Do Bachledovej doliny mieri mnoho z vás. Čo ďalšie však ponúka jej okolie?
- Správa o otvorení unikátneho chodníka korunami stromov v Bachledovej doline vyvolala nielen na našom portáli veľký ošiaľ. Vďaka dobrému marketingu a skvelým ohlasom ľudí je teda zrejmé, že sa na túto atrakciu chystá veľký počet turistov. Ak patríte medzi nich, potom vás možno bude zaujímať, čo okrem „Bachledky“ môžete v tomto severnom regióne vidieť. Dovolíme si odporučiť vám pár tipov.
- Správa o otvorení unikátneho chodníka korunami stromov v Bachledovej doline vyvolala nielen na našom portáli veľký ošiaľ. Vďaka dobrému marketingu a skvelým ohlasom ľudí je teda zrejmé, že sa na túto atrakciu chystá veľký počet turistov. Ak patríte medzi nich, potom vás možno bude zaujímať, čo okrem „Bachledky“ môžete v tomto severnom regióne vidieť. Dovolíme si odporučiť vám pár tipov.
Bachledova dolina sa nachádza na rozhraní troch prírodných celkov našej krajiny. Z jednej strany ju ohraničujú Belianske Tatry, z ďalších Spišská Magura a Pieniny. Preto sme si pre vás pripravili celkom 5 tipov na miesta, ktoré môžete v tomto regióne navštíviť. Rozhodne stoja všetky za to.
Belianska jaskyňa
Začneme Belianskymi Tatrami a to najväčšou a jedinou sprístupnenou tatranskou jaskyňou. Nájdete ju neďaleko obce Tatranská kotlina v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier. Vchod do jaskyne stojí v nadmorskej výške 830 m.n.m. v severnom svahu Kobylieho vrchu. Z celkovej preskúmanej dĺžky 3,5 km je pre verejnosť sprístupnená trasa dlhá 1135 metrov.
Zaujímavosťou je, že sa prevádzkovatelia jaskyne pokúsili v prvej polovici 20. storočia spodné časti jaskyne zaľadniť, aby tak zvýšili jej atraktivitu v očiach verejnosti. Tieto pokusy boli síce pomerne úspešné, no v značne poškodili kvapľovú výzdobu, a preto sa od nich nakoniec upustilo. Napriek tomu, že v jaskyni teda ľad chýba, je Belianska jaskyňa i tak jednou z najnavštevovanejších sprístupnených jaskýň Slovenska a ak ste ju doposiaľ nevideli, mali by ste to čím skôr napraviť.
Doliny Belianskych Tatier – Monkova dolina & Dolina Siedmych prameňov
Belianske Tatry sú prísne chránených prírodným územím a do väčšiny častí sa teda ako bežný človek nedostanete. Napriek tomu môžete navštíviť dve turistom sprístupnené doliny a to Monkovu dolinu a Dolinu siedmych prameňov. Monkovu dolinu nájdete na severnej strane pohoria a vedie pomedzi Ždiarsku vidlu a Hlúpym. Okrem pohľadu na tieto vrchy, ponúka Monkova dolina aj výhľad na 140m vysoký kaňonovitý skalný prah s kaskádami vodopádov. Vstup do doliny Siedmych prameňov nájdete v už spomínanej Tatranskej kotline. Turistický chodník vás dovedie až k chate Plesnivec, kde sa nad vápencovými stenami majestátne týčia vrcholy Bujačí vrch a Skalné vráta.
Ľubovniansky hrad
V severovýchodnom Spiši na viac ako 700 metrov vysokom bralnatom vrchu sa nad Starou Ľubovňou vypína Ľubovniansky hrad. V minulosti bol miestom stretnutí korunovaných hláv, úkrytom pre poľské korunovačné klenoty počas švédsko-poľskej vojny i väzením kráľa Madagaskaru – Mórica Beňovského. Dnes však už v pokoji čaká na vašu návštevu. Okrem stredovekého hradu, ktorý v čase vzniku strážil severnú hranicu Uhorska, môžete obdivovať aj skanzen v podhradí, ktorý vám ukáže, ako v minulosti vyzerala bežná podhradská osada.
Prielom Dunajca
Od kultúrnych pamiatok sa vrátime opäť k tým prírodným. Ďalším skvelým tipom na výlet v okolí Bachledovej doliny sú Pieniny a ich najväčšia atrakcia prielom Dunajca. Pôsobivo vyzerajúci 9 km dlhý kaňon so skalnými stenami vysokými až 300 metrov je unikátnym výtvorom rieky Dunajec, ktorý sa do bradlového pohoria Pieniny zarezal svojimi meandrami. K obľúbeným atrakciám patrí najmä plavba kaňonom na pltiach, no pre tých ktorým sa na vodu veľmi nechce, je v ponuke aj peší či cyklistický chodník vedúci nad jedinečným výtvorom jednej z dvoch na sever tečúcej slovenskej rieky.
Haligovské skaly
Kto netúži po masovo známom mieste akým je prielom Dunajca, pre toho máme ešte jeden tip nachádzajúci sa v pohorí Pieniny. Sú ním Haligovské skaly, komplex vápencových skál a sutín so vzácnou flórou a faunou v pre Pieniny typickom bralnatom reliéfe. Čakajú tu na vás skalné veže najrôznejších tvarov, bezvodné krasové dolinky a množstvo skalných chodieb, dutín a menších jaskýň. Okrem toho ponúkajú Haligovské skaly unikátny výhľad na naše veľhory. Ak nežijete v okolí Pienin, potom vás toto miesto celkom určite očarí.
zdroj: interez.sk
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska