Batalión Azov bráni bombardovaný Mariupol. Podľa niektorých sú to neonacisti, pre iných hrdinovia

  • Nielen z Kremľa zaznieva, že pluk Azov je neonacistická vojenská jednotka
  • Pluk je terčom častých útokov kremeľskej propagandy a konšpirácií
  • Vojaci tohto pluku hrdinsky bránili Mariupol a nedovoľovali okupantom ho obsadiť
Azov
Flickr/spoilt.exile
  • Nielen z Kremľa zaznieva, že pluk Azov je neonacistická vojenská jednotka
  • Pluk je terčom častých útokov kremeľskej propagandy a konšpirácií
  • Vojaci tohto pluku hrdinsky bránili Mariupol a nedovoľovali okupantom ho obsadiť

Azovský batalión bol sformovaný v máji roku 2014 ako jeden z dobrovoľníckych, potrebných na obranu Ukrajiny pred vtedajšou ruskou agresiou. Vtedy mala ukrajinská armáda k dispozícii len štyri funkčné batalióny.

Ako píše Euromaidan press, od novembra 2014 až dodnes zostáva Azov súčasťou národnej gardy Ukrajiny. Batalión bojuje od začiatku vojny v roku 2014, a to najmä v okolí dnes bombardovaného Mariupola.

V máji a júni 2014 hral pluk veľmi významnú úlohu pri oslobodení tohto mesta a priľahlej oblasti spod okupačnej nadvlády proruských separatistov podporovaných Kremľom, momentálne bránil Mariupol. V tomto meste má batalión Azov aj svoju centrálu.

zdroj: Flickr/Noah Brooks

Kremeľ nafukuje úlohu pravicových síl na Ukrajine

Často diskutovaná je aj symbolika pluku. Symbol bataliónu Azov pripomína nacistický symbol Wolfsangel, ktorý nosila druhá pancierová divízia SS Das Reich. Symbol Wolfsangel je, samozrejme, starší.

Ako píše Yigal Ben Efraim pre Symbols, Wolfsangel je starý nemecký heraldický symbol, inšpirovaný historickými pascami na vlky, pozostávajúcich z dvoch kovových častí, ktoré spájala reťaz. Horná časť pripomínala polmesiac s kruhom uprostred, kým spodná časť bola hák, na ktorý sa umiestňovala návnada, ktorú mal vlk prehltnúť.

Kým Wolfsangel sám o sebe nemusí byť toxický symbol, práve vo vzťahu s bataliónom Azov má zmysel sa prepojeniami k nacistickej symbolike zaoberať, keďže od začiatku priťahuje či už tak, či onak, pozornosť ultrapravicových radikálov z celého sveta.

Ako píše Vice, úloha ultrapravicových síl v ukrajinskej armáde je do veľkej miery nafukovaná Kremľom, aby mohla byť celá armáda Ukrajiny označená za nacistickú, čo vytvára problém aj pre západných spojencov.

Väčšinovo však Ukrajinci takúto debatu odmietajú a považujú obvinenia o tom, že by mala byť ukrajinská armáda nacistická, za preháňanie niektorých západných pozorovateľov.

Pochod strany Nacionalnyi korpus
zdroj: SITA/AP

Treba rozlišovať Azov ako vojenský útvar a politickú stranu Natsionalnyi korpus, aj keď do určitej miery spolupracujú a strana z niekoľkých veteránov bataliónu de facto vznikla, píše Euronews.

Natsionalnyi korpus je politická strana založená v roku 2016 a propaguje napríklad právo nosiť zbraň a trest smrti. Niekoľko jej členov aj vedúcich predstaviteľov sa otvorene k extrémnej pravici hlási.

Čo je však dôležité povedať, bludy o nacistickej Ukrajine a nacistickej ukrajinskej armáde najlepšie vyvracajú posledné volebné prieskumy pred vojnou, kde „Natsionalnyi korpuszďaleka neprekročil hranicu troch percent (zväčša sa jeho podpora hýbe pod jedným percentom) a najsilnejšia ukrajinská ultrapravicová strana by získala percentá štyri.

