Až 75 % Slovákov sa obáva toho, čo bude v zime. Najväčšie obavy majú ľudia dvoch krajov

  • Najviac sa príchodu zimy obávajú Slováci z Prešovského a Košického kraja
  • 81 % žien sa taktiež obáva príchodu zimy v dôsledku vysokých cien energií
Termoregulátor, drevo pripravené na zimu
Ilustračný obrázok Unsplash/ErikMclean Unsplash/Markus/Spiske
  • Najviac sa príchodu zimy obávajú Slováci z Prešovského a Košického kraja
  • 81 % žien sa taktiež obáva príchodu zimy v dôsledku vysokých cien energií

Takmer 75 % občanov Slovenska sa obáva príchodu zimy a zvýšených výdavkov spojených s týmto obdobím. Ako vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre diskusnú reláciu TV JOJ Na hrane, štyria z desiatich opýtaných sa veľmi obávajú príchodu zimy a približne traja z desiatich sa skôr obávajú príchodu zimy. Príchodu zimy sa podľa prieskumu neobáva zhruba 24 % opýtaných respondentov.

Príchodu zimy sa viac obávajú ženy (81 %), ľudia s najnižším vzdelaním (81 %), respondenti nad 50 rokov (78,6 %) a veľmi výrazne občania nad 66 rokov (88,1 %). Najviac sa príchodu zimy obávajú Slováci z Prešovského (84 %) a Košického kraja (79 %), voliči SNS (88 %), Smer-SD (87 %), Hlas-SD (85 %), Republika (84 %) a KDH (76 %).

Nasledujúcej zimy sa neobávajú mladí vzdelaní ľudia žijúci v Bratislavskom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji, voliči SaS, PS, OĽANO a Sme rodina.

Regulácia cien energií

Ak sa do konca septembra neprijme európske riešenie energetickej krízy, ktoré bude prijateľné aj pre Slovensko, vláda v priebehu októbra rozhodne o regulácii cien energií. Vo štvrtkovej diskusnej relácii TV Joj Na hrane to avizoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Momentálne si k tomu vytvára právny rámec novelou zákona o energetickej núdzi. Krajniak ocenil, že nový minister hospodárstva Karel Hirman v tom koná rýchlo a má ich dôveru.

Domácnosti podľa Krajniaka dostanú pomoc s energiami vo viacerých formách. Prvou je práve zastropovanie cien. „Buď to urobí EÚ a to riešenie bude pre nás prijateľné, alebo my v priebehu októbra rozhodneme o tom, ako budeme regulovať ceny. Nemôžeme sľúbiť, že bude taká istá ako tento rok. Ale bude taká, aby si to mohli dovoliť zaplatiť,“ zdôraznil minister.

Pre sociálne najslabších vláda pripraví aj peňažné kompenzácie, o konkrétnej podobe sa ešte rokuje.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) vidí v týchto krokoch napĺňanie cestovnej mapy, ktorú pripravilo ešte bývalé vedenie ministerstva hospodárstva na čele s lídrom SaS Richardom Sulíkom. Jeho strana medzitým odišla do opozície. „Veľmi rád počujem, že konečne vláda zobrala to, čo sme dlho hovorili,“ vyhlásil Viskupič.

Dôležité podľa neho je, že úlohy v riešení energetickej krízy dostali viaceré rezorty. Minister sociálnych vecí má pomôcť najzraniteľnejším, ministerstvo financií zase musí na to nájsť peniaze v rozpočte.

„Toto sú všetko veci, s ktorými musím súhlasiť. Už len aby sa nastavili správne miery,“ zdôraznil poslanec. V tejto súvislosti avizoval podporu liberálov pre vládne opatrenia v oblasti energií.

penazenka, peniaze
zdroj: Unsplash/Emkal

Inflačná pomoc dôchodcom

Krajniak doplnil, že vláda pripravuje ďalšiu pomoc pre ľudí najviac dotknutých vysokým rastom cien, ktorý sa netýka len energií. Pripomenul, že prvé kolo inflačnej pomoci vyplácali do konca augusta.

„Budúci týždeň príde do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní inflačná pomoc dôchodcom a ďalšie opatrenia, ktoré nám umožnia pomáhať do konca roka všetkým dotknutým domácnostiam,“ priblížil.

Pomoc dôchodcom bude podľa ministra vo forme 14. dôchodku vyplateného v novembri, a to vo výške 70 % 13. dôchodku. Ten bol vyplatený už skôr počas roka, v júli. Na toto opatrenie pôjde viac ako 200 miliónov eur.

Pomoc však pripravia aj pre ďalšie ohrozené skupiny obyvateľstva. „Všetko to bude jednorazová pomoc v stovkách eur,“ vyčíslil Krajniak.

Aj v tomto SaS vládu podporí, potvrdil Viskupič. „Inflácia je taká veľká, že treba dôchodcom pridať. Nastavenie sa asi bude ladiť, ale hovoríme, že toto dáva zmysel,“ zhodnotil.

Podľa neho by bol asi najlepším riešením systém, ktorý majú v Českej republike. Ak tam inflácia presiahne 5 %, nastupuje valorizácia dôchodkov už v priebehu roka. Na Slovensku je nastavená raz ročne, vždy od januára.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá