„Aztécka superpotravina“ bojuje proti chronickým ochoreniam. Postačia ti iba dve lyžice

  • Chia semienka sa kedysi používali na zvýšenie energie a vytrvalosti
  • Jedna porcia týchto semienok obsahuje všetky potrebné živiny
Jedlo
Ilustračné foto: jedlo Canva/KatarzynaBialasiewicz, Mapodile
  • Chia semienka sa kedysi používali na zvýšenie energie a vytrvalosti
  • Jedna porcia týchto semienok obsahuje všetky potrebné živiny

Pred 3 500 rokmi boli chia semienka známe ako základná potravina Mayov, Aztékov a Tarahumarských Indiánov. Mayskí a aztécki bojovníci dokonca používali chia semienka ako jediný zdroj potravy na dlhých cestách, pretože aj malé vrecúško semienok dokázalo poskytnúť kompletnú výživu na celé dni.

„Chia semienka obsahujú mikroživiny (vitamíny a minerály), ktoré vaše telo potrebuje každý deň v malých množstvách,“ uvádza pre Eating Well Brittany Lubeck, RD, registrovaná dietologička.

„Pri konzumácii chia semienok získate dôležité živiny, ako sú vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, selén, folát, vitamín A, vitamíny skupiny B a ďalšie. Tieto mikroživiny sú kľúčové pre podporu rôznych oblastí zdravia, vrátane metabolických funkcií, zdravia kostí a reprodukčného systému.“

Zdravotné prínosy chia semienok

Zlepšenie trávenia

Chia semienka sú bohaté na vlákninu, pričom dve polievkové lyžice obsahujú až 10 gramov vlákniny. Výskumy naznačujú, že vláknina môže prispievať k zdravému tráviacemu systému tým, že zabezpečuje pravidelnú stolicu, posilňuje imunitný systém a podporuje zdravie čriev.

Mukopolysacharidy, špecifický typ vlákniny v chia semienkach, ktorý im po namočení do vody dodáva gélovú štruktúru, môžu prispievať k spomaleniu tráviaceho procesu. Tento efekt pomáha stabilizovať hladiny cukru v krvi, zvýšiť pocit sýtosti a predchádzať prejedaniu.

Zdravie srdca

Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v chia semienkach, vrátane kyseliny alfa-linolénovej (ALA), sú známe svojimi protizápalovými účinkami. Tieto omega-3 mastné kyseliny môžu prispieť k redukcii zápalu v tele, ktorý sa často spája s rôznymi chronickými stavmi a niektorými typmi rakoviny.

Okrem toho, omega-3 mastné kyseliny znižujú úrovne LDL cholesterolu, často označovaného ako „zlý“ cholesterol, a zvyšujú úrovne HDL cholesterolu, známeho ako „dobrý“ cholesterol. Ďalší výskum ukázal, že chia semienka môžu prispievať k zdraviu srdca tým, že pomáhajú znižovať krvný tlak.

Prevencia chronických ochorení

Chia semienka obsahujú hojné množstvo antioxidantov, ktoré nás chránia pred oxidačným stresom a poškodením spôsobenými voľnými radikálmi. Štúdie poukázali na to, že znižovanie oxidačného stresu môže zabrániť vzniku chronických ochorení, ako sú srdcovocievne choroby, diabetes, neurodegeneratívne ochorenia a rakovina.

„Chia semienka sú zdrojom rôznych antioxidantov, vrátane polyfenolov. Tieto látky neutralizujú voľné radikály a znižujú oxidačný stres. Prítomnosť antioxidantov v strave predstavuje kľúčový faktor v prevencii mnohých chorôb,“ objasňuje Lubeck.

Zdroj rastlinných bielkovín

Napriek svojej malej veľkosti, sú chia semienka bohatým zdrojom rastlinných bielkovín. Jedna porcia (dve polievkové lyžice) poskytuje až 5 gramov bielkovín, vďaka čomu sú skvelou voľbou pre vegetariánov a vegánov.

„Bielkoviny sú kľúčovou makroživinou, ktorá je nevyhnutná pre množstvo telesných funkcií, vrátane hojenia rán, udržiavania svalovej hmoty a podpory imunitného systému,“ hovorí Lubeck.

Pozor na alergie

Chia semienka sú vo všeobecnosti dobre tolerovateľné, no niektorí môžu mať alergické reakcie, najmä ak majú alergiu na sezamové semienka. Keďže chia vytvárajú gélovitú substanciu, môže to predstavovať nebezpečenstvo udusenia, a to hlavne u osôb, ktoré majú problémy s prehĺtaním.

Okrem toho, vysoký obsah vlákniny v chia semienkach môže u niektorých osôb vyvolať tráviace ťažkosti, ako sú nadúvanie, plynatosť a hnačka. „Osoby trpiace tráviacimi ťažkosťami by mali byť obozretné voči vysokému obsahu vlákniny v chia semienkach,“ upozorňuje Lubeck.

„Pre jedincov trpiacich syndrómom dráždivého čreva (IBS), zápalovými ochoreniami čriev (IBD) alebo inými tráviacimi problémami, môže nadmerný príjem vlákniny vyvolať zhoršenie ich symptómov.“

Zdroje: Eating Well, Online Library, Audreys Chia

Najnovšie videá

Trendové videá