Bez liečby zabíja aj do pár hodín. WHO hlási nedostatok vakcín proti cholere
- Pre nedostatok vakcín proti cholere môže WHO prejsť z dvojdávkového na jednodávkový program
- Tento rok zaznamenali prípady ochorenia v 29 krajinách
- Pre nedostatok vakcín proti cholere môže WHO prejsť z dvojdávkového na jednodávkový program
- Tento rok zaznamenali prípady ochorenia v 29 krajinách
Nedostatok vakcín proti cholere prinútil Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby z bežného dvojdávkového očkovacieho modelu dočasne prešla na jednodávkový. Snaží sa tak zastaviť čoraz rýchlejšie sa šíriacu nákazu. WHO o tom informovala v stredu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Nová stratégia umožní, aby sa v tejto dobe, keď na celom svete stúpajú počty nákazy cholerou, vakcíny mohli používať vo viacerých krajinách,“ uviedla WHO vo vyhlásení.
Podľa WHO prípady cholery tento rok zatiaľ zaznamenali v 29 krajinách vrátane Haiti, Sýrie a Malawi. Organizácia však upozorňuje, že počas uplynulých piatich rokov nahlásilo výskyt cholery dohromady iba 20 štátov.
„Tento trend smeruje k častejším, rozšírenejším a závažnejším ohniskám nákazy. Je to najmä dôsledok záplav, sucha, ozbrojených konfliktov, presunov obyvateľstva a ďalších faktorov, ktoré obmedzujú prístup k čistej vode,“ vyhlásila WHO.
Podľa WHO, Detského fondu OSN (UNICEF) a organizácie Lekári bez hraníc (MSF) je aj jednodávková očkovacia stratégia dostatočne účinná. Je však podľa nich otázne, koľko ochrana jednou dávkou vakcíny vydrží.
Cholera je extrémne nákazlivé ochorenie, možno ju vo všeobecnosti dostať z kontaminovaných potravín alebo vody a spôsobuje silnú hnačku a vracanie. Môže sa šíriť v obytných oblastiach, kde chýba riadna kanalizačná sieť.
Ak sa cholera nelieči, dokáže zabiť do niekoľkých hodín. Dá sa však ľahko liečiť perorálnym rehydratačným roztokom, ale ťažšie prípady si už vyžadujú podávanie vnútrožilových tekutín a antibiotík, uvádza WHO.
Svetové organizácie predstavili plán na boj proti budúcim pandémiám
Svetové organizácie zaoberajúce sa zdravím ľudí a zvierat, potravinami a životným prostredím, v pondelok predstavili svoj prvý spoločný akčný plán zameraný na rozpoznanie a riešenie ďalších potenciálnych pandémií. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Tri organizácie pod záštitou OSN, medzi ktoré patrí Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Program pre životné prostredie (UNEP), sa spojili so Svetovou organizáciou pre zdravie zvierat (WOAH), aby vypracovali spoločný akčný plán Jedno zdravie (One Health), ktorý je zameraný na „vytvorenie rámca na integráciu spôsobov a možností, ktorými by sa dalo lepšie predchádzať, predpovedať, detegovať a reagovať na zdravotné hrozby“.
Nový plán by mal podľa zapojených organizácií zlepšiť „zdravotný stav ľudstva, živočíchov, rastlín a životného prostredia“.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dúfa, že tento päťročný plán zlepší spoluprácu a koordináciu medzi jednotlivými krajinami a „posilní celosvetovú obranyschopnosť proti takým epidémiám a pandémiám, ako je pandémia koronavírusu“.
WHO tiež pripomenula, že až 75 percent rozširujúcich sa nákazlivých chorôb má pôvod u zvierat.
V akčnom pláne sa uvádza, že ekonomický progres sa často dosahuje na úkor ekosystémov, zdravého životného prostredia a dobrého zaobchádzania so zvieratami. Očakáva sa, že svetová populácia v roku 2023 narastie až na osem miliárd, čo bude podľa AFP predstavovať pre prírodu obrovskú záťaž.
„Pandémie sa v budúcnosti budú objavovať častejšie, šíriť rýchlejšie, ničiť svetovú ekonomiku a zabíjať ešte viac ľudí než Covid,“ upozornili organizácie. Dodali, že takémuto scenáru by sa dalo predísť „zmenou prístupu k životnému prostrediu a riešeniu šírenia chorôb“.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR