Benčík o Kotlebovi: Propagácia neonacizmu je podľa Najvyššieho súdu len na podmienku (KOMENTÁR)

Ján Benčík a Marian Kotleba
TASR/Pavel Neubauer, TASR/Dano Veselský

Autor je členom poslaneckého klubu SaS a blogerom.

Po roku a pol od vynesenia rozsudku Špecializovaného trestného súdu, podľa ktorého si mal Marian Kotleba za skutok spáchaný ešte v marci 2017 odsedieť vo väzení viac ako štyri roky a napriek Kotlebovým obštrukciám, sme sa konečne dozvedeli rozhodnutie Najvyššieho súdu.

Ten zrušil pôvodný rozsudok, zmiernil kvalifikáciu jeho trestného činu a Kotlebu odsúdil podmienečne na 1 rok s podmienečným odkladom na jeden a pol roka.

Môžeme byť spokojní?

Kotleba, ktorému nevyšla opakovaná obštrukcia a od začiatku tvrdí, že je nevinný, s rozsudkom nie je spokojný, napriek tomu, že nepôjde do väzenia. Mrzí ho, že stratí poslanecký mandát a tvrdí, že práve to bol cieľ „systému“.

Spokojní ale nemôžu byť ani demokraticky a antifašisticky orientovaní občania. Prečo? Pretože Kotleba je už 20 rokov najviditeľnejším predstaviteľom extrémistickej scény na Slovensku.

Kotlebova história

Malá rekapitulácia. Bývalý stredoškolský učiteľ Marian Kotleba sa v roku 2003 stal Vodcom Slovenskej pospolitosti. Keďže bol presvedčený, že cesta k presadeniu extrémistických myšlienok sa nedá realizovať bez vstupu do politickej súťaže, vzápätí založil stranu Slovenská pospolitosť – Národná strana. Pre nesúlad jej programu s Ústavou SR, ju Najvyšší súd na návrh Generálneho prokurátora v roku 2006 rozpustil.

Ján Benčík
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Kotlebovci potom ovládli recesistickú Stranu priateľov vína, premenovali ju na Ľudovú stranu – Naše Slovensko a prvýkrát sa zúčastnili parlamentných volieb v roku 2010.

Podobne ako o dva roky neskôr, v roku 2012, vo voľbách prepadli. Potom však prišla utečenecká kríza, strašenie migrantmi, ktorí prídu znásilňovať naše ženy, vraždiť a stavať mešity a kotlebovci získali v roku 2016 na všeobecné prekvapenie viac ako 8 % a stali sa parlamentnou stranou.

No a ešte predtým, v roku 2013, sa stal Marian Kotleba predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja. V roku 2017 svoje víťazstvo nezopakoval, ale vynahradil si to v ďalších parlamentných voľbách. Už pod názvom Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, v spojení so 4 národniarskymi ministraničkami, si volebný úspech v roku 2020 nielenže zopakoval, ale počtom poslancov aj prekonal.

Veľké spájanie

Ako sa však ukázalo, až taký dobrý nápad to nebol, lebo poslanecký klub ĽSNS napred opustili Kuffovci s Tarabom, neskôr piati poslanci z uhríkovsko-mazurekovskej repliky Kotlebovej strany s honosným názvom Republika a nakoniec primátor Rimavskej Soboty Šimko.

A ak náhradníčku Slavěnu Vorobeľovú, ktorá nastúpi ako náhrada za Kotlebu, nedokážu nejakými „presvedčivými argumentmi“ udržať vo svojom poslaneckom klube, o klub prídu, lebo ich počet klesne pod potrebnú hranicu 8 poslancov.

Všetci Kotlebovi muži

Ale vráťme sa ku Kotlebovi. Po malej rekapitulácii jeho pôsobenia na politickej scéne treba totiž dodať, že toto jeho pôsobenie a pôsobenie jeho členov je dlhodobo späté so šírením rasizmu, antisemitizmu, nostalgie za fašizoidnou vojnovou Slovenskou republikou, jej prezidentom či inými negatívnymi postavami vojnového obdobia, ako aj otvorenou snahou o zmenu parlamentnej demokracie na autoritatívny režim po vzore stavovského štátu.

U niektorých funkcionárov a kandidátov aj so šírením sympatií a obdivu k Hitlerovi a nemeckému národnému socializmu – nacizmu.

Bývalý krajský predseda Milan Mazurek bol za hanobenie rasy, národa a presvedčenia po odvolaní odsúdený na peňažný trest vo výške 10 000 eur.

Bývalý okresný predseda Michal Buchta z Ružomberku uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste a bol za zločin výroby, rozširovania a prechovávania extrémistických materiálov odsúdený na 3 roky s odkladom a probačným dohľadom na tri roky a peňažný trest 600 eur.

Ďalší okresný predseda Anton Grňo z Bánoviec nad Bebravou, za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd (pozdrav Na stráž!) na peňažný trest vo výmere 5 000 eur.

Ján Benčík
zdroj: TASR/Jakub Kotian, TASR/Pavol Zachar, TASR/Lukáš Grinaj

Neonacista, popierateľ holokaustu a obdivovateľ Hitlera Marián Magát, ktorý bol v minulosti na kandidátke Kotlebovej strany, čaká vo väzení na súd, okrem iného aj za knihu „Židokracia“, obľúbenú ako u kotlebovbcov, tak aj u ich replikantov.

A pre porovnanie: iba za extrémistické príspevky na sociálnej sieti, dostal inak nevýznamný mladý podporovateľ Kotlebovej strany, na základe dohody o vine a treste, podmienečný trest vo výške 2 roky na dva roky a ďalší mladík, účastník táborov kotlebovskej Ľudovej mládeže, rovnako po schválení dohody o vine a treste, za príspevky na sociálnej sieti, tiež 2 roky s podmienečným odkladom na 3 roky.

Naviac, keby dotyční mladí ľudia neboli uzatvorili dohodu, tresty by boli určite vyššie. Zrejme nepodmienečné.

Dôležitý je kontext

Chápem, že Najvyšší súd rozhodoval o konkrétnom prípade, nie o Kotlebovom 20-ročnom pôsobení na slovenskej extrémistickej scéne. Ale vždy ide o kontext, rovnako ako o kontext išlo v prípade určenia viny v tomto prípade. Pretože číslo 1 488 ako také, bez patričného kontextu, nič zlé neznamená. Môže byť na cenovke, faktúre, čísle auta či popisnom čísle domu.

Negatívny rozmer nadobúda s osobou, ktorá to číslo s nejakým úmyslom zdieľa. Či už na sociálnej sieti, alebo na symbolickom šeku pre chudobných priaznivcov strany. A obávam sa, že toto senát Najvyššieho súdu nevzal do úvahy.

Litere zákona možno urobil zadosť, jeho duchu však ublížil. O porovnaní Kotlebovho trestu s trestmi pre neznámych mladíkov s mliekom na brade ani nehovoriac.

A čo je najhoršie, Najvyšší súd vyslal signál, že zámerná, okázalá a verejná propagácia neonacizmu jedným z najznámejších extrémistov, nie je dôvodom na nepodmienečný trest.

Veď podmienka na slobode, počas ktorej Kotleba môže so svojou stranou ďalej pokračovať v demontáži demokratického zriadenia, rýchlo ubehne a ide sa ďalej.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Denník N, Denník N, Denník N, Denník N, Denník N, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá