Belgický admirál varuje: Rusko môže napadnúť krajinu NATO, nevylučuje protiútok. Znepokojuje ho jeden fakt
- Šéf belgickej armády Michael Hofman tvrdí, že Ruská federácia v budúcnosti môže napadnúť Moldavsko alebo Pobaltie
- Znepokojený je slovami z Ruska, ale aj činmi
- Šéf belgickej armády Michael Hofman tvrdí, že Ruská federácia v budúcnosti môže napadnúť Moldavsko alebo Pobaltie
- Znepokojený je slovami z Ruska, ale aj činmi
Belgický admirál a šéf tamojšej armády Michel Hofman si myslí, že Vladimir Putin so svojím vyčíňaním ešte nemusel skončiť. V rozhovore pre belgické médium VRT News uviedol, že ruský prezident môže po Ukrajine napadnúť aj ďalšiu európsku krajinu, Moldavsko, ktorú sužuje zamrznutý konflikt.
Putin si ale môže vybrať aj ťažší cieľ a zaútočiť na pobaltské krajiny. Tie sú síce v Severoatlantickej aliancii (NATO), ale hranica medzi Poľskom, Litvou a Ruskom, známa ako Suwalského priesmyk, tvorí jednu z najväčších slabín Aliancie.
Admirál uviedol, že znepokojivé je zbrojenie Ruska a prechod na vojenskú ekonomiku. Neutíchajú ani vyhrážky Kremľa smerom k Európe.
„Vidíme, že Rusko prešlo na vojnový priemysel,“ povedal Hofman.
„Myslím si, že by sme sa mali oprávnene znepokojovať. Jazyk Kremľa a prezidenta Vladimira Putina je vždy nejednoznačný. Je absolútne možné, že neskôr budú mať iné myšlienky. Buď na juhu v Moldavsku alebo v pobaltských štátoch,“ varoval šéf belgickej armády.
Európa musí ukázať, že sa vie brániť, tvrdí admirál
Moldavsko sa obáva ruskej agresie, odkedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Vláda v Kišiňove sa netají strachom, že krajina môže byť ďalšia na rade.
V odštiepeneckom regióne Podnestersko pôsobia ruské jednotky. Rusko využíva zamrznutý konflikt, aby zabránilo krajine v ďalšom rozvoji a hlavne v integrácii do Európskej únie a NATO. Prednedávnom unikol tajný plán ruskej FSB, ktorý opisuje dlhodobé aj krátkodobé ciele Rusov a taktiku, ako obrániť krajinu k Rusku a prostredníctvom dosadených proruských politikov ju de facto kontrolovať.
Pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko sa zas obávajú útoku na Suwalského priesmyk, ktorý by ich odrezal od pomoci od spojencov z NATO. Z toho dôvodu Aliancia aktívne posilňuje obranné kapacity Pobaltia a v krajinách rozmiestňuje vojakov z iných členských štátov. Napríklad v Litve sú umiestnení nemeckí vojaci aj s technikou.
Hofman tvrdí, že ruská armáda sa teraz môže zdať oslabená, no zdanie môže klamať. Rusi aktuálne prezbrojujú a v budúcnosti môžu opäť predstavovať hrozbu.
„Rusko nakoniec zregeneruje vojnovú mašinériu a prebuduje svoje ozbrojené sily,“ predpovedá admirál.
„Už ukázali, že majú vôľu zaútočiť na suseda,“ dodal šéf belgickej armády.
„Európa sa musí urýchlene pripraviť a dať jasne najavo, že sa dokáže brániť, že v prípade potreby prejde do protiútoku,“ vysvetlil.
Obavy vyjadrili aj ďalší vysokopostavení predstavitelia NATO
Hofman nie je jediný vysokopostavený príslušník ozbrojených síl NATO, ktorého znepokojuje prezbrojovanie ruskej armády. V rovnakom ducha sa vyjadril aj nemecký generál Carsten Breuer, ktorý varoval pred „súčasným prezbrojením“.
„To by nás všetkých malo znepokojovať, ale predovšetkým musíme teraz tieto obavy premeniť na činy,“ uviedol Breuer.
Nemecký generál tiež povedal, že si v Aliancii musíme zvyknúť na myšlienku, že v budúcnosti s Ruskou federáciou budeme viesť obrannú vojnu. Na otázku, či je NATO pripravené na vojnu s Ruskom, odpovedal, že nemá na výber. „Áno, bodka. Nemáme inú alternatívu. Vieme sa brániť a budeme sa brániť,“ uviedol generál.
Varovanie prichádza aj od belgického generála na výslužbe Marca Thysa, ktorý pre VRT News uviedol, že Aliancia má približne tri roky na to, aby sa pripravila na vojnu s Ruskom.
Tento časový rozsah prichádza od šéfa poľskej rozviedky Jaceka Siewiera. Poliak verí, že odstrašujúca sila na východnej hranici NATO by dokázala prípadnej konfrontácii zabrániť.
„Ak sa chceme vyhnúť vojne, krajiny NATO na východnom krídle by mali prijať kratší, 3-ročný časový horizont na prípravu na konfrontáciu,“ uviedol Siewiera pre Nasz Dziennik.
Severoatlantická aliancia tento rok tiež vybudovala a prijala plány v prípade, ak by Rusko napadlo NATO. V plánoch sú zahrnuté napríklad detaily, ako by Aliancia postupovala, kto má zodpovednosť za ktorú úlohu a s akými jednotkami a výbavou majú velitelia počítať.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: VRT News, VRT News, Nasz Dziennik