Až 80 % ľudí robí tieto najčastejšie gramatické chyby. Dokáž, že slovenčinu ovládaš ako profík

  • Bez ohľadu na to, či si študent, jazykový nadšenec alebo len túžiš lepšie ovládať slovenčinu
  • Tento kvíz ti ponúka príležitosť zdokonaliť svoje gramatické schopnosti
kvíz škola slovenčina žiaci testovanie diktát
Ilustračný obrázok TASR/Radovan Stoklasa
  • Bez ohľadu na to, či si študent, jazykový nadšenec alebo len túžiš lepšie ovládať slovenčinu
  • Tento kvíz ti ponúka príležitosť zdokonaliť svoje gramatické schopnosti

S nadšením ťa vítame v našom vzrušujúcom gramatickom kvíze, ktorý ťa zavedie na púť hlboko do tajov slovenskej gramatiky. Tento kvíz je určený nielen pre študentov a jazykových nadšencov, ale aj pre všetkých, ktorí chcú zlepšiť svoje jazykové zručnosti a prehĺbiť svoje chápanie slovenčiny.

Slovenská gramatika, hoci náročná, je fascinujúcou časťou našej kultúry a komunikácie. Bude to cesta, na ktorej si budeš môcť overiť, ako dobre rozumieš jej pravidlám, a ako dobre sa dokážeš vyhnúť najčastejším gramatickým chybám.

Kvízová súťaž obsahuje otázky rôznych ťažkostí, od tých základných po náročné gramatické koncepty. Práve máš šancu preveriť si svoje schopnosti v oblasti gramatiky, zdokonaliť svoje jazykové zručnosti a prípadne odhaliť nečakané gramatické perly slovenčiny.

Môže byť náročná, ale s pevným základom a trpezlivosťou je možné ju pochopiť a používať správne. Veríme, že týmto spôsobom by sme mohli pomôcť žiakovi, študentovi, dospelému, ale aj seniorovi lepšie porozumieť tejto dôležitej téme.

Príjemné kvízovanie a veľa šťastia!

Ku ktorým útvarom ľudovej slovesnosti patrí nasledujúca veta? „Apríl počasie často mení, fialky však dáva zemi.“

fialky
Správne! Nesprávne!

Pranostika je špecifický druh ľudovej slovesnosti alebo ľudového hovoru, ktorý je spojený s poveternostnými podmienkami, špeciálne s predpoveďou počasia. Pranostiky sú tradičné a často založené na pozorovaní prírody a rôznych znameniach, ktoré by mohli naznačovať, ako sa bude počasie meniť.

Vážení návštevníci, dňa 14. mája 2024 bude kolobežková trať uzavretá z dôvodu pravidelnej údržby kolobežiek. Všetkým záujemcom sa ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie, staráme sa o Vašu bezpečnosť.

kolobezka
Správne! Nesprávne!

Oznam je správa alebo oznámenie, ktoré slúži na informovanie niekoho o niečom konkrétnom. Môže ísť o písomnú, ústnu alebo elektronickú formu komunikácie, ktorá má za cieľ zverejniť dôležité informácie, udalosti alebo novinky.

V ktorej možnosti nemá sloveso predponu?

sloveso
Správne! Nesprávne!

Sloveso „vídať“ nie je v slovenčine obvykle sprevádzané predponou. To znamená, že ide o základné sloveso, ktoré sa používa na vyjadrenie akcie pozorovania, vnímania, alebo rozpoznávania bez potreby pridávania predpony. V zmysle slovenskej gramatiky existuje veľké množstvo slovies, ktoré sa môžu používať samostatne, bez potreby predpony, na rozdiel od iných slovies, ktoré často vyžadujú predponu na vyjadrenie určitej akcie alebo smerovania. Naopak, vety „našiť plášte“, „zbaliť kufre“ a „podplatiť učiteľku“ obsahujú slovesá, ktoré majú predpony („na-“, „z-“, a „pod-“), ktoré menia ich význam alebo vyjadrujú určitú akciu smerujúcu k niečomu konkrétnemu. Preto sú tieto slovesá sprevádzané predponami, čo ovplyvňuje ich význam v danej vete.

Ktorý neurčitok od prechodníka „súc“ je správny?

hradby
Správne! Nesprávne!

V tomto prípade sa slovo „súc“ používa ako prechodník (sloviesko) a slúži na vyjadrenie bytia, existencie alebo stavu niečoho. Sloveso „byť“ (v slovenčine zodpovedá slovu „súc“) je v jazyku dôležité, pretože sa používa na vyjadrovanie toho, že niečo existuje alebo je v určitom stave. Je to jedno z kľúčových slov v každom jazyku, pretože umožňuje vyjadriť bytie, identitu a existenciu.

DOPLŇ pravopisne správne: Zlá ľudská vlastnosť je _____________. V topánke ma stále niečo _____________. Aj múdry sa _____________. Radosť vždy rozdáva _____________ človek.

mudry
Správne! Nesprávne!

1. „Pýcha“ je slovo na vyjadrenie negatívnej ľudskej vlastnosti, 2. „pichá“ je správny tvar slovesa v druhom spôsobe (tvar na časť tela, ktorá „pichá“ alebo „svrbí“), 3. „mýli“ je správny tvar slovesa „mýliť“, čo znamená robiť chyby alebo zablúdiť, 4. „milý“ je prídavným menom, kontrastujúcim s negatívnou vlastnosťou, ktorá je opísaná v prvej vete.

Ktoré slovo obsahuje neslabičnú predponu?

trieda
Správne! Nesprávne!

Správna odpoveď je „spoznala“. Toto slovo obsahuje neslabičnú predponu „sp(o)-“, ktorá sa pridáva k základovému slovu „znala“ a mení jeho význam. Predpona „sp(o)-“ nepodlieha slabičnému skloňovaniu a zostáva nezmenená pri skloňovaní slova „spoznala“. Slová „všeobecne“, „prežíva“ a „známy“ majú predpony, ktoré sú slabičné a menia sa v závislosti od skloňovania.

V ktorej možnosti sú len zdrobneniny?

knihy
Správne! Nesprávne!

Zdrobneniny sú slovné tvary v jazyku, ktoré slúžia na vyjadrenie menších rozmerov, množstva alebo väčšej dôveryhodnosti k danému slovu alebo predmetu. Tieto tvary sa často vytvárajú pridaním určitých predpon, prípon, alebo zmenou v koreni slova. Zdrobneniny sa používajú na rôzne účely, vrátane vytvárania útulnejších alebo intímnejších výrazov, zdôraznenia malosti alebo šikovnosti.

Ktorá veta je napísaná pravopisne správne?

ba
Správne! Nesprávne!

Veta „Pohorie Roháče sa nachádza iba v západnej časti Tatier.“ je pravopisne správna, pretože obsahuje nasledujúce správne pravopisné prvky: 1. Názvy miest, geografických oblastí a hôr sa píšu s veľkými počiatočnými písmenami. V tomto prípade je „Pohorie Roháče“ správne zapísané s veľkými písmenami. 2. Sloveso „nachádza“ je napísané správne, t. j. s dôrazom na hlásku „ch“. 3. Použitie spojky „iba“ je správne v tomto kontexte na vyjadrenie obmedzenia alebo presného určenia. 4. Názov „Tatier“ je tiež správne napísaný s veľkým písmenom, pretože ide o geografický názov.

V nasledujúcej vete nahraď podstatné mená zámenami. „Lukáš slúžil u vojvodu.“

literatura
Správne! Nesprávne!

V tejto vete je možné nahradiť podstatné mená nasledujúcimi zámenami: „Lukáš“ sa nahradí „on“. „Vojvodu“ sa nahradí „neho“, prípadne sa spojí s predložkou a vznikne „uňho“. Celá veta po nahradení bude znieť: „On slúžil u neho/uňho.“

V ktorej možnosti je zhodné usporiadanie uvádzacej vety a priamej reči ako v nasledujúcej vete: „Chobotnička,“ zavolala, „nože priplávaj ku mne bližšie!“

poezia
Správne! Nesprávne!

Priama reč a uvádzacia veta sú dva spôsoby, ako prenášať slová, myšlienky alebo citácie iných ľudí v písanej alebo hovorenej forme. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, ako sú prezentované a používané: - Priama reč je presné citovanie slov niekoho iného s použitím úvodzoviek. - Uvádzacia veta je spôsob, ako prenášať slová alebo myšlienky iných ľudí svojimi slovami, bez úvodzoviek. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že priama reč zachováva presnosť slov a citátov danej osoby, zatiaľ čo uvádzacia veta ich interpretuje a prenáša prostredníctvom slov hovorcu. Obidva spôsoby sa používajú v literatúre, novinových článkoch, rozhovoroch a iných komunikačných formách podľa potreby a kontextu.

Dokáž, že v slovenskej gramatike porazíš kohokoľvek!
Ale no! Veľmi si tomu nedal/a.

zle

Gratulujeme, tvoje výsledky sú také... ehm, slabé, že by si mohol byť ministrom našej nevedomosti! No nevadí, aspoň si sa niečo nové naučil.
Polovične skvelý

books

No tak, zrejme si získal titul „polovične skvelý“, ale na prvom mieste stále zostáva priestor pre trochu doučenia sa!
Si gramatický génius!

winner

Si skutočný génius! Špičkový výkon, gratulujeme!

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá