Barbora rozbehla biznis s ekologickými sviečkami, ktoré doposiaľ na slovenskom trhu chýbali

  • Značka Jemnô vznikla v roku 2016 a stojí za ňou Slovenka Barbora Moravčíková
  • Vyrába ekologické sviečky s prírodnými esenciálnymi olejmi
  • Najnovšie sa spojili so značkou kozmetiky Liqoil, aby spoločne recyklovali použité obaly
Jemnô
Jemnô
  • Značka Jemnô vznikla v roku 2016 a stojí za ňou Slovenka Barbora Moravčíková
  • Vyrába ekologické sviečky s prírodnými esenciálnymi olejmi
  • Najnovšie sa spojili so značkou kozmetiky Liqoil, aby spoločne recyklovali použité obaly

Čomu ste sa venovali predtým, ako prišla značka Jemnô?

Jemnô ako značka vznikla postupne, v lete 2016, keď som mala obdobie jemného vyhorenia z práce. V tom čase som už niekoľko rokov mala malý obchodík a eshop s prírodnou kozmetikou. No stále mi niečo chýbalo, niečo tvorivejšie. Skúšala som si vo voľnom čase pre seba miešať vlastné mastičky a oleje. A tak nejako som sa cez vône éterických olejov dostala k výrobe prvých sviečok. Varila som ich doma v kuchyni. Veľmi ma to chytilo.

Prečo ste sa rozhodli vyrábať práve sviečky?

Na trhu s eko produktami mi chýbali sviečky, ktoré by som napríklad aj ja zaradila do ponuky s čistým svedomím, že tam nie je ropa a syntetické vône. A tak som si povedala, že to skúsim. A skúšala som niekoľko mesiacov, až kým v decembri toho roku nebolo hotových pár kúskov už k predaju. Pamätám si, že som ich mala vyrobených asi 15 a s veľkým nadšením som ich nahodila na svoj eshop s kozmetikou a eko doplnkami. Do druhého dňa sa takmer všetky vypredali a to ma veľmi naštartovalo. Oslovili ma dokonca aj iné eshopy a lokálne obchody či by sa dali sviečky ponúknuť aj cez nich. A tak sa to celé nejako začalo. Z hobby sa stala voňavá, kreatívna a asi aj vysnívaná práca.

zdroj: Jemnô

Čo vo vás prebudilo záujem o prírodu a ekológiu?

Záujem o prírodu som mala vždy. Postupne prišlo také to uvedomenie si, aký má človek  dopad na životné prostredie a stav, ktorý tu máme. Bolo to dávno pred touto vlnou eko/bio štýlu. V tom čase, ešte počas štúdia, som sa rozhodla skúsiť to. Otvorili sme eshop s prírodnou kozmetikou. Postupne sa ponuka vyprofilovala a zamerala som sa najmä na lokálne značky prírodnej kozmetiky. Všetko tak nejako začalo postupne do seba zapadať a dávať mi zmysel. Bavilo ma to a baví dodnes. Objavovať nových výrobcov, hľadať alternatívy a najmä ukazovať ľuďom, že sa to všetko dá aj inak, lepšie pre nás aj prírodu.

Ako vznikol nápad využívať na ich výrobu práve sójový vosk?

Sójový vosk bol pomerne jasná voľba z viacerých dôvodov. Na rozdiel od parafínu je biologicky odbúrateľný a má tiež menší negatívny dopad na životné prostredie ako napríklad omnoho lacnejší palmový vosk. Zároveň ma presvedčili aj jeho fyzikálne vlastnosti. Topí sa pomalšie ako spomínané vosky a preto sviečka vydrží horieť aj o polovicu dlhšie ako sviečka z parafínu či palmového vosku. Sójový vosk zabezpečuje pri použití správneho knôtu aj čistejšie horenie.

Sviečky vyrábate ručne, ako to celé prebieha?

Celý proces výroby je skutočne ručnou prácou. Vyrábam v menších várkach a pomerne často. Takto sú sviečky stále čerstvé a pripravené robiť radosť. Vyrábajú sa odlievaním do skla. Celý proces výroby má niekoľko etáp a naozaj každú jednu sviečku chytím do rúk aj 8-krát, kým je hotová a určená na poličku do predajne, prípadne rovno k zákazníkovi domov. Ak by som to mala spriemerovať, tak výroba jednej sviečky trvá asi 20 – 30 minút. Nerátam sem však čas kedy vosk musí pomaly tuhnúť. To trvá niekoľko hodín. Až potom je možné pokračovať ďalšími procesmi vo výrobe. Sviečky však nevyrábam po 1 kuse z jednej vône, postupne sa snažím zefektívňovať výrobu, najmä pre narastajúci záujem.

zdroj: Jemnô

Majú slovenskí zákazníci o takéto výrobky záujem?

Áno, záujem je a postupne narastá. Myslím, že to súvisí s osvetou, ktorá sa posledné roky šíri. Ľudia si čoraz viac uvedomujú dopad svojho konzumného správania sa na životné prostredie. Snažím sa im ukázať alternatívu a myslím, že to celkom funguje. Pomaly, ale isto, sa myšlienka ekologickejšieho životného štýlu šíri. Myslím si, že čoraz viac ľudí vie oceniť kvalitu, podporiť lokálnych či menších výrobcov. Je to cítiť aj na spätnej väzbe.

Ako sa správate k použitým produktom?

Sviečky Jemnô majú jedinečný recyklačný program – prázdne poháriky od sviečok mi zákazníci môžu vrátiť (na moje náklady, stačí ma kontaktovať mailom), alebo ich môžu odovzdať u niektorého z predajcov po celom Slovensku, a tiež v pár obchodíkoch v susedných Čechách.  Pokiaľ sklo nie je poškodené, viem poháre očistiť a použiť ich znova. Takto vlastne spolu predchádzame vytváraniu odpadu. A naozaj to funguje, zákazníci sa sami ozývajú, čo s pohárikom po vyhorení sviečky, pretože im je ľúto ho proste len vyhodiť.

Ale viem, že robíte ešte niečo ekologické.

Zaujímavé sú aj prvé „zero waste“ čajové sviečky, ktoré som zaradila do ponuky – sú bez hliníkových kalíškov a viete si k nim dokúpiť sklenený alebo kovový svietnik a ten používať stále dokola. Dopĺňate vlastne len náplne, ktoré sa horením celkom spotrebujú. Aj tieto čajové sviečky sú čoraz viac obľúbené, a to ma nesmierne teší.

zdroj: Jemnô

Nedávno ste sa spojili s výrobcami kozmetiky Liqoil a do ich použitých obalov od telových masiel vkladáte sviečky. Ako došlo k tejto spolupráci?

Ivku a Maťa z Liqoil som spoznala skrz svoj obchodík s prírodnou kozmetikou a doplnkami. Často sme riešili spolu otázku minimalizácie odpadu z obalov kozmetiky. Žiaľ, na Slovensku nie je zatiaľ možné opätovné použitie skleneného či iného obalu na naplnenie kozmetickým produktom. Ivka prišla s nápadom, či by som im nevyrobila pár kusov sviečok s ich vlastnou vôňou, ktorú používajú aj do svojho produktu. Poňali sme to ako spoluprácu dvoch slovenských značiek, ktorým záleží na prírode a chcú aspoň svojou malou troškou znížiť zaťaženie odpadmi. Spustili sme teda recyklačný program, vďaka ktorému môžu zákazníci vracať prázdne nádobky z telových masiel a ja potom do nich odlievam sviečky Jemnô x Liqoil. Sú také maličké, krásne voňajúce a zo spätnej väzby z poslednej vianočnej sezóny vieme, že budeme spolupracovať aj naďalej. Má to zmysel, ľudia poháriky vracajú a tešia sa zo sviečok. Je to obojstranne výhodná spolupráca.

Odlišujú sa nejako v konzistencii či vôni sójové sviečky od tých klasických z vosku?

Hlavným rozdielom je asi dlhšie horenie a postupné uvoľňovanie vône. Vôňa je však jemnejšia, nie je taká výrazná, ako sú ľudia možno zvyknutí z komerčných sviečok. Dôležitá je aj čistota horenia, ale to tiež súvisí aj so správne zvoleným knôtom a koncentráciou pridanej vône z esenciálnych olejov.

Akým spôsobom vyrábate prírodné vône?

Vône do sviečok sú moje vlastné kompozície, ktoré vytváram pocitovo a intuitívne z esenciálnych olejov (silíc). Nepoužívam syntetické vône alebo parfumy do sviečok. Jediná vôňa, ktorú používam, a nie je to silica, je vanilka, a tú som tiež hľadala veľmi dlho, tak aby spĺňala moje kritériá.

Okrem sviečok sa venujete aj svojmu eko obchodíku, čo všetko v ňom ponúkate?

V obchodíku sa sústreďujem najmä na slovenské a české značky prírodnej kozmetiky a doplnkov. Čapujeme dokonca aj slovenskú eko drogériu, máme na váhu bika sódu a rôzne iné sypké produkty, ktoré sú skvelými pomocníkmi pri eko-upratovaní.

Pod jednou strechou u nás nájdete množstvo slovenských a českých značiek, no miesto u nás majú aj kvalitné výrobky z iných krajín. Je pre mňa dôležité mať v ponuke výrobky, ktoré sama používam, alebo by som ich odporučila. Ponuka sa však stále vyvíja a mení, asi aj tým, ako sa vyvíjam a mením ja. Je to krásna práca a nič nenahradí kontakt so spokojnými zákazníkmi. Niektoré zákazníčky si ku mne chodili pre olejčeky a krémy na tehotenské bruško a dnes chodia kupovať zubné pasty pre svoje už väčšie deti. V podstate spolu vyrastáme. Často prehodíme pár slov aj mimo obchodíka, keď sa stretneme v potravinách či len tak v meste. Je to veľmi príjemná spätná väzba.

zdroj: Jemnô

Kde eko obchodík nájdeme?

Obchodík Biobeauty je po niekoľkých rokoch presťahovaný na novú adresu v Pezinku. Na Kollárovej ulici 16, vo dvore pod starodávnou drevenou bránou. Vyzerá to u nás na dvore ako v Toskánsku, akoby ste sa z centra mesta ocitli zrazu na dovolenke. Je to také pomalé, zážitkové nakupovanie a častokrát vlastne len pokecáme.  Trošku sme sa stiahli z obchodného centra, ale teraz si ku nám nájdu cestu len tí, čo si ju nájsť majú a chcú. Toto je prvé leto v novom priestore a veľmi rada by som zorganizovala aj nejaké workshopy, prípadne len také babské posedenie na lavičkách pri chladenej limonáde.

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Najnovšie videá

Trendové videá