Azerbajdžan zaútočil na Náhorný Karabach. Metropola je ostreľovaná

  • Azerbajdžan tvrdí, že spustil „protiteroristickú operáciu“ na Náhornom Karabachu
  • Ostreľované má byť administratívne centrum Karabachu
Azerbajdžan spustil útok na Náhorný Karabach
TASR/AP, Sergei Grits
  • Azerbajdžan tvrdí, že spustil „protiteroristickú operáciu“ na Náhornom Karabachu
  • Ostreľované má byť administratívne centrum Karabachu

Azerbajdžanské ministerstvo obrany uviedlo, že začalo „protiteroristickú operáciu“ na odštiepeneckom regióne Náhornom Karabachu.

V regióne už mesiace panovala napätá situácia. Správy o „protiteroristickej operácii“ prichádzajú po tom, ako boli dvaja civilisti a štyria azerbajdžanskí policajti usmrtení pozemnými mínami, ktoré podľa Azerbajdžanu nastražili arménske separatistické „sabotážne skupiny“.

Ostreľované má byť administratívne centrum Karabachu, kde boli hlásené náletové sirény, uvádza BBC. V hlavnom meste Chankendi, ktoré Arméni prezývajú ako Stepanakert, bolo v utorok počuť intenzívne zvuky delostrelectva aj streľby. 

Azerbajdžanské ministerstvo obrany bezprostredne neposkytlo podrobnosti o akcii, len uviedlo, že „pozície na frontovej línii a hĺbkové, dlhodobé palebné body formácií arménskych ozbrojených síl, ako aj bojové prostriedky a vojenské zariadenia sú neschopné používať vysoko presné zbrane“. 

Náhorný Karabach bol centrom dvoch vojen medzi oboma kaukazskými susedmi, a to v 90. rokoch po páde Sovietskeho zväzu a tiež v roku 2020. Formálne ide o územie Azerbajdžanu, ovláda ho však Arménsko. 

Šesť týždňov bojov na jeseň 2020 sa skončilo prímerím sprostredkovaným Ruskom, na základe ktorého sa Arménsko vzdalo rozsiahlych území, ktoré ovládalo celé desaťročia.

Na prímerie dohliadalo približne 3 000 ruských síl. Ich pozornosť sa ale odvrátila od sporného územia kvôli vojne na Ukrajine. 

Azerbajdžan tvrdí, že arménske sily útočili na jeho vojakov 

Azerbajdžan však tvrdí, že od prímeria v roku 2020 Arménsko do Náhorného Karabachu pašuje zbrane. Tieto tvrdenia viedli k blokáde cesty spájajúcej región s Arménskom, čo tam spôsobilo vážny nedostatok potravín a liekov. V pondelok do Náhorného Karabachu prišli dodávky múky a zdravotníckeho vybavenia od Červeného kríža. Miestni predstavitelia však tvrdia, že cestné spojenia s regiónom nie sú plne otvorené.

Predstavitelia obrany v odštiepeneckom regióne uviedli, že azerbajdžanská armáda „porušila prímerie pozdĺž celej línie kontaktu raketovými delostreleckými útokmi“. Ďalší predstavitelia Karabachu hovorili v arménskych médiách o „rozsiahlej vojenskej ofenzíve“.

Predstavitelia Azerbajdžanu zas tvrdia, že arménske sily systematicky ostreľovali pozície azerbajdžanských vojakov, čo viedlo k spusteniu operácie. Protiteroristická operácia má „za ciel odzbrojiť a zabezpečiť stiahnutie formácií arménskych ozbrojených síl z nášho územia“.

Azerbajdžan tvrdí, že neútočí na civilistov ani na civilné ciele a likvidované sú iba vojenské ciele, pomocou presne navádzaných zbraní.

S tým ale nesúhlasí arménske ministerstvo obrany, ktoré tvrdí, že zasiahnutí boli aj civilisti.  

Rusko vo vyhlásení vyzvalo obe krajiny, aby rešpektovali prímerie podpísané po vojne v roku 2020. V kontakte má byť s oboma stranami konfliktu, pričom ich vyzýva na zastavenie bojov.

K výzve na zastavenie bojov sa pridal aj predseda Európskej rady Charles Michel. Šéf Rady v utorok vyzval Azerbajdžan, aby zastavil vojenské operácie v regióne Náhorný Karabach na hraniciach s Arménskom, uvádza TASR.

„Vojenské kroky Azerbajdžana musia byť bezprostredne zastavené s cieľom umožniť skutočný dialóg medzi Baku a Arménmi v Karabachu,“ uviedol Michel na sociálnych sieťach.

Zdroje: BBC, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá