Až 82 % informácií o korone je lož. Konzumácia dezinfekcie či metanolu zabila stovky ľudí

  • Tím vedcov overoval informácie o víruse COVID-19, ktoré sa šírili v online priestore na sociálnych sieťach a platformách tradičných médií
  • V štúdii overili 2 311 informácií o koronavíruse, z ktorých 82 % bolo označených ako nepravdivých
  • Dezinformácie o ochorení môžu viesť ku zhoršeniu zdravotného stavu až ku smrti
COVID
TASR/Martin Baumann
  • Tím vedcov overoval informácie o víruse COVID-19, ktoré sa šírili v online priestore na sociálnych sieťach a platformách tradičných médií
  • V štúdii overili 2 311 informácií o koronavíruse, z ktorých 82 % bolo označených ako nepravdivých
  • Dezinformácie o ochorení môžu viesť ku zhoršeniu zdravotného stavu až ku smrti

V dnešnom svete plnom informácií, ktoré sa šíria vysokou rýchlosťou, je často ťažké rozlišovať pravdu od klamstva. Sociálne siete a niektoré média sú preto úrodnou pôdou pre dezinformácie spojené s pandémiou vírusu COVID-19. 

Tím vedcov zložený z odborníkov z viacerých krajín sveta sa rozhodol sporné informácie preveriť. Spravili tak v štúdii publikovanej v odbornom periodiku The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene. Štúdia skúmala dezinformácie v období od 31. decembra do 5. apríla 2020, ktoré boli zverejnené na online platformách ako Twitter, Facebook a online weboch tradičných médií.

Informácie boli skúmané v 25 jazykoch z 87 krajín sveta. Slovensko ani Česko do štúdie neboli zahrnuté, naši  zvyšní susedia Rakúsko, Poľsko aj Ukrajina boli.

Dezinformácie boli rozdelené do troch kategórií, a to chýry (89 %), stigmy (3,5 %) a konšpiračné klebety (7,8 %). Tím, ktorí informácie preveroval, bol zložený z vedcov, lekárov a epidemiológov. Spoločné overili 2 311 informácií o koronavíruse, z ktorých 1 856 (82 %) bolo označených ako nepravdivých, 204 (9 %) ako pravdivých, 176 (8%) ako zavádzajúcich a 31 (1%) sa nedali overiť.

zdroj: The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene

Tvrdenia týkajúce sa COVID-19 sa vzťahovali k prenosu ochorenia a smrtnosti (24 %), na opatrenia na zamedzenie šírenia (21 %), liečbu (19 %), pôvod vírusu (15 %), násilie (1 %) a niektoré boli zmiešané z viacerých dohromady (20 %).

Najviac sa dezinformácie šírili v Indii, USA, Číne, Španielsku, Indonézii a Brazílii v období po 8. marci 2020.

Otrava metanolom i toxickými semenami

Najrozšírenejšie chýry sa týkali prevencie pred vírusom formou odporúčania jedenia určitej potraviny alebo prípravku, ktorý má zaručiť imunitu pred ochorením. Napríklad jedným z najrozšírenejších chýrov bolo jedenie cesnaku ako prevencie. Ďalšie sa týkali prenosu vírusu. Rozšírené boli chýry, ktoré tvrdili, že mobily alebo oblaky prenášajú vírus.

Najnebezpečnejšie chýry tvrdili, že po vypití vysokopercentného alkoholu alebo čistidiel sa človek dezinfikuje od koronavírusu. Následkom otravy metanolom umrelo len v Iráne 800 ľudí, 5 876 ich bolo hospitalizovaných a 60 osleplo. Ďalších 30 úmrtí pre rovnakú príčinu zaznamenali v Turecku. V Indii ochorelo 12 ľudí po tom, ako vypili nápoj z toxických semien rastliny durman, o ktorej verili, že im zaručí imunitu pred ochorením.

V Južnej Kórei ochorelo vyše 100 ľudí po tom, čo postriekali kostol kontaminovanou slanou vodou, pretože verili rade, ktorá tvrdila, že ich ochráni pred vírusom.

K démonizovaniu prispievali aj médiá

Najrozšírenejšie stigmy sa týkali démonizovania Ázijčanov, ľudí v karanténe alebo zdravotného personálu. Niekedy viedli až k násiliu na spomínaných skupinách. Stigmy sa šírili aj vo vysoko profilových médiách ako Wall Street Journal, kde sa nazýval vírus ako čínsky vírus a podobne.

Konšpiračné teórie sa najčastejšie týkali vzniku vírusu a jeho liečby. Najviac sa šírili v Číne, Iráne, Rusku, Veľkej Británii a USA.

Dôsledkom dezinformácií nemusí byť len ohrozenie v dôsledku neoverenej liečby alebo prevencie, ale aj odklad vyhľadania lekárskej pomoci a následné šírenie ochorenia medzi populáciou.

Dezinformácie sa šírili aj pri iných pandémiách. Známe sú pri ebole, zike alebo HIV.

Mŕtvych bude viac

Samotní vedci priznávajú, že preverili len zlomok dezinformácií a navyše v cudzích jazykoch používali Google translator. Úmrtia v dôsledku dezinformácií okolo COVID-19 sú tiež len informačné a len z jednotlivých krajín. Celosvetová štatistika chýba a môže sa pohybovať v tisíckach.

Štúdia sa uskutočnila ešte predtým, než prezident USA Donald Trump odporúčal užívanie prípravkov s hydroxychlorochínom a dostal nápad s čistidlom. 

„Vídím, že dezinfekčný prostriedok dokáže zničiť (koronavírus) za minútu. Jednu minútu. Existuje nejaký spôsob, ako by sme to mohli nejako vstreknúť dovnútra (tela)?.. Bolo by zaujímavé to preveriť,“ uviedol Trump. Po oboch nápadoch Trumpa sa objavilo niekoľko prípadov úmrtí v dôsledku otravy a niekoľko stoviek hospitalizácií i zvýšené volania na núdzové linky.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene

Najnovšie videá

Trendové videá