Až 90 % ľudí zlyhá v našom historickom teste. Dokáž, že vieš, kto bol prvý človek vo vesmíre

  • Otestuj si vedomosti v našom kvíze z histórie druhej polovice 20. storočia
  • Nechýbajú v ňom prevratné udalosti, ktoré by si mal „sypať z rukáva“
kvíz história
NASA/Neil Armstrong, U.S. Air Force
  • Otestuj si vedomosti v našom kvíze z histórie druhej polovice 20. storočia
  • Nechýbajú v ňom prevratné udalosti, ktoré by si mal „sypať z rukáva“

Druhá polovica 20. storočia je plná významných dejinných udalostí. Niektoré boli pozitívne, ako napríklad objavovanie vesmíru a prvé ľudské lety doň alebo na Mesiac. Niektoré sa zase nedajú označiť inak ako tragédia. Československo upadlo do komunistickej diktatúry, v ktorej uviazlo takmer do konca 20. storočia.

Vo svete zas zúrila Studená vojna, pričom neraz hrozilo, že prejde do horúcej fázy. Ani záver 20. storočia nebol pokojný, rozpadol sa Sovietsky zväz a v Juhoslávii zúrili krvavé vojny.

Otestuj svoje znalosti z druhej polovice 20. storočia v našom kvíze. Trúfaš si na to?

Ak si chceš otestovať svoje kompletné vedomosti, z 20. storočia, môžeš to spraviť v našom kvíze z prvej polovice 20. storočia. 

Česká politička Milada Horáková sa stala obeťou:

Milada Horáková Milada Horáková
Správne! Nesprávne!

Milada Horáková je obeťou komunistického režimu, ktorý po prevrate v 1948 začal čistky s politickými nepriateľmi. Horáková sa stala symbolom takýchto vykonštruovaných politických procesov, ktoré si v 50. rokoch vyžiadali stovky životov. Len v prípade procesu s Horákovej skupinou padlo 10 rozsudkov smrti.

Kto nahradil Josifa Stalina na čele generálneho tajomníka Komunistickej strany Sovietskeho zväzu?

Stalin TASR/ AP/ Alexander Zemlianichenko Jr.
Správne! Nesprávne!

Po smrti sovietskeho diktátora Josifa Stalina v roku 1953 sa rozpútal boj o post generálneho tajomníka. Nakoniec ho obsadil Nikita Chruščov, ktorý neskôr odsúdil kult osobnosti Stalina.

Deväť dní po Stanilovi zomrel aj prvý prezident Československa od komunistického prevratu. Bol ním:

Bundesarchiv_Bild_183-R90009,_Budapest,_II._Weltfestspiele,_Festumzug,_tschechische_Delegation_(cropped) Wikimedia/Bundesarchiv,. Bild
Správne! Nesprávne!

Stalina nasledoval na onen svet aj Klement Gottwald, teda prvý komunistický československý prezident. Gottwaldovi bol osudný práve pohreb Stalina, na ktorý sa rozhodol napriek nesúhlasu doktorov letieť lietadlom. Pri lete mala Gottwaldovi prasknúť výduť srdcovej aorty, aneuryzmou trpel prezident kvôli syfilisu. Gottwald tak zomrel na tretí deň, ako vrátil zo Stalinovho pohrebu.

Kto bol vodcom KĽDR v čase Kórejskej vojny?

Kimovci SITA/AP, Cha Song Ho
Správne! Nesprávne!

Vodcom v Severnej Kórei bol zakladateľ terajšej vládnucej dynastie Kim Ir-sen, ktorý vládol v krajine od roku 1946 až do svojej smrti. Rozpútanie konfliktu sa pripisuje práve Kimovi Ir-Senovi, ktorý rokoval o napadnutí Kórejskej republiky so sovietskym diktátorom Josifom Stalinom a čínskym diktátorom Mao Ce-tungom. Práve tieto dve mocnosti potom počas vojny podporovali KĽDR vojenskou pomocou, ale aj priamym zapojením sa do bojov. Kórejskú republiku podporovali Američania.

Dwight D. Eisenhower sa stal v roku 1953 americkým prezidentom. Čím sa ale preslávil ešte predtým?

Major_General_Dwight_Eisenhower,_1942_TR207 Wikimedia
Správne! Nesprávne!

Ešte pred vstupom do armády sa Eisenhower preslávil ako schopný vojenský veliteľ, ktorý prispel k úspechu spojencov v druhej svetovej vojne. Eisenhower plánoval a dohliadal na dve z najvýznamnejších vojenských kampaní druhej svetovej vojny: operáciu Torch v severnej Afrike v rokoch 1942 – 1943 a inváziu v Normandii v deň D v roku 1944, prezývanú aj ako operáciou Overlord.

Prvým človekom vo vesmíre sa stal:

gagarin1 TASR
Správne! Nesprávne!

Prvým človekom vo vesmíre sa stal sovietsky letec Jurij Alexejevič Gagarin. Prvenstvo si zapísal 12. apríla 1961 v kabíne kozmickej lode Vostok 1. Gagarinov let trval 108 minút.

Čo predchádzalo Kubánskej kríze?

Fidel Castro TASR/ AP Photo/ Javier Galeano
Správne! Nesprávne!

Kubánskej kríze predchádzala nevydarená invázia v Zálive svíň alebo známa tiež ako invázia v Zátoke svíň. Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) vycvičila približne 1 400 až 1 500 kubánskych imigrantov, ktorí mali počas invázie zvrhnúť režim Fidela Castra. CIA ale neodhadla nálady v zemi a k diverzantom sa nepripojilo obyvateľstvo ani armáda. Do troch dní boli invázne sily rozdrvené, v dôsledku invázie sa Castro ešte viac upol na Sovietsky zväz.

John Fitzgerald Kennedy bol zastrelený pri návšteve štátu:

Cuba Embargo At 5007499420751538 TASR/AP
Správne! Nesprávne!

Len 46. ročný John F. Kennedy bol zastrelený pri návšteve Dallasu, ktorý leží v štáte Texas. Prezident sa chystal v južanskom štáte zahájiť svoju predvolebnú kampaň, počas cesty sa však stal obeťou atentátu. Zasiahnutý bol aj texaský guvernér John Connally, ale atentát prežil. Oficiálna verzia vyšetrovania hovorí, že strelcom bol Lee Harvey Oswald. Dodnes však existujú dôvodné pochybnosti.

Kedy tanky Varšavskej zmluvy rozdrvili Pražskú jar?

august 1968 T-54 Wikimedia Commons/František Dostál.
Správne! Nesprávne!

Tanky Varšavskej zmluvy vpadli do Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Inváziu viedli sovietske sily, no zúčastnili sa jej aj vojská Poľskej ľudovej republiky, Maďarskej ľudovej republiky, Bulharskej ľudovej republiky a Nemeckej demokratickej republiky. Okupácia Československa sovietskou armádou trvala až do roku 1991. Vpád vojsk Varšavskej zmluvy ukončil liberálne reformné vnútropolitické zmeny v ČSSR, známe pod názvom Pražská jar.

Vojna vo Vietname skončila porážkou:

ARVN_in_action_HD-SN-99-02062 Wikimedia/U.S. Information Agency
Správne! Nesprávne!

Krvavá vojna vo Vietname sa skončila porážkou Južného Vietnamu a výhrou komunistického Severného Vietnamu. Južný Vietnam nedokázal poraziť partizánov ani napriek početnej americkej posile. Spojeným štátom zas chýbali účinné lietadlá, ktoré by dokázali vybudovať vzdušnú nadvládu. Výsledkom bolo utrpenie civilistov, ktorí boli terorizovaní všetkými stranami konfliktu.

Ako sa volala misia, prostredníctvom ktorej navštívili Mesiac prví ľudia?

Apollo 11 na mesiaci NASA/Buzz Aldrin
Správne! Nesprávne!

Misia, ktorá sa zapísala do histórie ako prelomová, sa volala Apollo 11. Prvými ľuďmi, ktorí pristáli na Mesiaci, sa v nedeľu 20. júla 1969 o 20:17:39 svetového času (UTC) stali veliteľ Neil Armstrong a pilot lunárneho modulu Edwin „Buzz“ Aldrin. Armstrong vtedy prehlásil pamätné slová: „Je to malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo.“

Richardovi Nixonovi zlomila krk aféra známa ako:

Trump_Nixon_Letters_44946-26e912f2d46c405c8dd1691e0a881b32 SITA/AP
Správne! Nesprávne!

Prezidentovi Richardovi Nixonovi zlomila krk aféra známa ako Watergate. Išlo o sprisahanie, ktoré malo vyzerať ako lúpežné prepadnutie, no v skutočnosti mali „lupiči“ inštalovať do kancelárií Demokratického národného výboru (DNC), teda do riadiaceho orgánu Demokratickej strany, odpočúvacie zariadenia. „Lúpežníci“ mali konať na pokyn Nixona a jeho ľudí, pričom dostať mali aj finančnú odmenu. K objasneniu sprisahania výrazne prispeli novinári Washington Post. Kongres začal voči Nixonovi ústavnú žalobu (impeachment), keď sa zistilo, že šance, že ju Nixon ustojí, sú malé. Prezident odstúpil.

K jadrovej havárii v Černobyľskej elektrárni došlo:

Černobyľ, Ukrajina, alkohol AP Photo/Yaroslav Yemelianenko
Správne! Nesprávne!

K jadrovej havárii došlo 26. apríla 1986 v Černobyľskej elektrárni, oficiálne nazvanej Elektráreň V.I. Lenina. Havária sa dodnes považuje za najhoršiu nehodu atómovej elektrárne. Pri pokuse na 4. reaktore došlo k jeho prehriatiu, pretaveniu a výbuchu, pri ktorom sa do ovzdušia uvoľnili rádioaktívne látky. Došlo tak ku kontaminácii okolitého prostredia, v obmedzenej miere rádioaktívny spad zasiahol značnú časť Európy. Je ťažké presne určiť počet obetí tejto nehody, keďže u množstva ľudí sa vyvinuli choroby až roky po nehode. Počet obetí sa ale odhaduje na státisíce.

Ronald Reagan sa pred vstupom do politiky živil ako:

Racial_Injustice-Columbus_Statue843559712632 TASR/AP, Lana Harris
Správne! Nesprávne!

Ronald Reagan sa pred vstupom do politiky živil ako herec, a to pomerne úspešný. Natočil takmer 60 filmov a objavil sa aj v televíznych seriáloch. Reagan sa o politiku zaujímal ešte ako herec, najskôr bol podporovateľ Demokratickej strany. Jeho názory sa časom stali viac a viac pravicové a Reagan sa začal identifikovať ako republikán. V roku 1966 sa rozhodol kandidovať za guvernéra Kalifornie, tieto voľby vyhral. Neskôr sa uchádzal o republikánsku nomináciu, pričom nebol úspešný. Získal ju až na druhýkrát, pričom v roku 1980 porazil demokrata a úradujúceho prezidenta Jimmyho Cartera. Reagan doteraz patrí k najoslavovanejším republikánskym prezidentom.

Operácia Púštna búrka označovala:

USAF_F-16A_F-15C_F-15E_Desert_Storm_pic U.S. Air Force
Správne! Nesprávne!

Operácia Púštna búrka označovala druhú vojnu v Perzskom zálive, ktorá trvala od 2. august 1990 do 28. február 1991 v Iraku. Po prvej vojne v Perzskom zálive (Iracko-iránska vojna) sa dostal Irak do dlhov. Vodca štátu Saddám Husajn začal ohrozovať Kuvajt, ktorému dlžil značné prostriedky. Vyvrcholilo to okupáciou Kuvajtu Irakom. Na tento vývoj situácie sa rozhodla reagovať rezolúcia OSN, ktorá dala zelenú operácii Púštna búrka. Tá spočívala zo získania leteckej nadvlády Koaličnými silami pod vedením USA a nasledovného bombardovania, ktoré donútilo Husajna stiahnuť sa z Kuvajtu.

Prezident Bill Clinton sa okrem prezidentovania preslávil aj svojou hrou na hudobný nástroj. Aký?

Bill TASR/AP, Kevin D. Liles
Správne! Nesprávne!

Bill Clinton sa do histórie zapísal ako nadšený hráč na saxofóne. Svoj hudobný talent predviedol v šou The Arsenio Hall Show tesne potom, ako získal demokratickú nomináciu. So saxofónom neprestal udivovať ani počas prezidentovania. Pri jedenej takej príležitosti mal zahrať aj českému prezidentovi Václavovi Havlovi.

Sovietsky zväz sa rozpadol:

Gorbačov 6 SITA/AP, David Longstreath
Správne! Nesprávne!

Sovietsky zväz bol formálne zrušený 26. decembra 1991. Oddelenie satelitov Sovietskeho zväzu, ktoré sa rozhodli ísť vlastnou cestou, sa obišlo bez násilností. Rozpad Sovietskeho zväzu však nie, potom ako v Európe spadol Berlínsky múr a prebehla napríklad Nežná revolúcia, litovský ľud vyhlásil nezávislosť. Litva, Lotyšsko a Estónsko boli k Sovietskemu zväzu pripojené násilne počas druhej svetovej vojny. Gorbačov neakceptoval vyhlásenie nezávislosti a do Vilniusu poslal tanky, pri stretoch s armádou zahynulo 14 civilistov.

Operácia Deliberate Force (Rozvážna sila) označuje:

Stíhačka F-16 s jadrovou pumou B61 Dvishub/Santos Torres
Správne! Nesprávne!

Operácia Deliberate Force (Rozvážna sila) bola operácia Severoatlantickej aliancie (NATO) v Juhoslávii. NATO pomocou svojich lietadiel bombardovala pozície srbskej armády. Operácia bola spustená v súvislosti s etnickými masakrami, ktoré páchala srbská armáda počas vojny v Bosne. Bombardovanie NATO malo podlomiť bojové schopnosti srbskej armády.

90 % ľudí zlyhá v tomto kvíze z novodobej histórie
Výborne

Bill

Výborne, históriu zvládaš na jednotku.
Celkom dobre

Racial_Injustice-Columbus_Statue843559712632

Niečo si ešte pamätáš, niečo si zabudol.
Dá sa

Trump_Nixon_Letters_44946-26e912f2d46c405c8dd1691e0a881b32

Nebolo to najlepšie, ani najhoršie.
Katastrofa

John_Kennedy,_Nikita_Khrushchev_1961

Máš sa rozhodne v čom zlepšovať.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá