Benefit budúcnosti vo výške až 70-tisíc eur: Záujem o populárny príspevok stúpa
- IVF ako benefit pre zamestnancov môže prilákať najväčšie talenty, myslia si firmy
- Podľa niektorých ale ide o kontroverznú zamestnaneckú výhodu
- IVF ako benefit pre zamestnancov môže prilákať najväčšie talenty, myslia si firmy
- Podľa niektorých ale ide o kontroverznú zamestnaneckú výhodu
Zamestnávateľ by ti v budúcnosti mohol ponúkať benefit, ktorý sa dnes ešte môže javiť ako revolúcia, či už na trhu práce, alebo v demografii sveta. Ako vieme, svet čaká v budúcnosti dramatický pokles počtu narodených detí, upozorňujú výskumníci. Výnimkou nie je ani Slovensko a okrem iného tak firmy môžu čeliť problémom s nedostatkom personálu.
Portál oPeniazoch upozornil na kroky veľkých spoločností. Keďže splodiť dieťa v prípade mnohých detí pracujúcich neprichádza do úvahy, stúpa záujem o metódu zvanú IVF, respektíve In vintro fertilization. Ide o princíp zmrazených vajíčok, ktoré sa dajú neskôr použiť pri umelom oplodnení.
Ženám dáva väčšiu slobodu a kontrolu nad tým, kedy sa rozhodnú mať dieťa. Ak sa túto metódu podstúpia, môže sa stať prínosnou napríklad pre ich kariéru. Samozrejme však slúži osobám, ktoré sa v skoršom veku ešte necítia pripravené na dieťa a najmä párom bojujúcim s neplodnosťou.
Neplodnosť je významný problém, ktorý každý rok celosvetovo postihne viac ako 48 miliónov párov. Trpia ňou najmä ženy vo veku nad 40 rokov, ale vo veľkej miere aj muži. Vekom sa však znižujú aj šance na otehotnenie prostredníctvom umelého oplodnenia.
IVF ako zamestnanecký benefit
IVF by sa z ekonomického hľadiska mohla stať jedným zo zamestnaneckých benefitov. Portál oPeniazoch píše, že štatisticky platí, že čím väčšia firma, tým väčšia šanca na financovanie časti z celkovej sumy na zmrazenie vajíčok. Vychádza z údajov americkej spoločnosti Mercer, podľa ktorej štatistík 11 percent spoločností s vyše 500 zamestnancami v USA už tieto výhody ponúka. V prípade firiem s viac ako 20-tisíc zamestnancov ide o 19 percent.
Spoločnosti zvyčajne pokrývajú náklady vo výške od 10 000 až do 75 000 dolárov (9 300 eur až 70 000 eur).
Problémom je, že v mnohých prípadoch nejde o dostatočné krytie. Okrem toho často výhody poskytujú len v prípade, že žiadateľ doloží potvrdenú diagnózu jeho neplodnosti. K takýmto výhodám pristupujú najmä technické spoločnosti, pričom štatistiky Merceru ukazujú, že ženy možnosť preplatenej IVF zväčša využívajú.
Ďalšou výhodou pre americké spoločnosti je legislatíva. Tá umožňuje umelé oplodnenie podstúpiť aj v prípade, že dieťa nebude mať v rodnom liste obidvoch rodičov. Na Slovensku platí presný opak. V súčasnosti sa v USA nachádza viac ako milión uložených zmrazených vajíčok a embryí, vyplýva zo štatistík TMRW Life Sciences.
Americké firmy sa domnievajú, že zavedenie a udržanie IVF ako výhody pre zamestnancov im môže pomôcť prilákať tých najlepších. Na druhej strane však môže ísť aj o kontroverznú praktiku, ktorá ženám odkazuje, aby uprednostnili kariéru pred rodinou.
Taktiež sa objavujú názory, že táto metóda nerieši rodovú nerovnosť na pracovisku a je nepravdepodobné, že na miestach s nižším platom bude mať zamestnankyňa rovnaké benefity.
IVF na Univerzite Komenského
Ako sme minulý rok informovali v tomto článku, Univerzita Komenského (UK) v Bratislave dosiahla výrazný úspech na poli transferu technológií. Stala sa súčasťou spolupráce, ktorej sa podarilo do praxe posunúť novú technológiu zvyšujúcu úspešnosť umelého oplodnenia. Strany vďaka nej uzavreli zmluvu v hodnote 441-tisíc eur.
Výskum na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzite Komenského v Bratislave a brnianskej Masarykovej univerzite, do ktorého následne finančne vstúpila česká holdingová skupina FABA Capital, však prišiel so zásadným pokrokom. Odborníci totiž tvrdia, že sa im podarilo výrazne zvýšiť úspešnosť asistovanej reprodukcie metódou IVF a môžu ju preniesť do komerčného sveta.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: oPeniazoch, Mercer, TMRW Life Sciences, Archív SIU