Hoci sa v roku 2016 širšia koalícia ultrapravicových strán dostala do ukrajinského parlamentu, toto volebné obdobie už sa tam elementy typu Natsionalnyi Korpus nevyskytujú a všetky tieto strany sa momentálne nachádzajú hlboko pod hranicou zvoliteľnosti.

Niektorí vojaci mali pohnutú minulosť 

Niektorí vojaci z Azovského bataliónu mali minulosť medzi futbalovými ultras alebo v ultrapravicových kruhoch, napríklad v Pravom sektore. Ako píše Deutsche Welle, Pravý sektor pôvodne hlásal jednotu východných Slovanov, tzn. Ukrajincov, Rusov a Bielorusov. Tvrdé jadro tvorili ruskojazyční občania východnej Ukrajiny.

Andreas Ulman zo Štokholmského centra pre východoeurópske štúdiá rovnako pre Deutsche Welle hovorí, že najväčšiu kontroverziu Azov vzbudzuje najmä pre symbol Wolfsangel, ktorý však bežní Ukrajinci nemusia vnímať ako nacistický. Samotný batalión Azov hovorí, že jeho logo nemá byť Wolfsangel, ale znázorňovať písmená N a I, zo slov Národná Idea.

Jeden zo zakladateľov je známy na ultrapravicovej scéne 

Jedným zo zakladateľov Azovského pluku je jeho prvý veliteľ Andryi Biletsky. Vyštudoval históriu na univerzite v Charkove a na ukrajinskej ultrapravicovej scéne je aktívny roky. V rokoch 2014 – 2019 bol poslancom ukrajinského parlamentu.

Prečo je Biletsky problém? Preto, lebo, ako píše BBC, Biletsky je líder strany Natsionalnyi Korpus, ktorú aj založil. V októbri roku 2016 bol zvolený do ukrajinského parlamentu, kvôli tomu, že na Ukrajine poslanci nesmú aktívne vykonávať vojenskú službu, odchádza z bataliónu Azov.

Medzi širšie ciele strany Natsionalnyi Korpus patrí aj napríklad: „Príprava Ukrajiny na širšiu expanziu a problémy pri oslobodzovaní celej bielej rasy od dominancie medzinárodného špekulatívneho kapitálu“ či „tvrdé trestanie sexuálnych perverzností a medzirasových kontaktov, ktoré vedú k vyhynutiu bielej rasy“.

zdroj: Flickr/spoilt.exile

Biletsky očividne zastáva názory podobné slovenským poslancom Kotlebovi, Mazurekovi alebo Radačovskému či Mizíkovi a Harabinovi. Na rozdiel od Kotlebu ho však Ukrajinci nezvolili do parlamentu druhýkrát a jeho strana má stabilne okolo jedného percenta.

Momentálne podľa Deutsche Welle nie je s bataliónom Azov, ale bojuje niekde v okolí Kyjeva. Tendencia nálady voličov bola pred vojnou jasná, hoci existuje obava, že po ďalších voľbách by sa xenofóbnym politikom mohlo podariť preniknúť do parlamentu pod prezlečením vojnových hrdinov. Biletsky nie je totiž jediný „zjav“ z bataliónu Azov.

Pluk priťahoval i amerických veteránov, voličov Trumpa 

Ako píše Bellingcat, v januári roku 2016 bol pluk Azov v kontakte s aktívnym členom americkej neonacistickej organizácie „Atomwaffen Division“ Andrewom Oneschukom. Zaujímal sa o možnosti zapojenia amerických ultrapravičiarov do boja proti proruským separatistom.

Vo výsledku Bellingat v roku odhalil celý rad dôkazov o zapojení hneď niekoľkých amerických veteránov s ultrapravicovými názormi na strane ukrajinskej armády.

