Barbora si v Martine otvorila prvý sushi bar za 40-tisíc eur. Pracuje 16 hodín denne, na pandémiu sa nesťažuje
- Gastro zažíva počas pandémie náročné časy
- No to nemožno povedať o Wasabi sushi bare v Martine, ktorý na krízu dokázal promptne zareagovať
- Je za tým však tvrdá práca jeho zakladateľky Barbory Hudec Klučincovej
- Gastro zažíva počas pandémie náročné časy
- No to nemožno povedať o Wasabi sushi bare v Martine, ktorý na krízu dokázal promptne zareagovať
- Je za tým však tvrdá práca jeho zakladateľky Barbory Hudec Klučincovej
Barbora je 40-ročná podnikateľka, ktorá si v Martine otvorila vyhľadávanú prevádzku Wasabi sushi baru, na ktorú nedá dopustiť množstvo miestnych fanúšikov panázijskej kuchyne.
Pre Startitup priznáva, že išlo o krok do neznáma a veľké riziko. „Nemala som s gastrobiznisom žiadne skúsenosti. Vychovávala som malé dieťa. Mala som však od začiatku šťastie na ľudí okolo seba, s ktorými som spolupracovala.“
S prvotným nápadom prišiel pred rokmi jej bratranec, ktorého oslovil podobný formát panázijskej reštaurácie v Trnave. „Pred desiatimi, rokmi, keď sme spoločne začínali, chcelo otvorenie takejto gastro prevádzky v našom provinčnom meste veľký kus odvahy.“
Vsádzali najmä na zahraničných študentov miestnej lekárskej fakulty, ktorí boli istou klientelou, pretože v severských krajinách bolo sushi už známe a veľmi obľúbené.
„Som vedecký pracovník, pôvodne som študovala slovanské jazyky a mám štátnicu z bieloruštiny. Pomerne rýchlo som zistila, že pokiaľ chcem žiť v rodnom meste, v tejto oblasti sa tu asi neuplatním.“
Aj preto sa pustila do niečoho vlastného. Barbora investovala do Wasabi sushi baru spolu 40-tisíc eur, ktoré si musela požičať z banky, a tak ako mnohé iné podniky sa zadlžiť.
„Nebolo to jednoduché rozhodnutie, ale mala som oporu v najbližších. A to pretrvalo dodnes. Veľmi ma oslovila myšlienka, že budem v priamom kontakte s ľuďmi. Že im ponúknem niečo, čo na našom trhu v tom čase chýbalo. Bola to moja osobná výzva.“
Konštatuje, že najväčší boj zvádzala s prehnanou slovenskou byrokraciou, ktorá robí vrásky na čele väčšine podnikateľov v našej krajine. Na druhej strane je rada, že tvárou v tvár sa s nepriazňou ľudí ešte nikdy nestretla.
„Som si vedomá, že nepriaznivé komentáre sa šíria najmä poza môj chrbát. S týmto som úplne vyrovnaná. Obvykle sa vyjadrujú najmä tí, ktorí majú vnútornú potrebu kritizovať, ale nie sú ochotní vyjadriť sa konfrontačne priamo predo mnou.“
Konštatuje, že aj po rokoch ju vie stále prekvapiť ľudská hlúposť.
Covid zvládli
Samotná Barbora je prekvapená, že súčasná pandémia ovplyvnila jej biznis pozitívne. „Výrazne sa nám podarilo vďaka pandemickým obmedzeniam zvýšiť donáškovú službu. Ešte pred samotnou pandémiou sme vytvorili vlastný objednávací systém, na ktorý si naši klienti postupne zvykli a po zavedení reštrikčných opatrení v gastro prevádzkach sme boli o krok vpred.“
„Za tých 10 rokov sme si našli svoju cestu a niekam sme sa posunuli. Ale je pravda, že nám rastie konkurencia, pretože panázijská kuchyňa je už populárna aj v našom malom meste.“
Základom je podľa jej slov obrniť sa trpezlivosťou a nevzdávať sa svojich snov. Podľa Barbory si každý musí stanoviť vlastnú hranicu, za ktorú je ochotný ísť.
Viesť vlastný gastro biznis dá podľa jej skúseností poriadne zabrať. Barbora nám prezradila, že denne pracuje aj 16 hodín.
„Budík mi zvoní o 6-tej ráno. Denne zabezpečujem bežný chod reštaurácie – príprava dennej ponuky, nákup vždy čerstvých surovín, manažment sushi baru. Trávim veľa času so zákazníkmi, často s nimi sedím priamo pri stole. Väčšinu z nich poznám viac ako bežných ľudí, stali sa z nich moji priatelia.“
Aj keď Barbora pláva vo vodách biznisu už pár rokov, tvrdí, že jednou z najnáročnejších vecí je naučiť sa pochopiť, že nemôže vyhovieť každému zákazníkovi.
„Ťažko sa vyrovnáva aj s negatívnymi reakciami, keď má človek pocit, že robí pre dobro veci maximum. Najviac ma napĺňa priamy kontakt s ľuďmi. Uspokojuje ma tiež vedomie, že v prípade môjho biznisu existujú stále možnosti ponúknuť zákazníkom niečo nové,“ tvrdí a dopĺňa, že rozširovanie do iných miest zatiaľ nemá v pláne, no vstup do tohto segmentu neľutuje.
zdroj: Wasabi Sushi Bar
Ako sme spomínali, Wasabi sushi bar na Štefánikovej ulici sa nesie v panázijskom štýle. Barbora celý vybraný koncept budovala postupne. Tvrdí, že veľmi ju inšpirovalo stretnutie s Japonkou Chieko, s ktorou sa zoznámila v Prahe. „Poskytla mi veľké know how, z ktorého čerpám dodnes.“
V tomto bare je stabilným bestsellerom sushi. Za zmienku stojí napríklad 240-gramová Crispy salmon roll za 11,90 eur. Vo vnútri nájdeš lososa, avokádo a pažítku. Rolka je obalená v panko strúhanke, tempure, chuť vylepšuje mangová omáčka a yuzu sezam.
Yuzu je cenným zdrojom vitamínu C a antioxidantov, čerstvé yuzu dokonca obsahuje trikrát viac vitamínu C ako citrón. Cesta tohto zázračného ovocia začína v Južnej Kórei, kde ho farmári spracovávajú tradičnou metódou používanou už vyše tisíc rokov – yuzu, cukor a med. Vďaka tejto metóde spracovania si yuzu prirodzene uchováva svoje benefity.
Siahnuť môžeš aj po 210-gramovom sete Futomaki panco unagi za 11,20 eur. Vo vnútri rolky je losos v panku, špenát aj avokádo. Z vonku je to japonská majonéza, tobiko kaviár a riasy wakame a unagi omáčka.
Táto omáčka je sladká, jemná a má maslovú chuť s mierne skaramelizovanou hutnou konzistenciou. Jej príprava nie je zložitá, najväčšou výzvou je získať správne suroviny.
V ponuke nájdeš aj obľúbenú gyozu – plnené japonské pirôžky podávané s omáčkou ponzu yuzu. Toto hlavné jedlo stojí 5,90 eur a vybrať si môžeš z vegetariánskej aj hovädzej verzie.
Ponzu je citrusová omáčka používaná v japonskej kuchyni ako marináda alebo prídavok k sójovej omáčke. Je vyrobená z ryžového vína, ryžového octu, vločiek z bonito a morských rias. Po ochladení a namáhaní kvapaliny sa infúzuje s japonským citrusovým ovocím nazvaným yuzu.
Dostaneš tu aj čoraz populárnejšie poké za 12,90 eur. Je to miska so sushi ryžou, čerstvou zeleninou a dávkou surovej marinovanej ryby, kuracinou alebo dávkou tofu.
Zabúdať netreba ani na dezert, aktuálne si tu fanúšikovia sladkého môžu dať vypražené kokosové guľky z ryžového cesta podávané s horúcim ovocím či krém z manga zjemnený kokosovým mliekom a ovocím.