Bez neho by Izrael roztrhali na franforce. Iron Dome zachraňuje životy, ako vlastne funguje?
- Na Izrael bolo vypálených vyše 2 000 rakiet, mnohé z nich zlikvidoval Iron Dome
- Ako funguje tento sofistikovaný protivzdušný systém?
- Na Izrael bolo vypálených vyše 2 000 rakiet, mnohé z nich zlikvidoval Iron Dome
- Ako funguje tento sofistikovaný protivzdušný systém?
V sobotu militantné hnutie Hamas previedlo nečakaný útok na Izrael, počas ktorého sa mu podarilo vpadnúť do krajiny.
Na krajinu pritom dopadli tisícky rakiet, z ktorých množstvo bolo zničených izraelským systémom Iron Dome (Železná kupola). Podľa izraelskej armády mal Hamas na Izrael vypáliť 2 200 striel, vodca militantného hnutia Muhammad Dajf však hovorí o 5 000. Ide o bezprecedentný počet, k ilustrácii pri 50-dňovej vojne v roku 2014 bolo vystrelených 4 000 striel, uvádza CNN.
Napriek tomuto vysokému počtu, viac škody zrejme napáchalo vyčíňanie militantov ako samotné rakety. Izraelčania zaznamenali, ako bol systém Iron Dome aktivovaný a ako zlikvidoval strely.
Systém má 90 % úspešnosť
Iron Dome má právom povesť nepreniknuteľného a sofistikovaného protivzdušného systému. Z minulých konfliktov vieme, že likviduje strely až s 90 % úspešnosťou.
V roku 2021 hovorca izraelskej armády Jonatan Konrikus uviedol, že Iron Dome má mieru zachytenia striel zhruba 90 % a systém, ktorý krajina používala desať rokov, označil za „záchrancu“.
Dôvodom, prečo ho Izraelčania vyvinuli, boli neustále raketové útoky z pásma Gazy, ktoré spôsobovali nemalé škody na majetku a tiež nútili civilné obyvateľstvo skrývať sa v protileteckých krytoch.
Počiatky systému siahajú do roku 2011, uvádza spravodajský web ČT24. Prvý reálny test zažil 7. apríla, zhodou okolností bol vtedy izraelský premiér Benjamin Netanjahu v susednej Prahe. „Prvý skutočný test v reálnej situácii nastal a systém obstál veľmi dobre,“ povedal Netanjahu.
ČT24 uvádza, že už v roku 2012 pri operácii Oblakový stĺp obranný systém zachytil 400 striel vystrelených hnutím Hamas, teda 90 %.
Ďalší úspech si pripísal v roku 2014, keď v rámci operácie Ochranné ostrie v Pásme Gazy zachytil tiež 90 % striel.
Funkčnosť systému si na vlastnej koži overil aj reportér Českej televízie David Borka pri živom vstupe.
Systém je schopný reagovať na niekoľko hrozieb súčasne nepretržite a za všetkých poveternostných podmienok. „Batériu systému tvorí detekčný a sledovací radar. Súčasťou systému je ďalej riadiace centrum a odpaľovacia jednotka protiraketových striel Tamir. Odpaľovacie zariadenie má batérie v priemere tri až štyri, každé z nich potom má kontajner na dvadsať obranných striel,“ uvádza ČT24.
🔷 Israel’s 🇮🇱 Iron Dome rocket intercepting defense system is intercepting📡 & destroying💥 all the rockets🚀 fired at Israel 🇮🇱 by the Muslim 🛐 Terrorists 👹🐷👿 of the banned🚫 Islamic ☪️🕋 Terrorist 🏴☠️ Organization #Hamas🐖 from Palestine’s 🇵🇸 Gaza Strip. 🫡👍 pic.twitter.com/urHYkcpNbj
— Raja Barman. (@RajaBar16891293) October 7, 2023
Ako funguje?
Systém funguje tak, že dokáže zamerať nepriateľskú raketu a odpáliť strelu, ktorá ju zneškodní. Systém dokáže zneškodniť rakety krátkeho doletu,a mal by zvládnuť aj rakety stredného doletu, ktoré má Sýria či libanonské militantné hnutie Hizballáh.
Zneškodniť má vedieť delostrelecké granáty aj vzdušné ciele, ako vrtuľníky, drony, lietadlá. Jednotlivé komponenty Iron Dome sú vysoko mobilné, čo umožňuje izraelskej armáde presun systému podľa potreby.
Reports indicate more deployment of iron dome missile defenses in Tel Aviv, Jerusalem. pic.twitter.com/zUf3MngmsP
— omari omari (@omario_omari) October 7, 2023
Ide o pomerne finančne náročný systém, pretože náklady na jednu raketu protivzdušnej obrany mnohonásobne prevyšujú náklady militantov na ciel. Izraelčania sa ale bránia, že vďaka sofistikovanému softvéru, ktorý vie vypočítať, kam padne raketa, je možné likvidovať len tie ciele, ktoré naozaj predstavujú hrozbu.
Na vývoji systému sa podieľali aj Američania, ktorí obranu Izraela financujú miliardami dolárov ročne. O obranný systém je veľký záujem, zakúpil ho Azerbajdžan aj americká armáda. Zmluvu majú podpísanú Rumunsko a India.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, ČT24