Banálna chyba pri parkovaní ťa môže vyjsť poriadne draho: Zrejme o nej ani nevieš

  • Zastaviť autom v cyklistickom pruhu je zo zákona zakázané
  • Platí to aj v prípade krátkeho zastavenia „na blikačky“
parkovisko
Ilustračný obrázok TASR/František Iván
  • Zastaviť autom v cyklistickom pruhu je zo zákona zakázané
  • Platí to aj v prípade krátkeho zastavenia „na blikačky“

Úplne každé vozidlo jazdiace po slovenských cestách musí mať PZP uzatvorené. V prípade, že si zmluvu uzatvoril, no za poistenie si nezaplatil, zmluva je neplatná. A to ti môže spôsobiť obrovské problémy.

Ak si myslíš, že bez PZP sa po slovenských cestách môžeš pohybovať bez rizika, si na omyle. 

V prípade bežnej cestnej kontroly ťa totiž môže policajná hliadka požiadať aj o doklad o tom, že máš PZP uzatvorené. Ide o už spomínanú zelenú kartu, prostredníctvom ktorej preukážeš aktuálnosť poistnej zmluvy na Slovensku, no aj v rámci krajín Systému zelenej karty. Na tejto karte sa nachádza presná doba platnosti povinného zmluvného poistenia.

Ak sa ukáže, že tvoje PZP je neplatné, nezaplatené alebo ho nemáš vôbec, polícia ti môže uložiť pokutu. Táto pokuta je poriadne vysoká a môže byť niekoľkonásobne vyššia ako ročná sadzba poistného. Dosahovať môže sumu až 3 320 eur, no jej konkrétna výška závisí od okresného úradu, ktorý pri jej stanovení prihliada na závažnosť porušenia povinností a aj na dĺžku trvania protiprávneho stavu.

Tiež by si mal vedieť to, že pokutu nemusíš dostať ihneď. Je totiž možné uložiť ju do dvoch rokov odo dňa, kedy sa úrad o porušení povinnosti dozvedel. 

Pokutou to však nekončí. Ak sa vodič rozhodne, že ju nezaplatí, úrad má nárok využiť služby exekútora, čo výšku pokutu zvýši aj o poplatky za vykonanie exekúcie. Aj keď už pokutu zaplatíš, povinnosti na zaplatenie PZP sa nezbavuješ. Okrem pokuty musíš zaplatiť aj za to.

Hoci sa môže zdať, že ide o chybu, ktorú robí minimum vodičov, opak je pravdou. Štatistiky totiž ukazujú, že v roku 2020 bolo na Slovensku evidovaných viac ako 200-tisíc vozidiel bez PZP, čo predstavuje približne 6 % z celkového počtu evidovaných vozidiel, informuje agentúra SITA.

Zdroje: TASR, SITA, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá