?

Podľa prieskumov se*uálne obťažovanie zažilo 54 % Slovákov, mužov aj žien. Aké sú jeho formy a zvyšuje sa toto číslo každým rokom?

Treba podotknúť, že formy sú rôzne. Od slovných, verbálnych útokov a poznámok až po fyzické útoky, nechcené dotyky, poznámky a pod. Panuje tu veľa stereotypov, a práve kvôli stereotypom je často hranica, „keď je to už príliš“ veľmi nízka.

Na to, aby sme presne určili, čo je a čo nie je dané obťažovanie, sa v antidiskriminačnom zákone hovorí, že sú to aktivity proti ľudskej dôstojnosti a sú to nedobrovoľné činy, nežiadané a nechcené. Nemusí to mať výlučne se*ualizovanú povahu, ale môže to súvisieť s postavením zraniteľnejších skupín a komunít, ktoré sú v spoločnosti. Takými sú dievčatá, ženy, ľudia z LGBTI+ prostredí, migranti, Rómky a Rómovia a podobne.

Napríklad, keď sa komentuje výzor ženy alebo dievčaťa, alebo sa generalizuje správanie žien na to, že „ženy sú hysterické, a preto sú nekompetentné“, všetky takéto poznámky a komentáre, ktoré sú namierené proti ľudskej dôstojnosti, sa označujú ako obťažovanie.

A čísla sa zvyšujú aj kvôli povedomiu o tom, čo je se*uálne obťažovanie a ako nastaviť prevencie a intervencie. Málokto vie, že na Slovensku máme Antidiskriminačný zákon, kde sa priamo hovorí, že je povinnosťou zamestnávateľských organizácií a firiem vzdelávať svojich zamestnancov a mať nastavený systém prevencie a pomoci.

Nanešťastie sa doba posúva aj spôsobom, ktorý má negatívne dopady na integritu človeka. Kedysi boli nevhodné poznámky na postavu, výzor a se*istické poznámky prijateľné, dokonca žiadané a vnímané niečo ako dvorenie. Dnes sú ľudia, a nie je ich málo, ktorí ich vnímajú ako neprijateľné a nevhodné až zraňujúce.

Aké sú najčastejšie psychologické dôsledky se*uálneho obťažovania?

Je ich niekoľko, ale medzi najzávažnejší dôsledok je vznik depresie, ktorá môže vyústiť napr. do sebapoškodzovania alebo do suicidálneho správania. Ľudia, ktorí si prešli se*uálnym obťažovaním, majú viac ako 50 % šancu na to, že sa u nich môže vyvinúť klinická depresia.

Keďže pri SO je prítomný nátlak a nerovnováha moci, je veľmi narušený sebaobraz, sebavnímanie a sebavedomie. To do veľkej miery ovplyvňuje rôzne vzťahy a ako si ich budujeme, ako ich prežívame.

Ako môže obťažovanie ovplyvniť sebadôveru a medziľudské vzťahy v dlhodobom horizonte?

To, aké vzťahy zažívam, či už v ranom detstve alebo v dospievaní a dospelom veku, do veľkej miery ovplyvňuje, do akých vzťahov vstupujem, ako sa ja v nich správam, čo je pre mňa v poriadku a čo už nie. Je veľký predpoklad, že ak som prežívala nerovnocenné a zraňujúce vzťahy alebo situácie, čo sa pri se*uálnom obťažovaní deje, má to obrovský vplyv na moje fungovanie v tých vzťahoch.

Zvlášť, keď nezažívam prijatie a podporu, moja obrana je, že si všetko stiahnem na seba a budem sa viniť za situácie, ktoré nie sú v mojej moci zmeniť a nad ktorými nemám kontrolu.

Často môžu ľudia, ktorí si prešli se*uálnym obťažovaním, skončiť vo veľmi nerovnocenných, toxických až násilných vzťahoch alebo pracovných prostrediach, kde sa prekračujú a nerešpektujú ich hranice a môže sa im ubližovať.

Prečo sa niektoré obete hanbia, alebo sa cítia vinné, aj keď sú jednoznačne obeťami?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá