Až 85 % ľudí je zasiahnutých klimatickou krízou. Môžete zachrániť milióny životov, vyzýva WHO

  • Klimatická kríza získava čoraz reálnejší obraz
  • Podľa štúdie by malo byť až 80 % plochy Zeme zasiahnutej globálnym otepľovaním
  • WHO vydalo 10 odporúčaní, kde radí, ako klimatickú krízu zvrátiť aspoň čiastočne
klimatická kríza
Unsplash/Bill Oxford, Landon Parenteau
  • Klimatická kríza získava čoraz reálnejší obraz
  • Podľa štúdie by malo byť až 80 % plochy Zeme zasiahnutej globálnym otepľovaním
  • WHO vydalo 10 odporúčaní, kde radí, ako klimatickú krízu zvrátiť aspoň čiastočne

Milióny životov by mohli byť zachránené obmedzením globálneho otepľovania, uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Zároveň vyzvala účastníkov nadchádzajúceho klimatického summitu COP26 na podniknutie vážnych krokov v klimatickej otázke pre zlepšenie zdravia populácie na celom svete. Informuje o tom agentúra DPA prostredníctvom TASR.

„Spaľovanie fosílnych palív nás zabíja,“ upozornila WHO v 82-stranovej mimoriadnej správe ku klimatickému summitu v škótskom Glasgowe, naplánovanému na začiatok novembra.

V správe s názvom „Argument zdravia pre klimatickú akciu“ WHO stanovila desať odporúčaní, ako maximalizovať zdravotné výhody riešenia klimatických zmien a vyhnúť sa najhorším vplyvom klimatickej krízy na zdravie.

Krajiny si podľa svetovej organizácie musia stanoviť ambiciózne národné klimatické záväzky na podporu zdravého zotavenia sa z krízy, ktorú priniesla pandémia koronavírusu, uvádza sa v správe.

Desať odporúčaní WHO:

  1. Zaviažte sa k zdravému uzdraveniu. Zaviažte sa k zdravému, zelenému a spravodlivému uzdraveniu z pandémie COVID-19.
  2. O našom zdraví sa nedá vyjednávať. Postavte zdravie a sociálnu spravodlivosť do centra rozhovorov OSN o klíme.
  3. Využite zdravotné výhody opatrení v oblasti klímy. Uprednostnite tie klimatické intervencie s najväčším zdravotným, sociálnym a ekonomickým ziskom.
  4. Budujte odolné zdravie voči klimatickým rizikám. Budujte klimaticky odolné a environmentálne udržateľné zdravotnícke systémy a zariadenia. Podporujte adaptáciu na zdravie a odolnosť vo všetkých sektoroch.
  5. Vytvárajte energetické systémy, ktoré chránia a zlepšujú klímu a zdravie. Veďte spravodlivý a inkluzívny prechod na obnoviteľnú energiu, aby ste zachránili životy pred znečistením ovzdušia, najmä spaľovaním uhlia. Ukončite energetickú chudobu v domácnostiach a zdravotníckych zariadeniach.
  6. Prestavajte mestské prostredie, dopravu a mobilitu. Podporujte udržateľný a zdravý mestský dizajn a dopravné systémy so zlepšeným využívaním pôdy, k verejnému priestoru s prioritou pre pešiu, cyklistickú a verejnú dopravu.
  7. Chráňte a obnovte prírodu ako základ nášho zdravia. Chráňte a obnovte prírodné systémy, základy zdravého života, udržateľné potravinové systémy a živobytie.
  8. Podporujte zdravé, udržateľné a odolné potravinové systémy. Propagácia udržateľnej a odolnej výroby potravín a cenovo dostupnejších, výživnejších diét, ktoré prinesú výsledky v oblasti klímy a zdravia.
  9. Financujte zdravšiu, spravodlivejšiu a zelenšiu budúcnosť na záchranu životov. Prechod k prosperujúcej ekonomike.
  10. Počúvajte komunitu zdravia a predpisujte naliehavé opatrenia v oblasti klímy. Mobilizujte a podporujte zdravotnícku komunitu v oblasti klimatických opatrení. 

Ako bojuješ proti klimatickej kríze a za udržateľnosť ty?

Neuvážené rozhodnutia nás zabíjajú všetkých

„Pandémia COVID-19 odkryla dôverné a krehké väzby medzi ľuďmi, zvieratami a naším prostredím,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Tie isté neudržateľné rozhodnutia, ktoré zabíjajú našu planétu, zabíjajú ľudí,“ dodal.

„WHO vyzýva všetky krajiny, aby na COP26 podnikli rozhodné kroky v záujme obmedzenia globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia – nielen preto, že je to tá správna vec, ale preto, že je to v našom vlastnom záujme,“ dodal riaditeľ WHO.

Konferencia OSN o klimatických zmenách COP26 sa bude konať v škótskom Glasgowe od 31. októbra do 12. novembra, pripomína DPA.

Drvivá väčšina sveta zažíva zmenu klímy

To, že klimatická kríza začína byť čoraz pálčivejšia téma, pripomína aj najnovšia štúdia uverejnená v časopise Nature Climate Change. V nej sa uvádza, že minimálne 85 % svetovej populácie zažilo závažné zmeny počasia spôsobené klimatickou krízou.

Štúdia zmapovala viac ako 100 000 už existujúcich štúdií o klimatickej kríze a prišla so zisteniami, že zmeny počasia, ako záplavy, vlny horúčav alebo vyhnutie niektorých druhov, je priamo spojené s ľudskými aktivitami, ako napríklad používanie fosílnych palív. V dôsledku týchto aktivít tak má byť momentálne viac ako 80 % plochy Zeme zasiahnutej globálnym otepľovaním.

„Teraz máme rozsiahlu databázu dôkazov, ktorá dokumentuje, ako zmena klímy ovplyvňuje našu spoločnosť a naše ekosystémy,“ povedal pre The Washington Post vedúci autor Max Callaghan, výskumný pracovník Výskumného ústavu Mercator pre globálne záležitosti a zmenu klímy v Nemecku.

Podľa denníka a Národného úradu pre oceány a atmosféru len v Spojených štátoch amerických spôsobila klimatická zmena minimálne 388 úmrtí a spôsobila škody za viac ako 100 miliárd dolárov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, WHO, The Washington Post, Nature

Najnovšie videá

Trendové videá