Až polovica Slovákov verí, že na Slovensku sa neoplatí správať čestne. Prieskum ukázal znepokojivé čísla
- Takmer polovica Slovákov podľa čerstvého prieskumu neverí, že sa oplatí správať čestne
- Číslo vyplýva z prieskumu agentúry Focus
- Takmer polovica Slovákov podľa čerstvého prieskumu neverí, že sa oplatí správať čestne
- Číslo vyplýva z prieskumu agentúry Focus
„Podľa prieskumu agentúry Focus, ktorý nechala vypracovať Nadácia Zastavme korupciu, až 48 percent respondentov verí, že na Slovensku sa neoplatí správať čestne,“ píše platforma na stránkach svojho blogu. Prieskum sa uskutočnil v apríli tohto roku.
Agentúra vyspovedala vzorku 1 037 ľudí, a to vo veku od 15 rokov. Prieskum sa špecificky sústredil na správanie v školách.
Nelichotivé čísla
Gro prieskumu sa týkalo najmä správania žiakov počas výučby s braním dôrazu na „morálny kompas“ študentov. 13 % respondentov napríklad odpovedalo, že nemá problém s odpisovaním počas písomiek. 30 % opýtaných podvádzanie pri písomných prácach považuje len za „malý problém“.
Zo „šuplíka“ respondentov, ktorí odpisovanie berie za „malý problém“, 86 % opýtaných si nemyslí, že ide o záležitosť, ktorá by sa mala riešiť. 54 % hovorí, že odpisovanie netreba riešiť vôbec. 57 % opýtaných odpisovanie počas písomiek ako problém vidí.
Drobné priestupky
Podľa 52 % opýtaných sa oplatí na Slovensku správať čestne. Nadácia Zastavme korupciu na svojich stránkach prízvukuje, že sa takto rozhodovali najmä starší ľudia.
„Drobné podvody neskôr môžu viesť ku korupčnému správaniu. Ak si študent zvykne odpisovať na písomke, lebo to považuje za normálne, je veľká pravdepodobnosť, že neskôr bude zmýšľať podobne a ukradne diplomovú prácu,“ hovorí Zuzana Vasičák Očenášová z Nadácie Zastavme korupciu.
Študenti a zahraničie
Jeden z nedávnych prieskumov sa taktiež týka mladých a ich štúdia v zahraničí. Takmer dvaja z troch mladých (18 až 25 rokov) zvažujú štúdium v zahraničí alebo tam už teraz študujú. Pre rodičov je to ešte akútnejšia téma – až 85 % potvrdilo, že má deti v zahraničí alebo zvažuje poslať ich tam na štúdium.
Mladí odchádzajú za vyššou kvalitou škôl, kvôli uplatneniu v budúcnosti alebo si chcú život v zahraničí vyskúšať. Menej ako tretina mladých má jasno v tom, že sa chce vrátiť domov. Vyplýva to z nedávneho prieskumu, ktorý sme spomínali v tomto článku.
Ďalší rebríček a Slováci
Slováci skórujú aj v ďalšom nie príliš lichotivom rebríčku. Pozornosť konšpirátorov sa aktuálne presunula na Ukrajinu. Na sociálnej sieti Facebook sa podľa TASR častejšie písalo o udalostiach v meste Buča, kde existujú dôkazy o vraždení civilistov ruskými vojskami. Hoaxeri však zdieľajú príspevky, ktoré ich spochybňujú.
Smutným faktom podľa tlačovej agentúry je znova výsledok, že takéto príspevky sú spomedzi 20 sledovaných krajín najpopulárnejšie práve na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu britského Inštitútu pre strategický dialóg (ISD).
Nie je však úplne jasné, či je za štatistikou opäť typická náchylnosť Slovákov veriť nezmyslom, alebo skôr vypovedá o vyššej aktivite proruských trollov na našom území.
Tím ISD tak zanalyzoval celkovo 200 príspevkov zverejnených na Facebooku; z nich 44 obsahovalo informácie, ktoré bolo možné spojiť priamo s ruskými štátnymi médiami, ruskými predstaviteľmi alebo prokremeľskými zdrojmi.
Najviac takýchto príspevkov sa šírilo práve na slovenskom Facebooku, kde sedem z desiatich najpopulárnejších príspevkov obsahoval takýto prokremeľský naratív.
Väčšinu z týchto príspevkov pritom zverejnili facebookové stránky, ktoré sú známe jednak svojím vystupovaním proti establišmentu a jednak aj extrémizmom a populizmom.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Nadácia Zastavme korupciu