Azerbajdžan nepomôže. Ministerka Saková priznala, že plyn z tohto regiónu nie je riešením

  • Slovensko pracuje na obnovení tranzitu plynu cez Ukrajinu
  • Alternatíva z Azerbajdžanu zatiaľ nepredstavuje riešenie
Denisa Saková, plyn
Ilustračné foto TASR/Jakub Kotian, Canva
  • Slovensko pracuje na obnovení tranzitu plynu cez Ukrajinu
  • Alternatíva z Azerbajdžanu zatiaľ nepredstavuje riešenie

Slovensko intenzívne pracuje na obnovení tranzitu plynu cez Ukrajinu. Ako informuje portál openiazoch.sk, ministerka hospodárstva Denisa Saková zaradila túto tému medzi hlavné body pondelkových rokovaní s Európskou komisiou.

Viacerí odborníci v uplynulých týždňoch diskutovali o dovoze plynu z Azerbajdžanu. Hoci vnímajú túto možnosť ako potenciálne riešenie, ministerka Saková to po rokovaniach vidí odlišne.

Ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu

Tranzit ruského plynu cez územie Ukrajiny sa ukončil v januári 2025 po tom, ako Kyjev odmietol predĺžiť zmluvu o preprave, ktorá vypršala na konci roka 2024. Slovensko a Maďarsko ostro vystúpili proti rozhodnutiu Kyjeva, keďže patrili medzi najväčších odberateľov plynu prúdiaceho cez ukrajinské územie.

Prezident Volodymyr Zelenskyj počas rokovaní s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou jasne deklaroval, že Ukrajina nebude podporovať systém, z ktorého profituje Rusko. Namiesto toho ponúkol alternatívu: „Necháme Azerbajdžancov zarobiť? S radosťou. Pomôžeme Slovákom? S radosťou. Môžeme to urobiť rýchlo,“ cituje portál Fontech.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková však upozornila, že azerbajdžanský plyn zatiaľ nepredstavuje reálne riešenie pre Slovensko. V pondelok prebehlo piate zasadnutie medzi Slovenskom a Európskou komisiou, ktoré sa venovalo možnostiam zabezpečenia dodávok plynu.

Diskusia sa sústredila aj na možnú alternatívu po ukončení tranzitu cez Ukrajinu. Saková však v tejto súvislosti vyjadrila skeptický postoj. „Zástupcovia Európskej komisie dnes potvrdili závery z nášho spoločného stretnutia s Azerbajdžanom, že plyn z tohto regiónu v súčasnej situácii neprinesie riešenie pre Slovensko v krátkodobom horizonte,“ uviedla na sociálnej sieti.

Saková v tom nevidí riešenie

Ministerka hospodárstva poukázala na rozdielne pohľady medzi slovenskou stranou a Európskou komisiou v otázke zabezpečenia dodávok plynu. Zatiaľ čo predstavitelia Komisie tvrdia, že Slovensko má prístup k plynu za konkurencieschopné ceny, Saková tento postoj spochybňuje.

„Naopak, my tvrdíme, že v súčasnej situácii je pomerne komplikované uzatvoriť konkurencieschopné kontrakty na dlhšiu dobu, ak nechcú krajiny predražiť dovoz plynu. Špeciálne v situácii, ak bude aj Ukrajina nakupovať plyn určený pre európske trhy. Leto je blízko a my musíme naplniť naše zásobníky pred budúcoročnou zimou za prijateľné ceny,“ upozorňuje Saková.

Premiér Robert Fico priznal, že plánovaná swapová operácia čelí technickým prekážkam. „Rokujeme s Azerbajdžanom. Pokúšame sa neustále o swapovú operáciu. Naráža to však na všetky možné technické problémy. Preto veríme, že mierové rokovania otvoria cestu aj k štandardnému tranzitu plynu cez Ukrajinu bez nejakých špekulácií a vývrtiek,“ vyhlásil v pléne Národnej rady SR.

Bruselské rokovania otvorili aj tému možného financovania nových energetických projektov prostredníctvom európskych zdrojov. Ministerka Saková zatiaľ neposkytla konkrétne informácie o pripravovaných investíciách ani o plánovaných krokoch na zabezpečenie dlhodobej stability dodávok plynu.

Slovenská vláda zatiaľ považuje obnovenie tranzitu cez Ukrajinu za najefektívnejšie riešenie. Kedy sa ho však podarí obnoviť a či sa vôbec obnoví, ostáva otázkou. Situácia tak zostáva neistá a Slovensko hľadá cestu, ako zaistiť spoľahlivý prístup k tomuto strategickému zdroju za udržateľných podmienok.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: O peniazoch, Fontech

Najnovšie videá

Trendové videá