Bezlepková strava sa už „nenosí“ a „BIO“ nie je vždy lepšia voľba. Toto sú najväčšie mýty alternatívneho stravovania

  • Zdravšie alternatívy v našich regáloch nie sú zárukou lepšej výživy pre naše telo
  • Ako nás klamú bio potravinové nálepky a akým mýtom skutočne veríme?
na snímke je bio alternatíva
Pexels.com
  • Zdravšie alternatívy v našich regáloch nie sú zárukou lepšej výživy pre naše telo
  • Ako nás klamú bio potravinové nálepky a akým mýtom skutočne veríme?

Cesta za zdravým životným štýlom častokrát naráža na pretlak informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán. Či už ide o chudnutie, zlepšenie stravovacích návykov alebo snahu získať lepšiu pohodu, voľba správnych alternatív v našom jedálničku býva sprevádzaná rôznymi nástrahami.

Na pultoch potravín sa často stretávame s produktmi, ktoré sa prezentujú ako zdravšie voľby. Ide o rôzne označenia ako „gluten-free“, „bio“, „raw“ alebo „vegan“. Tieto prívlastky však môžu byť klamlivé. Pozrime sa na niektoré z najväčších mýtov o alternatívnom stravovaní, ktoré sa skrývajú v regáloch našich obchodov.

Bezlepková strava sa už nenosí

Bezlepková strava predstavuje nevyhnutnú alternatívu pre osoby s celiakiou, ale pre tých, ktorí nemajú túto diagnózu, môže byť podľa výskumov prechod na bezlepkové produkty pri chudnutí neúčinný.

Mnohé bezlepkové potraviny sa často pripravujú s rafinovanými sacharidmi a obsahujú viac kalórií, cukrov a tukov. Majú pritom menej vlákniny a dôležitých živín ako bežné celozrnné výrobky. Je pre nás teda lepšie siahnuť po potravinách, ktoré prirodzene žiadny lepok neobsahujú, ako sú ovocie, zelenina, ryža či strukoviny.

Takisto vegetariánska strava pri chudnutí nevyhnutne nepomáha. Zdravá rastlinná strava by mala obsahovať dostatočné množstvo bielkovín, ktoré sú kľúčové pre zasýtenie a udržanie svalovej hmoty – strukoviny, tofu, quinoa a orechy.

Bez adekvátneho príjmu bielkovín môže dôjsť k nadmernému príjmu kalórií, pretože vegetariáni a vegáni môžu nahradiť živočíšne bielkoviny vysokokalorickými alternatívami ako rafinované obilniny, spracované náhrady mäsa alebo tučné rastlinné oleje.

na snimke je zelenina, varenie
zdroj: Pexels.com

Výskumy naznačujú, že vysokotučné mliečne výrobky môžu byť pri kontrole telesnej hmotnosti výhodnejšie, než sme si pôvodne mysleli. Nízkotučné produkty môžu obsahovať viac rafinovaných cukrov a pridaných zložiek. Tie môžu spôsobiť, že sa nebudeme cítiť sýti, čo môže viesť k prejedaniu. Naopak, mliečne výrobky s vyšším obsahom tuku môžu prispieť k lepšiemu pocitu sýtosti, a tým k regulácii príjmu kalórií.

Zero nápoje sú klamnou alternatívou

Rád si v reštaurácii vypýtaš sýtený nápoj s označením zero alebo light? Aj keď diétna sóda znižuje príjem kalórií, nie vždy vedie k chudnutiu. Výskumy naznačujú, že umelé sladidlá v nápojoch môžu zvyšovať chuť na sladké a spôsobiť prejedanie.

Tieto sladidlá stimulujú mozog podobne ako cukor, čo môže podporiť túžbu po ďalších sladkostiach. Okrem toho niektoré štúdie ukazujú, že pravidelná konzumácia diétnych nápojov sa spája s väčším nárastom brušného tuku, čo narušuje snahu o zníženie telesnej hmotnosti.

Alternatívy u nás doma

Mnohí z nás už počuli o nástrahách sedavého životného štýlu. Čím viac času strávime sedením, tým vyššie je naše riziko srdcových chorôb, cukrovky 2. typu či rakoviny. Práve preto prišli mnohé firmy s nápadom na „stojaci stôl“.

Ide o vysoký stôl, za ktorým sa popri práci stojí namiesto sedenia. Môže však priniesť svoje vlastné problémy ako kŕče v nohách, chronické bolesti chrbta a chodidiel, hovorí Tom Holland, fyziológ cvičenia so sídlom v Connecticute.

Ak sa rozhodneš vyskúšať stojaci stôl, Holland odporúča začať s 10 minútami státia, striedať ich s 10 minútami sedenia a postupne predlžovať čas státia.

Podobne ako pri používaní stojaceho stola, nahradenie kancelárskej stoličky fitnes loptou môže byť z dlhodobého hľadiska viac problémom než prínosom. Teoreticky sedenie na nestabilnom povrchu, ako je fitnes lopta, vyžaduje zapojenie svalov jadra. Funguje to ale len vtedy, ak sa vedome sústredíme na používanie týchto svalov, čo je ťažké udržať počas dlhších období, dodáva Holland.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Time, BBC, Sage Journals

Najnovšie videá

Trendové videá