Banky menia cenníky: Tisíce Slovákov si za ich služby budú musieť po novom priplatiť
- Zdražovanie služieb, ktoré ponúkajú banky, sa tento rok ešte nekončí
- Niektorí klienti si priplatia
- Zdražovanie služieb, ktoré ponúkajú banky, sa tento rok ešte nekončí
- Niektorí klienti si priplatia
Klienti niektorých slovenských bánk si priplatia za služby. Ako informuje portál Správy RTVS, od 1. júla upravuje svoj cenník VÚB aj Slovenská sporiteľňa.
Podľa analytikov zdražovanie služieb v tomto roku ešte nekončí. Od leta zdražejú napríklad prevody a príkazy, zmenárenské operácie či vklady a výbery.
„Klienti majú na tieto transakcie k dispozícii čoraz väčšiu sieť bankomatov a bankomatov s možnosťou vkladu, ktoré sú stále bezplatné,“ avizoval Hovorca VÚB banky Dominik Miša.
Nové poplatky ako motivácia
Od júla pribudnú klientom poplatky, ktoré banky doteraz ešte nevyberali. Napríklad vo VÚB zaplatia klienti 10 eur za vystavenie potvrdenia o zostatku na účte alebo o vedení účtu.
„Všetky zmeny sa však týkajú iba malej skupiny klientov a minoritne používaných služieb. Nemeníme poplatok za bežný účet ani za najbežnejšie využívané služby,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Hlavným cieľom slovenských bánk je motivovať ľudí k tomu, aby nechodili s bežnými úkonmi do pobočiek a vybavili si ich online.
„Dôvodom je, že im neustále rastú náklady na pracovníkov pobočiek, predovšetkým mzdové. Snažia sa teda buď znižovať ich počty na pobočkách, alebo aby sa venovali poradenstvu s vyššou pridanou hodnotou – napríklad v oblasti poistenia, investícií, úverov,“ ozrejmil finančný analytik OVB Marián Búlik.
„Zmenu banky práve kvôli navýšeniu poplatkov klientom neodporúčame. Keďže si nemôžu byť ani pri banke s účtom bez poplatku istí, že nezavedie poplatok,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.
Podľa analytikov sa budú cenníky bánk upravovať ešte aj po zvyšok roka. Keďže čoraz viac fungujú ľudia v online svete, politici chcú, aby sa zakotvilo právo na hotovosť do ústavy. Rozhodnúť by sa o tom malo už v najbližšom období.
Úvery na rekonštrukcie
Ako sme ťa informovali, lepšie na tom nie sú ani hypotéky. Už minulý rok sa totiž skončila takzvaná etapa lacných hypoték, ktoré z dlhodobého hľadiska boli skutočne neštandardné.
Ceny bytov a domov mierne klesajú, banky pokračujú vo zvyšovaní úrokov na hypotéky a inflácia nabáda ľudí k finančnej skromnosti. Namiesto nového bývania si preto mnohí začali vylepšovať to súčasné a záujem o úvery na rekonštrukcie rastie.
„Potvrdzujú to ľudia z realitného trhu aj finančných inštitúcií. Záujem o rekonštrukcie bytov a domov rastie a tento trend zrejme bude silnieť,“ priblížil partner finančnej skupiny Umbrella Group Michal Ďuriš.
Najmä mnohí mladí rodičia podľa neho zmenili v ťažkých časoch ambície a namiesto presunu do väčšej nehnuteľnosti sa radšej pustili do lacnejšej úpravy súčasného bývania.
Banky oficiálne štatistiky o úveroch na rekonštrukciu nevedú, podľa finančných sprostredkovateľov je však téma zveľaďovania bývania aktuálnejšia ako v minulých rokoch. Nové nehnuteľnosti sú totiž pre mnohých pre vysoké ceny prakticky nedostupné a výška súčasných sadzieb hypoték sa blíži k štyrom percentám.
Kým vo februári minulého roka banky podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) poskytli úvery na bývanie za tri miliardy eur, tento rok to bolo už len 660 miliónov eur. NBS pritom odhaduje, že ešte aj v roku 2025 budú úrokové sadzby hypotekárnych úverov na úrovni 4,5 až 5 %.
Hypotekárne úvery
Možností na získanie peňazí na rekonštrukciu je podľa Umbrella Group niekoľko. Banky napríklad ponúkajú hypotekárne úvery zamerané priamo na tento účel.
„Zabezpečenie úveru aj úroky sú porovnateľné ako pri hypotéke na kúpu nového bývania, úver je však dostupnejší a dokladovanie menej prísne. Napríklad pri účelovom hypotekárnom úvere na rekonštrukciu bytu či domu stačia viacerým bankám okrem znaleckého posudku len fotografie nehnuteľnosti pred rekonštrukciou a po nej,“ priblížila finančná spoločnosť.
Ešte jednoduchšie dokladovanie vyžadujú podľa nej banky pri poskytnutí bezúčelového hypotekárneho úveru. Financovanie rekonštrukcie týmto spôsobom však predražia vyššie úroky v porovnaní s účelovým úverom.
Rekonštrukciu je možné financovať aj cez spotrebný úver. „Výhodou je, že banke nevzniká záložné právo na zrekonštruovaný byt. Má však aj dve zásadné nevýhody – pôžičku je potrebné splatiť najneskôr do ôsmich rokov a zaplatíte výrazne vyššie úroky ako v prípade hypotéky,“ vysvetlila spoločnosť.
Rastúce ceny hypoték podľa nej opätovne zatraktívnili aj v minulosti veľmi využívanú formu financovania rekonštrukcií pomocou medziúverov od stavebných sporiteľní. Na slovenskom trhu však už ostala pôsobiť len jedna takáto finančná inštitúcia.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Správy RTVS, TASR, SIU