Až pätina Slovákov sa snaží zvládať stres nebezpečným návykom, ukázal prieskum

  • Množstvo ľudí siaha v stresových situáciách po veciach, ktoré škodia zdraviu
  • Prieskum ukázal alarmujúce čísla, pätina Slovákov je extrémne závislá
doktor, pľúca
Pätina Slovákov si ničí zdravie škodlivým zlozvykom AI
  • Množstvo ľudí siaha v stresových situáciách po veciach, ktoré škodia zdraviu
  • Prieskum ukázal alarmujúce čísla, pätina Slovákov je extrémne závislá

V dnešnom hektickom svete plnom stresu a rýchlych zmien asi málokoho prekvapí, že sa mnohí Slováci uchyľujú k fajčeniu ako spôsobu, ktorým sa snažia zvládnuť náročné životné situácie.

Nedávny prieskum odhalil, že až pätina Slovákov siaha po cigarete každý deň, čo predstavuje obrovskú časť našej populácie. Tento zvyk je častejší hlavne u ľudí, ktorí čelia finančným problémom alebo sa cítia v psychickej nepohode.

Pätina Slovákov siaha po tabakových výrobkoch každý deň

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila nadnárodná lekárenská skupina Pilulka.sk spolu s výskumnou agentúrou Behavio, si 19 % Slovákov zapáli cigaretu každý deň. A vôbec nezáleží na tom, o akú cigaretu ide, či klasickú alebo elektronickú.

Andrea Babicová, brand manažérka Pilulka.sk, spresňuje, že „ďalších približne 6 % opýtaných siaha po cigarete niekoľkokrát do týždňa a 4 % ľudí si dajú cigaretu niekoľkokrát do mesiaca“.

Zaujímavé je, že každodenné fajčenie je najčastejšie u ľudí vo vekovej kategórii 45 až 54 rokov, kde denne fajčí 26 % respondentov. Čo sa týka mladších ľudí vo veku 25 až 34 rokov, z nich každý deň po cigarete siahne zhruba 21 %.

Asi 19 % opýtaných zo skupiny 55 až 64 rokov hlasovalo v prieskume takisto za každodenné fajčenie. Medzi mladými od 18 do 24 rokov je toto číslo len 12 %.

Čo je spúšťačom škodlivého návyku?

Čo sa týka príčin, ukázalo sa, že množstvo Slovákov siaha po tabakových výrobkoch po rozvode, celkovo 23 % opýtaných. Tí fajčia viac v porovnaní s tými v manželstve (19 %) alebo slobodnými ľuďmi (17 %).

Andrea Babicová dodáva, že „skôr ide o respondentov, ktorí uvádzajú, že majú vážne finančné problémy (26 %), prípadne im financie vychádzajú z mesiaca na mesiac (23 %)“.

Denné fajčenie tiež úzko súvisí s pracovným zaťažením. Najviac fajčia tí, ktorí pracujú deväť a viac hodín denne (24 %). Rovnako fajčia viac ľudia, ktorí sa často cítia v psychickej nepohode (25 %).

Kľúčovú rolu hrá aj alkohol

Fajčiari uvádzajú, že po cigarete siahajú väčšinou vtedy, keď na ňu majú chuť. Tú dostávajú najčastejšie v stresových situáciách alebo pri pití alkoholu. Väčšina respondentov v prieskume priznala, že sa s fajčením snažila prestať už viackrát, no zakaždým neúspešne.

Prezident Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Ivan Solovič vysvetľuje, že skončiť s fajčením nie je jednoduché.

„Každá jedna cigareta predstavuje závislosť,“ hovorí Solovič. Dodáva, že „ľudia, ktorí chcú prestať, musia mať vôľu skončiť s fajčením, ale aj pomoc“. Táto pomoc môže podľa slov prezidenta prísť od lekára, rodiny či blízkeho okolia.

Fajčenie má negatívny vplyv na zdravie, a ako upozorňuje Ivan Solovič, „na Slovensku sa každoročne diagnostikuje viac ako 2 000 nových prípadov rakoviny pľúc“. Okrem toho fajčenie urýchľuje rozvoj aterosklerózy, čo môže viesť k cievnym mozgovým príhodám a srdcovým infarktom.

žena kašle
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Navyše, okrem už spomenutého, je fajčenie spojené s radom ďalších závažných zdravotných problémov. Medzi ne patria ochorenia ako chronická obštrukčná pľúcna choroba, ktorá zahŕňa emfyzém a chronickú bronchitídu, často vedúca k ťažkostiam s dýchaním.

Fajčenie tiež zvyšuje riziko rôznych typov rakoviny, vrátane rakoviny hrtana, ústnej dutiny, krku, pažeráka, močového mechúra, obličiek, žalúdka, čriev a konečníka, ako aj pečene. Okrem toho fajčenie negatívne ovplyvňuje hustotu kostí, čím zvyšuje riziko osteoporózy a kostných zlomenín.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TS Pilulka, AI

Najnovšie videá

Trendové videá