Až 8 z 10 Slovákov, ktorí mudrujú o športe, náš kvíz nezvládne. Úspech týchto ľudí oslnil celé národy
- Považuješ sa za skutočného športového znalca?
- Otestuj tvoje vedomosti v rámci mien športovcov, ktoré kedysi rezonovali po celom svete
- Považuješ sa za skutočného športového znalca?
- Otestuj tvoje vedomosti v rámci mien športovcov, ktoré kedysi rezonovali po celom svete
Neodolateľné čaro olympijských hier fascinuje ľudí odpradávna až dodnes. Sprvu tisícky, neskôr miliardy nadšencov sledujú každé štyri roky najväčšiu športovú udalosť sveta, ktorú symbolizuje päť kruhov na olympijskej vlajke.
Na letných olympijských hrách od roku 1896 a zimných olympiádach od roku 1924 dodnes udelili tisícky medailí. Športové výkony mnohých olympionikov sú nezabudnuteľné, ba nesmrteľné a nezáleží na tom, či to boli atléti zvučných mien, alebo sa objavili sčista-jasna.
Kto však boli najväčší víťazi zlata, ktorí vedeli svojimi úspechmi oslniť celé národy? A ktorí z nich dosiahli najneočakávanejšie, najkurióznejšie či najúžasnejšie víťazstvá?
V tomto kvíze sa pozrieme na niekoľko mimoriadnych osobností olympiád a ich športové výkony, ktoré sa zapísali do dejín.
Nór, ktorý sa raz celkom opil a zrútil do prístavnej nádrže v Oslo. Nie raz sa pobil, sedel vo väzení a z nórskej reprezentácie skokanov na lyžiach ho vyhodili. Na konte má však 1 zlatú a 2 bronzové medaily.
V roku 2006 v Turíne získal zlato v skokoch zo stredného mostíka a bronz z veľkého mostíka s družstvom.
Ani každodenné inzulínové injekcie ho neodradili, aby pestoval vrcholový šport. Aj so zdravotným hendikepom sa tento Brit stal v Sydney v roku 2000 po piaty raz olypijským víťazom.
Patrí k najúspešnejším veslárom všetkých čias. Kráľovná ho dokonca v minulosti povýšila do šľachtického stavu titulom Sir.
Bol prvým československým olympijským víťazom na zimných hrách. Najviac sa mu darilo v roku 1968, keď získal zlato v Grenobli v skokoch zo stredného mostíka. V roku 1969 bol majstrom sveta a v roku 1970 vicemajstrom.
Po ukončení kariéry sa vyučený nástrojár stal hlavným trénerom československej reprezentácie.
Český kanoista, ktorý kľačal v kanoe už ako 4-ročný. V roku 1986 sa v Hamburgu stal juniorským majstrom sveta na 1 000 m. Na olympijskych hrách v Atlante získal dvakrát zlato.
Olympijské uznanie dosiahol vo veku 22 rokov. Zvíťazil v kategórii C na 500 m a 1 000 m.
Na OH v roku 1964 zvíťazila v osemboji pred svojou konkurentkou Latyninovou. Po OH podpísala manifest 2 000 slov, čím si pokazila reputáciu u komunistických funkcionárov. Nesmela opustiť krajinu a na 4 roky bola persona non grata.
Na konte mala 7 zlatých a 4 strieborné medaily. Václav Havel si túto mimoriadnu ženu priviedol do svojho kabinetu ako poradkyňu.
V roku 1973, po svojom poslednom úspechu na MS v Bratislave, prešiel k profesionálom a stal sa hviezdou americkej ľadovej revue. Kariéru ukončil v roku 1984 po natrhnutí Achillovej šľachy. Na Slovensku ho zvolili za športovca 20. storočia.
Krasokorčuliar síce bez veľkých efektov, ale spoľahlivý s výbornými povinnými cvikmi. Bol víťazom OH v roku 1972 a niekoľkonásobným majstrom sveta aj Európy.
Jeden z najvšestrannejších gymnastov sveta. Dovedna získal na OH 12 medailí.
V roku 2004 predviedol najlepšiu zostavu na hrazde, no umiestnil sa až na 5 mieste. Bol to škandál, ktorý aténske publikum absolútne pobúrilo.
Češka, ktorá sa priznala, že doping ju obral o niekoľko jej najlepších okamihov. Vyslovila to po svojom odstúpení koncom sezóny 2006/2007. Veľký triumf slávila v Turíne, kde bežkyňa na lyžiach zvíťazila na 30 km. Na konte má 1 zlatú, 4 strieborné a 1 bronzovú medailu.
V Česku bola považovaná za symbol úspešnej ženy, športovkyne a matky, ktorá samostatne vychovávala dcéru.
Ako jedna z najväčších hviezd v NDR sa stal 4-krát víťazom OH, 3-krát majstrom sveta a utvoril 19 svetových rekordov.
Doping bol pre tohto diplomovaného učiteľa športu a ortopéda cudzím slovom.
Najúspešnejší austrálsky športovec všetkých čias. Vo svojej premiére na OH v Sydney získal 3-krát zlato. Stal sa aj víťazom Race of Century – Pretekov storočia na 200 m voľným spôsobom v súboji s Holanďanom Pietrom van Hoogenbandom.
Objemnú čiastku svojich príjmov venoval Nadácii na podporu postihnutých detí, ktorú sám založil.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Olympics, 1000 olympijských víťazov