Vtedajší medzinárodný tajomník zo strany „Nacionalnyi Korpus“ povedal Bellingcatu, že dúfali, že cez týchto ľudí získajú nejaké kontakty na americkú armádu a lobistov a prilákajú nejakých skúsených dobrovoľníkov.

Ako disclaimer treba dodať, že títo ultrapravicoví americkí veteráni sú skôr pro Trump ako pro Biden a aj samotná FBI proti nim v USA zasahuje.

V októbri 2018 FBI zasiahla napríklad proti členom „Rise Above Movement“, keď ich niekoľko zatkla. V trestnom oznámení na RAM sa píše, že batalión Azov priamo participoval na výcviku amerických extrémistov s prepojeniami na násilie na politických zhromaždeniach.

Treba však poznamenať, že ukrajinsko-ruský konflikt od svojho začiatku v roku 2014 priťahuje ultrapravicovo orientovaných veteránov. Ako BBC píše v článku o Michaelovi Skillitovi zo Švédska, prítomnosť domácich a zahraničných extrémnych pravičiarov bolo najmä na začiatku konfliktu znepokojivá.

Mikael Skillit
zdroj: Mikael Skillit

Kongres USA chcel pluk zaradiť medzi teroristov, nenašiel dôkazy 

V roku 2019 skupina štyridsiatich demokratických kongresmanov listom navrhla federálnej vláde zaradiť batalión Azov na zoznam teroristických organizácií. Práve kvôli prepojeniam na amerických ultrapravičiarov, ktorí sa podľa nich pri batalióne Azov cvičili.

Ako píše Euromaidan presss, batalión Azov je regulárna súčasť ukrajinskej armády, a preto nemôže byť bez dôkazov označovaná za teroristickú organizáciu len na základe inklúzie ultrapravičiarov zo zahraničia. Úmysel bataliónu Azov nebol cvičiť potenciálnych zahraničných teroristov, ale regrutovať zahraničných dobrovoľníkov s vojenským výcvikom a skúsenosťami.

Aktuálne logo bataliónu Azov
zdroj: Azov FB
Azov sa pred Rusmi neschováva 

Batalión Azov momentálne bráni obliehaný a masívne bombardovaný Mariupol. Najmä posledné týždne boli bohaté na konšpirácie o Azove zo strany prokremeľskej propagandy.

Zelenskyj im mal na centrálu poslať raketu, mali sa schovávať v nemocnici, alebo aj za 150 civilistov. Pravdou však je, že Azov sa pred ruskou armádou neschováva. Úspešne jej vzdoruje.

Ako píše Daily signal, Azov zohral kľúčovú úlohu vo viacerých dôležitých bitkách už v prvých mesiacoch a rokoch konfliktu o Donbas. Bojovali v ňom neonacisti a ultrapravičiari? Dokázateľne áno, domáci aj zahraniční.

Majú nacistickú symboliku? Je dosť možné, že pri použití pôvodného symbolu sa inšpirovali nacistickou symbolikou, ktorú značne cítiť. Pôvodný znak zmenili, už tak veľmi nacistický Wolfsangel nepripomína.

Bojujú v batalióne Azov neonacisti a ultrapravičiari aj teraz? S veľkou pravdepodobnosťou je možné, že áno, tak ako v každej armáde, polícii alebo v inej silovej zložke.

Azovský batalión sa snaží vysporiadať s nálepkou neonacistov a či ju ešte dnes stále majú právom, je otázne. Čo však otázne nie je, je to, že by Ukrajinu určite nezradili za 500 eur.

Rôzne portály, aj tie, ktoré nie sú Azovu práve naklonené, ako napríklad Real Life Villains, uvádzajú, že v roku 2014 bolo v batalióne Azov desať až dvadsať percent neonacistov, dnes je to pravdepodobne ešte menej. Ťažko povedať, či by v takomto teste správnosti obstáli aj napríklad naše ozbrojené zložky.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: :uromaidan, Symbols.com, BBC, Vice, Ukrinform, Deutsche Welle, Bellingcat, Real life villains

Najnovšie videá

Trendové videá