Ázijský Hitler, ktorý má na svedomí milióny obetí. Mŕtvych následne v krajine používali ako hnojivo na poliach
- Bývalý premiér Kambodže je označovaný za jedného z najkrutších ľudí
- Počas vlády tohto diktátora zomrela približne tretina populácie krajiny
- Bývalý premiér Kambodže je označovaný za jedného z najkrutších ľudí
- Počas vlády tohto diktátora zomrela približne tretina populácie krajiny
Stalin a Hilter. Tieto mená často zaznejú ako odpoveď na otázku súvisiacu s najhoršími diktátormi sveta. Do tejto skupiny však nepochybne patrí aj Pol Pot, prezývaný tiež ako ázijský Hitler. Stojí za genocídou v Kambodži a na svedomí tak má pravdepodobne až dva milióny usmrtených. Kto to teda Pol Pot bol?
Rok nula
Narodil sa 9. mája 1925. Bol 8. z deviatich detí. Pol Pot, vlastným menom Saloth Sar, sa narodil do relatívne prosperujúcej rodiny, nakoľko vlastnili niekoľko ryžových polí.
Pôvodne navštevoval kláštor v hlavnom meste, kde sa vzdelával. Neskôr začal so štúdiom na katolíckej škole a nakoniec vyštudoval stolárstvo. Využil tiež možnosť štipendia vo Francúzsku, vďaka ktorému študoval rádiotechniku v Paríži. Práve tam začal venovať väčšiu pozornosť politike a domov sa vracal so zámerom spustiť revolúciu.
V tom čase však nikto nemal ani len predstavu o tom, akých ohavných skutkov je schopný. K svojim zámerom sa priblížil v roku 1960, keď sa stal spoluzakladateľom Komunistickej strany, ktorej členovia patrili k Červeným Khmérom.
O pár rokov neskôr sa stal jej generálnym tajomníkom. V roku 1970 bol zvrhnutý kambodžský princ Norodom Sihanouk a nahradil ho Lon Nol, ktorý mal podporu USA.
Počas občianskej vojny, ktorá nastala, sa Amerika pokúšala zabrániť ovládnutiu Kambodže komunistickými vodcami. Podobný zámer sa však nenaplnil a do popredia sa na jar v roku 1975 dostala armáda vyššie spomínaných Červených Khmérov.
Namiesto pôvodného roku označili aktuálne obdobie za rok nula a začali s budovaním „ novej Kambodže.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Nová neznamená lepšia
Vládu Červených Khmérov možno považovať za jeden z najbrutálnejších režimov 20. storočia. Pol Pot, inšpirovaný čínskou kultúrnou revolúciou Mao Ce-tunga, začal budovať krajinu podľa vlastných, ohavných predstáv. Začal s čistkami, ktorých cieľom bolo vytvoriť pracujúcu triedu.
Všetkých, ktorí žili v mestách, sa pokúšal presunúť na vidiek. The New York Times píše, že vo svojom víťaznom prejave Pol Pot tvrdil, že jeho komunistická strana vybuduje revolučnú spoločnosť, výsledkom ktorej bude prosperujúca krajina s vyspelým poľnohospodárstvom.
Pol Pot v krajine uzavrel všetky hranice a vytvoril tak jednu z najizolovanejších krajín sveta. V dôsledku prerušenia mnohých zahraničných kontaktov a zle nastaveného plánu sa ale vyčerpávali zásoby obživy. Ľudia po celej krajine umierali na hlad a Pol Pot nebol ochotný uznať, že zlyhal.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Smrť zaživa
Práve naopak, aby sa priblížil k svojim zámerom, zrušil náboženstvo a zatvoril všetky školy. Namiesto vzdelávania prikázal ľuďom pracovať, dokonca aj deťom. Zrušil tiež čas a peniaze a začal s čistkami inteligencie.
Zabíjal lekárov, učiteľov, mníchov aj umelcov. Pokúšal sa odstrániť kohokoľvek vzdelaného, kto by mohol predstavovať hrozbu pri nastoľovaní jeho režimu.
Okrem inteligencie mal v hľadáčiku aj etnické menšiny či cudzincov. Pokúšal sa totiž vytvoriť jednotnú „čistú Kambodžu“ a Vietnamci, Moslimovia či Thajčania mu v týchto plánoch prekážali.
https://www.startitup.sk/na-rukach-ma-krv-niekolkych-mladych-dievcat-vrah-prezyvany-aj-banskobystricky-skrtic-bol-nevzdelanym-alkoholikom/
„Nekambodžanom“ bolo tiež zakázané hovoriť ich rodným jazykom. Pol Potov režim ovládal všetko a všetkých. Hovorí sa, že niektorí ľudia umreli zaživa v hromadných hroboch.
Boli odvedení na takzvané vražedné polia, kde do nich strieľali či boli ušliapaní slonmi. Nakoľko však ale niektoré z tiel javili známky života, je možné povedať, že zomreli až po hodení do masového hrobu.
Niektorých postihol iný, no rovnako krutý osud. Mnohí boli totiž prevezení do Pol Potom zriadenej mučiarne v hlavnom meste. Mŕtvych vraj následne používali ako hnojivo na poliach. Spomínané praktiky sú len jedny z mnoha zverstiev, ktoré boli počas jeho diktatúry zavádzané.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pol Potova žena ťarchu neuniesla
Na verejnosti sa však ukazoval len zriedka a často menil miesto bydliska. Na každom rohu videl ohrozenie a zradu. Keď mal žalúdočné problémy, obvinil kuchárov z toho, že ho chceli otráviť jedlom. Pol Potov režim zvrhli až vietnamské vojská podporované Sovietskym zväzom v roku 1979.
Vojna medzi nimi a Červenými Khmérmi však pokračovala až do roku 1993. Pol Potova manželka bola po nervovom zrútení hospitalizovaná a neskôr mu povolila, aby sa znovu oženil. V roku 1987 sa teda druhý raz zosobášil a počas tohto manželstva sa mu narodila dcéra.
Pol Potova ideológia a jeho čistky, ktoré trvali 4 roky, pripravili o život obrovské množstvo ľudí. Presné čísla nie sú známe, nakoľko krajina bola izolovanou od ostatného sveta. Odhadované čísla sa pohybujú v stovkách tisícoch až niekoľkých miliónoch.
Pol Pot zomrel v roku 1998 a do hrobu si vzal ťarchu, ktorá predstavovala obrovské straty na životoch.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: the new york times, biography.com