Beštia z východu sa vracia. Mrazy nás zovrú, keď ich už nebudeme čakať (PREDPOVEĎ)
- Kým sú aktuálne teploty nadpriemerné, mohlo by dôjsť k zmene
- Sychravé počasie si ešte chvíľu užijeme
- Kým sú aktuálne teploty nadpriemerné, mohlo by dôjsť k zmene
- Sychravé počasie si ešte chvíľu užijeme
Január bol normálny až teplý
Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe prvý mesiac roku 2024 označil ako normálny až teplý. Čo sa týka zrážok, išlo o normálny až veľmi vlhký mesiac.
Meteorológovia uviedli, že počas januára boli zaznamenané najnižšie priemerné mesačné teploty vzduchu v povodí Popradu, na Lomnickom štíte a najvyššie hodnoty priemernej mesačnej teploty na juhozápadnom území Slovenska, v Bratislave na letisku. Počas prvej polovice mesiaca Slovensko zasiahli výdatné dažde, čo je pre dané ročné obdobie veľmi výnimočné.
V dôsledku vysokého množstva kvapalných zrážok došlo k rekordne vysokým denným úhrnom zrážok, čo sa prejavilo v povrchových aj v podzemných vodách.
Január tiež z hľadiska priemerných mesačných prietokov hodnotí SHMÚ ako extrémne vodný mesiac vo väčšine povodí, okrem oblasti Malých Karpát. V porovnaní s vlaňajším januárom sa prejavil ako vodnatejší mesiac, aj keď už minuloročný január bol nadnormálne až výrazne nadnormálne vodný.
„To potvrdzuje zaznamenané zmeny najmä po roku 2000, ktoré prisudzujeme vplyvom klimatickej zmeny. V rámci týchto zmien je január mesiacom s nárastom odtoku takmer na celom území Slovenska a, naopak, apríl mesiacom s najväčším poklesom odtoku,“ povedali meteorológovia.
Poukázali na to, že na začiatku mesiaca dochádzalo k topeniu nahromadených snehových zásob, najmä v nižších oblastiach, do 1000 metrov nad morom.
Spolu s výdatnými dažďami podľa meteorológov prispievali k vysokým vodným stavom, aj k prekročeniu prvého a druhého stupňa povodňovej aktivity, najmä v povodí Moravy, Nitry, Váhu a Hrona. Na konci januára na horských tokoch s nahromadenými ľadovými úkazmi výnimočne zaznamenali ľadové bariéry a ľadochod.
„Výdatné zrážky a topiaci sa sneh mali pozitívny dosah na dopĺňanie zásob podzemnej vody. V rámci celého hodnoteného územia sa vyskytli nadpriemerná a mierne nadpriemerná hladina podzemnej vody a výdatnosť prameňov. Celkovo bol mesiac január v podzemnej vode hodnotený ako nadpriemerný,“ uviedol SHMÚ.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko