Bezdymová zóna priniesla ukážkový program. Priestor tu dostal aj mladý Slovák, ktorý premieňa vyhodené tabakové náplne na cesty

  • Hugo Repáň je CEO startupu Reneso, ktorý sa odprezentoval aj v Bezdymovej zóne na festivale Pohoda
  • Vďaka špeciálnemu recyklačnému program už od Slovákov vyzbieral milióny tabakových náplní, ktoré premení na asfalt
Pohoda, Hugo Repáň, Philip Morris Slovakia
Philip Morris Slovakia
  • Hugo Repáň je CEO startupu Reneso, ktorý sa odprezentoval aj v Bezdymovej zóne na festivale Pohoda
  • Vďaka špeciálnemu recyklačnému program už od Slovákov vyzbieral milióny tabakových náplní, ktoré premení na asfalt

Aj napriek tomu, že nepriaznivé počasie ukončilo festival Pohoda skôr, jej dospelí návštevníci mohli počas úvodných dvoch dní navštíviť opäť Bezdymovú zónu, ktorú priniesla spoločnosť Philip Morris.

Užiť si mohli kvalitný humor vďaka známym stand-up komikom, koncerty mladých slovenských hudobníkov, ale aj zaujímavú talkshow o asfalte z recyklovaných ohorkov a nechýbalo ani množstvo súťaží a vychytávok.

Bezdymová zóna - Pohoda 2024
zdroj: Philip Morris Slovakia

Aj za dva dni stihol priniesť festival Pohoda v Bezdymovej zóne dospelým návštevníkom nabitý program vďaka rôznym hudobným hosťom, komikom či dídžejom. Programom sprevádzala známa moderátorka Vera Wisterová.

Vystúpenie si pre návštevníkov pripravili populárni stand-up komici Simona First a Ivan Kostra. Tanečné DJ sety zastrešili pablik_dj a na pódiu stihol v piatok odohrať koncert mladý slovenský hudobník The Curly Simon so skupinou.

Bezdymová zóna - Pohoda 2024
zdroj: Philip Morris Slovakia

„Mrzí nás, že festival musel pre nepriazeň počasia skončiť skôr, avšak bezpečnosť návštevníkov a hostí je prvoradá. Aj keď sobotný program vrátene hudobnej show ADONXSA nepokračoval, o jeho nový song v spolupráci s IQOS neprídete a už čoskoro si ho budete môcť vypočuť,“ uviedla na záver Beáta Kujanová, komunikačná manažérka Philip Morris Slovakia.

Obzretie sa za programom

Na Pohode sa to hemžilo rôznorodým programom, a ak ti to náhodou ušlo, pripomenieme ti, že priestor tu dostali aj inovatívne slovenské projekty, ktoré stoja za pozornosť širokej verejnosti.

Ide napríklad o startup Reneso, ktorého zakladateľ Hugo Repáň vystúpil práve v Bezdymovej zóne Philip Morris na talkshow Rok asfaltu – Renesancia v recyklácii.

Moderovala ju komička Simona First, ktorá spovedala CEO tohto už svetovo známeho startupu.

Hugo je úkaz. Pre mňa je jedinečným zosobnením toho, že keď sa chce, tak sa dá. Mladý, dynamický chalan, ktorý prišiel so skvelým nápadom recyklovať cigaretové ohorky a tabakové náplne a nezľakol sa byrokracie. Vďaka pomoci mecenášov a zodpovedných firiem dnes môžeme byť ako Slovensko prví na svete, čo máme asfaltovú cestu v Žiari nad Hronom s prímesou Hugovho granulátu,“ povedala Simona First, ktorá sa spoznala s Hugom Repáňom práve vďaka recyklácii.

Simona a Vera 2
zdroj: Philip Morris Slovakia

Nové cesty aj vďaka návštevníkom festivalu?

Mimochodom, do zberu použitých tabakových náplní sa zapojili aj všetci dospelí návštevníci festivalu. V areáli Pohody bolo umiestnených 70 špeciálnych košov na použité tabakové náplne a ohorky z cigariet, ktoré následne odviezla firma Reneso na recykláciu.

Ako nám povedal Hugo, do asfaltu sa pridávajú celulózové vlákna a jeho startup tieto vlákna nahrádza vláknami, ktoré sú v cigaretovom filtri.

„To znamená, že okrem toho, že recyklujeme odpad, ktorý sa inak váľa po zemi, tak zároveň ešte šetríme primárnu celulózu, ktorá by sa dávala štandardne do toho granulátu a do toho asfaltu.“

Hugov startup spolupracuje aj so samosprávami, keď v podstate inštalujú špeciálne zberné nádoby vo firmách, ale aj v samosprávach.

„So spoločnosťou Philip Morris sme vytvorili taký recyklačný program – zbierame od všetkých ľudí na Slovensku v nákupných centrách, v špecializovaných obchodoch tabakové náplne, ktoré následne putujú k nám na recykláciu.“

„Každým rokom sa zlepšujeme, vychytávame mušky, ale teda je dôležité spomenúť, že momentálne vyzbierame za jeden mesiac 1,3 tony tabakových náplní. To sú milióny tabakových náplní, ktoré končia u nás v recyklačnej prevádzke a, chvalabohu, nekončia na skládke alebo v spaľovni odpadov.“

Increase in Number of Cigarette Butts Discarded Worldwide (2000-2024)

Graf znázorňuje nárast počtu vyhodených cigaretových ohorkov vo svete od roku 2000 do roku 2024. Z grafu je zrejmé, že počet vyhodených ohorkov sa za posledné dve dekády stabilne zvyšuje, pričom v roku 2024 dosahuje približne 4,7 bilióna ohorkov ročne. Tento nárast zdôrazňuje potrebu efektívnych opatrení na riešenie tohto environmentálneho problému.

Materiál na stovky kilometrov ciest

Hugo s tímom vytvoril prvú cestu z cigaretových ohorkov na svete v roku 2022.

„Tam sme na 200 metrov štvorcových využili stopäťdesiat kíl materiálu. Tým, že teraz máme 1,3 tony mesačne, tak to budú stovky, desiatky až stovky kilometrov ciest, ktoré by sme s týmto vedeli postaviť. Aktuálne sme v rokovaní s jednou stavebnou spoločnosťou, aby sme toto celé rozbehli, aby tam ten pravidelný odbyt v podstate bol. A veľmi sa teším, že nám prajú aj firmy. Aj ľudia prajú tým inováciám, ktoré sú na Slovensku. Som rád, že sme jednou z nich a tvoríme krajšiu budúcnosť.“

hostesky – zber
zdroj: Philip Morris Slovakia

Huga sme sa pýtali aj na to, koľko toho ešte potrebujú vyzbierať, aby sme mali napríklad diaľnicu do Košíc.

„Nerád sa k tejto téme vyjadrujem, lebo každý ma s tým konfrontuje, ale určite, ak by sa raz rozhodli, že tú cestu spravia, tak práve naše vlákna sa využívajú pri diaľniciach a cestách prvej triedy. Takže. Takže verím, že pomôžem.“

Najnovšie videá

Trendové videá