Barbarians má potvrdenú 2. sériu. Je nový seriál historicky presný?

  • Netflix po úspechu ohlásil ďalšiu sériu
  • Svojou adaptáciou bitky v Teutoburskom lese prekvapil historikov
  • Sú udalosti, rekvizity a postavy vyobrazené správne?
121176571_101308221763046_152849246137397134_o
Netflix
  • Netflix po úspechu ohlásil ďalšiu sériu
  • Svojou adaptáciou bitky v Teutoburskom lese prekvapil historikov
  • Sú udalosti, rekvizity a postavy vyobrazené správne?

Od 23. októbra si môžeš na Netflixe pozrieť šesťdielny nemecký seriál Barbarians, ktorý ťa zavedie do tieňov Teutoburského lesa v divokej Germánii.

Po celosvetovom úspechu Netflix 10. novembra oznámil ďalšiu sezónu.

Masaker troch rímskych légii barbarskými kmeňmi pod vedením náčelníka Arminia – „najväčšieho zradcu v histórii“ – patrí k najznámejším vojenským katastrofám.

Historická dráma od Netflixu nám rozpráva príbeh troch priateľov, ktorým sa spoločnými silami podarí zjednotiť hašterivé kmene a poraziť Rimanov. V seriáli môžeme vidieť ich odlúčenie a adoptovanie malého Ariho, či Thusneldinu veštbu o veľkom víťazstve. Je však seriál historicky presný?

zdroj: whats-on-netflix.com

 

Arminiov vzťah s Varom

Autori seriálu samozrejme sústredili najviac pozornosti na dve hlavné postavy tohto stretu – rímskeho guvernéra novej provincie Germánia Publia Quinctilia Vara a jeho podriadeného veliteľa a zároveň náčelníka kmeňa Cheruskov Arminia.

„Ich vzájomný vzťah ešte zdôraznili fiktívnou adopciou ešte malého Arminia a jeho mladšieho brata (ktorý, mimochodom, zostal Rímu na rozdiel od brata vždy verný) starším aristokratickým Varom. Arminius, podobne ako mnoho synov germánskych veľmožov bol skutočne vychovávaný v Ríme ako takzvaný čestný zajatec. Po dosiahnutí plnoletosti bol povýšený do jazdeckého stavu a potom urobil vojenskú kariéru v rímskej armáde ako veliteľ pomocných jednotiek.“ vysvetľuje Roman Mocpajchel v Historyweb.sk.

Arminius teda nebol adoptovaný Varom a medzi nimi nevznikol žiadny vzťah na štýl otec – syn. Dokonca sa nikde neuvádza, že by sa títo dvaja stretli pred ich vyslaním do Germánie. Ich vzťah bol z cela pracovný a profesionálny.

https://www.instagram.com/p/CHZZ_h-HlhG/

Je však pravda, že Arminius si ako dobrý radca a znalec terénu časom získal Varovu priazeň a dôveru. Ako sa ďalej ukázalo, nebolo to vzájomné.

Ďalšie nepresnosti

Ako pri každom historickom umeleckom prevedení, ani tento seriál sa nevyhol niekoľkým nepresnostiam. V tomto článku sa na niektoré z nich pozrieme bližšie.

Strmene

Už od prvej epizódy môžeme pri jazdcoch vidieť používanie strmeňov. Strmene sa však v tom období na území Európy nepoužívali. Prvé zmienky o ich použití máme z Indie. V klasickom svete sa objavili až v 9. storočí. To je o 800 rokov neskôr!

 

zdroj: Netflix (screenshot)

Germánska svadba

Od Tacita vieme, že germánske svadby boli sprevádzané postupným obdarúvaním manžela vojenskými darmi od manželky. Namiesto toho na záver svadby môžeme vidieť ako Arminia a Thusneldu k sebe spútajú kusom látky. Tvorcovia týmto možno chceli vyvolať mierne intímny zážitok. Akurát z histórie o niečom takom nemáme žiadne záznamy.

Preseknutá zbroj

Čo sa týka zbroje, kostyméri odviedli výbornú prácu (detaily rozoberieme nižšie). Ani tie sa ale neobišli bez pár chybičiek. Niektoré časti brnenia, ako napr. Arminiova či Mettelova prilba nie sú vyleštené. Znie to ako úplná maličkosť, avšak civilizované armády tej doby boli prísne kontrolované svojimi veliteľmi, aby ich zbroj bola po celý čas v čo najlepšej kondícii a nehrdzavela.

V seriáli sa však môžeš stretnúť aj so závažnejšou chybou. Načo by predsa ktokoľvek nosil brnenie, keď ho dokáže aj ten najmenší bojovník prepichnúť skrz naskrz?! Je rozdiel, keď  sa mu vyhneš a zasiahneš napr. súperovu hlavu, či končatinu. Niekedy sa aj môže stať, že sa zbroj v boji poškodí a trafíš akurát odkrytú štrbinu. Prepichnutie, či dokonca preseknutie ale s vysokou pravdepodobnosťou nehrozí. Na to predsa brnenie je.

Temná kňažka

Netflix germánsku kňažku vyobrazuje ako šamanku s čierne zafarbenou tvárou i oblečením. K realite by však mala bližšie biela farba s bronzovými doplnkami.

Thusnelda ako zjednotiteľka kmeňov

Z historických záznamov vieme, že Thusnelda bola naozaj dcéra prorímskeho veľmoža Segesta a bez jeho povolenia sa stala Arminiovou ženou. Svadbu však mali až niekoľko rokov po bitke. O jej vešteckých schopnostiach, či zásluhách pri zjednotení kmeňov sa nič nehovorí.

https://www.instagram.com/p/CHNPF6eH9vQ/

Bitka

V Barbaroch môžeš vidieť ako bitka trvá chvíľu – možno pár hodín. Bitka však trvala niekoľko dní a žiadne ohnivé steny, či padajúce stromy tam neboli. Aspoň v tejto bitke určite nie.

Latinčina

Použitie dobového jazyka bol skvelý nápad a vytknúť sa dá len pár nedokonalostí. Väčšinou sa jedná len o obyčajné nezvýraznenie určitej slabiky, či dĺžňa na samohláske.

https://www.instagram.com/p/CG4j0_sHd77/

Našlo sa aj pár chybičiek v scenári. Napr. replika centuriona Metella: „Futuite, beluae istae porro nil tenent.“ (Do ri*i, tí hlupáci nerozumejú ani slovo). Scenáristi chceli pravdepodobne vyjadriť zvolanie, akým je napr. Sakra! Do pekla! Alebo naše Doparoma!. Futuite sa ale používa konkrétne v situácii keď „tam“ niekoho posielaš.

Rímska zbroj

Ako som už spomenul, kostyméri odviedli svoju prácu na jednotku. Hneď pri Rimanoch môžeš vidieť, že nejde o žiadne Ctrl – C a Ctrl – V. Skoro každý vojak má inú zbroj. Jeden má oblečenú tradičnú loricu segmentatu, druhý má krúžkové, či šupinové brnenie. Najvyšší dôstojníci ako Varus a Arminius majú zas loricu musculata. Taktiež môžeš vidieť, že niektoré časti výzbroje sú z iného materiálu – bronz a železo.

Prečo to je adekvátne? Legionári si svoju zbroj kupovali sami. Mali teda rozdielne preferencie aj množstvo peňazí na určitý druh výzbroje. Ich zbroj v adaptácii od Netflixu má teda bližšie k pravde, než to, ktoré môžeme vidieť pri iných filmoch, či videohrách.

„Samostatnú zmienku si zasluhuje slávna rímska jazdecká maska, ktorá sa našla pri archeologických vykopávkach na mieste bitky a ktorú v seriáli nosí sám Arminius.“ uvádza Roman Mocpajchel.

 

Tiger na severe Európy

Tigrí kožuch na hlave tohto vojaka ťa asi dosť prekvapil, že?

zdroj: Facebook:

Tigrie, medvedie, či vlčie kožuchy na prilbách sú ale tiež historicky presné. Čo sa týka tigra, je dokázané, že žil na území dnešného Turecka, ktoré Rimania v tom čase okupovali.

Pomaľovaní barbari

Barbarov zas konečne nevidíme ako špinavých a strapatých smraďochov. Kostyméri ich obliekli do rôznofarebných tuník, sem tam im prihodili kožušinu.

Aj ich vlasy sú upravené podľa dobových záznamov a nie sú len „barbarsky“ rozpustené.

Vieme aj o tom, že starí Germáni si pred bojom natierali telá rôznymi farbami, aby vystrašili nepriateľa a v prípade prepadu preňho zostali dlhší čas neviditeľní.

zdroj: Facebook

Čítajte viac z kategórie: Kultúra

Zdroje: Historyweb.sk, KingsandGenerals, Metatron, Evropantiqva, polýMATHY

Najnovšie videá

Trendové videá