Banáš odmietol ponuku prezidenta Pellegriniho. „Už nemôžete tak otvorene hovoriť, čo si myslíte“

  • Najskôr chcel ponuku prijať, potom však svoj názor prehodnotil
  • Banáš teraz potvrdil, že členom Pellegriniho tímu nebude
Prezident Peter Pellegrini a Jozef Banáš.
Ilustračné foto TASR/Jakub Kotian, TASR/Jaroslav Novák
  • Najskôr chcel ponuku prijať, potom však svoj názor prehodnotil
  • Banáš teraz potvrdil, že členom Pellegriniho tímu nebude

Jozef Banáš, známy spisovateľ, nebude pracovať ako poradca prezidenta. V júni ho Peter Pellegrini oslovil s ponukou na pozíciu poradcu pre médiá a kultúru.

Aktuality.sk informovali, že Banáš členom prezidentského tímu nebude. „Ponuku pána prezidenta som zdvorilo odmietol,“ vyjadril sa Banáš a dodal, že svoje dôvody prezidentovi vysvetlil a ten ich prijal.

Prezident má momentálne iba dvoch oficiálnych poradcov, ktorých uvádza aj na svojej webovej stránke. Ján Kubiš, bývalý minister zahraničných vecí a prezidentský kandidát, ktorý podporil Pellegriniho pred druhým kolom volieb, radí prezidentovi v zahraničných otázkach.

Ďalším členom Pellegriniho tímu je Miroslav Slašťan, profesor medzinárodného práva, ktorý poskytuje poradenstvo v právnych otázkach.

Poradca musí byť „politicky korektný“

Spisovateľ a ex-politik Banáš najprv ponuku od Pellegriniho prijal. Potešilo ho to a videl v tom česť pracovať pre prezidenta. S odstupom času však svoje rozhodnutie zmenil.

„Ale potom, keď človek nad tým premýšľa, tak keď som začal rozmieňať túto jeho ponuku na drobné, tak si hovorím – dočerta, veď ty máš pomaly 76 rokov,“ povedal Banáš. Ďalší dôvod súvisel s jeho „kontroverznosťou“.

Banáš zdôraznil, že hoci sa s prezidentom v mnohých zásadných názoroch zhodujú, ako poradca by musel byť politicky korektný. „Už nemôžete tak otvorene hovoriť, čo si myslíte,“ vysvetlil. Na záver dodal, že si chce zachovať svoju slobodu.

Banášova minulosť

Jozef Banáš mal s Petrom Pellegrinim skúsenosti už z predvolebnej kampane. Krátko pred začiatkom moratória moderoval diskusiu s Pellegrinim a českým expremiérom Andrejom Babišom.

Pellegrini pri oznamovaní, že chce Banáša za poradcu, povedal: „Určite to vzbudí rozruch a bude to veľmi zaujímavé.“ Mal pravdu, jeho ponuka skutočne vyvolala veľa pozornosti.

Banáš nie je len úspešný spisovateľ, ale aj bývalý agent ŠtB, tajnej polície za komunizmu.

Banášova minulosť je známa už dlhé roky. Bol poslancom parlamentu za ANO Pavla Ruska, neskôr prešiel do SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Aj keď spoluprácu s ŠtB popiera, archívy Ústavu pamäti národa (ÚPN) hovoria inak.

Denník SME upozornil, že Banáš pod krycím menom Lotos sledoval slovenských spisovateľov a filmárov a donášal na zahraničných novinárov. Napriek tomu mal v Pellegriniho tíme pôsobiť ako poradca pre médiá a kultúru.

Novela Trestného zákona

Prezident Pellegrini nedávno podpísal novelu Trestného zákona, ktorá reaguje na pripomienky Európskej komisie (EK). Novela zavádza úpravu posudzovania vplyvov zákonnej úpravy, ktorá skracuje premlčacie doby v prípadoch, kde došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby pri trestných činoch poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie (EÚ).

Minulý týždeň poslanci Národnej rady SR schválili novelu Trestného zákona. Za legislatívnu zmenu hlasovalo 77 poslancov. Parlament rokoval o novele v skrátenom legislatívnom konaní.

Pri hlasovaní sa zdržalo 44 zákonodarcov, z prítomných 121 poslancov nikto nehlasoval proti. Poslanci tiež schválili koaličný pozmeňujúci návrh, ktorý precizuje definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje jednu technickú úpravu.

Peter Pellegrini na summite NATO
zdroj: TASR/AP/Matt Rourke

Parlament schválil, že za trestné činy poškodzujúce finančné záujmy EÚ sa bude uplatňovať obligatórny trest odňatia slobody, ak horná hranica trestnej sadzby v Trestnom zákone presahuje šesť rokov.

Poslanci tiež odobrili zavedenie pojmového vymedzenia finančných záujmov EÚ. Pri trestných činoch marenia výkonu správy daní, nepriamej korupcie a prijatia a poskytnutia nenáležitej výhody sa navrhlo zosúladiť sadzby trestu odňatia slobody s požiadavkami príslušnej smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ.

Nová legislatíva nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.

Zdroje: Aktuality.sk, SME, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá