Až 7,5-krát vyššie riziko. Syndróm chronickej únavy prudko útočí, vedci bijú na poplach

  • Chronická únava útočí po covide
  • Riziko stúpa až 7,5-násobne
  • Najviac ohrozené sú ženy od 46 do 65 rokov
spanok, spiaca zena, covid maska, ulica, chôdza
ilustračná foto Zohre Nemati/He Zhuú, Unsplash
  • Chronická únava útočí po covide
  • Riziko stúpa až 7,5-násobne
  • Najviac ohrozené sú ženy od 46 do 65 rokov

Vedci bijú na poplach. Infekcia vírusom SARS-CoV-2 môže spúšťať čoraz viac prípadov syndrómu chronickej únavy, známeho aj pod názvom myalgická encefalomyelitída (ME/CFS). Ak ťa zasiahol COVID-19, mal by si zbystriť pozornosť.

Lekári po celom svete zaznamenávajú dramatický nárast prípadov a ich zistenia potvrdzujú, že nejde o náhodný jav. Tento syndróm môže výrazne ovplyvniť kvalitu tvojho života a schopnosť vykonávať každodenné činnosti. Informuje o tom webový portál sciencealert

Alarmujúce výsledky novej štúdie

Predstav si, že pol roka po prekonaní COVID-u-19 máš až 7,5-krát vyššiu pravdepodobnosť, že splníš diagnostické kritériá pre ME/CFS v porovnaní s ľuďmi, ktorí infekciu neprekonali. Tieto znepokojivé zistenia priniesla nová štúdia pod vedením Suzanne Vernonovej z Bateman Horne Center v USA. Výskumníci dlhodobo sledovali tisíce pacientov a ich výsledky jasne ukazujú, že COVID-19 nie je len bežné ochorenie s krátkodobými následkami. Môže spustiť celý rad dlhodobých zdravotných problémov, ktoré významne zasiahnu do tvojho života.

Vírusy ako spúšťače

Výskumníci našli podobnosti s inými infekčnými činiteľmi. Už v minulosti identifikovali spojitosť medzi ME/CFS a vírusom Epsteina-Barrovej, vírusom Ross River či nevírovými ochoreniami ako Q-horúčka a giardióza. Presná príčina ME/CFS zostáva záhadou, ale vírusové infekcie patria medzi hlavných podozrivých. Vedci sa domnievajú, že tieto patogény môžu narušiť imunitný systém takým spôsobom, že spustia kaskádu reakcií vedúcich k chronickým zdravotným problémom. Tvoje telo si môže pamätať stretnutie s vírusom ešte dlho po tom, čo infekcia odznie.

Vedci si všimli, že post-COVID syndróm a ME/CFS majú veľa spoločných príznakov. Odborníci sa domnievajú, že tieto ochorenia môžu mať spoločné spúšťače. Štatistiky hovoria jasnou rečou – 13 až 58 % ľudí s long COVID-om spĺňa diagnostické kritériá pre ME/CFS. Tieto zistenia naznačujú, že obe ochorenia môžu mať podobný mechanizmus vzniku. Pre teba to znamená, že ak máš príznaky post-COVID syndrómu, mali by ťa lekári sledovať aj pre možný rozvoj ME/CFS. Včasná diagnostika môže významne ovplyvniť priebeh ochorenia.

Nové bývanie v storočnom dome, Yimba

Zdvojnásobenie prípadov na obzore

Pred pandémiou v roku 2020 predstavovala záťaž ME/CFS na zdravotný systém USA dvojnásobok v porovnaní s HIV/AIDS. Post-COVID syndróm zasiahol už vyše 18 miliónov dospelých Američanov. Vedci varujú, že v blízkej budúcnosti môžeme očakávať až dvojnásobný nárast prípadov ME/CFS.

Táto predpoveď znamená obrovskú výzvu pre zdravotné systémy po celom svete. Budú musieť čeliť nárastu pacientov s chronickými príznakmi, ktorí budú potrebovať dlhodobú zdravotnú starostlivosť a podporu. Pre spoločnosť to predstavuje významnú ekonomickú záťaž.

Americký Národný inštitút zdravia financoval štúdiu, ktorá zahŕňala 11 785 účastníkov s prekonaným COVID-om-19 (aspoň pred šiestimi mesiacmi) a 1439 neinfikovaných osôb. Nikto z nich nemal ME/CFS pred začiatkom štúdie a väčšina bola zaočkovaná proti COVID-u-19. Tento rozsiahly výskum predstavuje jeden z najväčších projektov svojho druhu.

Vedci starostlivo sledovali zdravotný stav účastníkov, zaznamenávali ich príznaky a analyzovali faktory, ktoré mohli ovplyvniť rozvoj ME/CFS. Veľkosť vzorky a dĺžka sledovania dodávajú výsledkom významný štatistický význam.

Znepokojivé čísla

Z účastníkov, ktorí prekonali COVID-19, splnilo 4,5 % kritériá na ME/CFS. Potrebovali na to šesť mesiacov únavy spolu s ďalšími príznakmi – zhoršenie po námahe, kognitívne problémy, nepokojný spánok alebo ortostatická intolerancia. Z tejto skupiny až 89 % spĺňalo aj kritériá na post-COVID syndróm. Tieto čísla jasne ukazujú, že riziko rozvoja ME/CFS po COVID-e-19 je významné.

Pre zdravotníctvo to znamená, že musí byť pripravené na dlhodobú starostlivosť o rastúci počet pacientov s chronickými príznakmi. Každý desiaty pacient s post-COVID syndrómom môže potrebovať špecializovanú starostlivosť zameranú na ME/CFS.

Výskum odhalil typický profil rizikového pacienta. ME/CFS po COVID-19 častejšie postihuje belochov, ženy vo veku 46 až 65 rokov a obyvateľov vidieckych oblastí. Menšie riziko mali ľudia s vysokoškolským vzdelaním a tí, ktorí boli zaočkovaní pri vstupe do štúdie. Tieto demografické údaje môžu pomôcť pri identifikácii rizikových skupín a zameraní preventívnych opatrení.

Zaujímavé je, že vzdelanie a očkovanie môžu pôsobiť ako ochranné faktory. Vedci sa snažia pochopiť, prečo práve tieto skupiny obyvateľstva vykazujú rozdielnu náchylnosť na rozvoj ME/CFS.

Cesta k liečbe

Zhoršenie po námahe sa ukázalo ako najčastejší príznak u všetkých účastníkov s ME/CFS. Druhým najčastejším príznakom bola ortostatická intolerancia – stav, pri ktorom státie spôsobuje nízky krvný tlak a zrýchlený tep. Post-COVID syndróm sa však častejšie prejavuje pretrvávajúcimi príznakmi samotného COVID-u-19, ako sú dýchacie problémy či bolesť na hrudi.

Pacienti často opisujú, že aj malá fyzická aktivita môže vyvolať výrazné zhoršenie príznakov, ktoré pretrváva niekoľko dní. Tento stav významne obmedzuje ich schopnosť pracovať, študovať alebo sa venovať bežným denným aktivitám. Pre mnohých to znamená úplnú zmenu životného štýlu.

Vedci sa teraz sústredia na pochopenie, prečo sú niektorí ľudia náchylnejší na post-COVID syndróm alebo ME/CFS. Tieto poznatky by mohli otvoriť nové možnosti prevencie a liečby oboch ochorení. Keďže ani jedno nemá známu príčinu ani liek a obe sú na vzostupe, výskum musí pokračovať.

Vedci skúmajú rôzne hypotézy, od genetických predispozícií až po environmentálne faktory. Významné finančné prostriedky smerujú do výskumu nových liečebných postupov a do vývoja cielených terapií. Pre pacientov to znamená nádej, že v budúcnosti budú k dispozícii účinnejšie možnosti liečby ich príznakov.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: link.springer, sciencealert, translational-medicine.biomedcentral.

Najnovšie videá

Trendové videá