Bežné infekcie sa stali neliečiteľnými. Ľuďom neúčinkujú antibiotiká, vedci poznajú dôvod

  • Antibiotiká sú čoraz menej účinné
  • Môže za to aj klimatická kríza
  • Pomôcť by mohli regulácie
nemocnica pacienti covid koronavírus vírus
Ilustračný obrázok TASR/Michal Svítok
  • Antibiotiká sú čoraz menej účinné
  • Môže za to aj klimatická kríza
  • Pomôcť by mohli regulácie

Antibiotiká sa používajú na liečbu bakteriálnych infekcií, ako sú infekcie močových ciest a zápal pľúc. Ich nesprávne a nadmerné používanie však prispelo k vzniku baktérií, ktoré majú gény umožňujúce odolávať smrtiacej sile antibiotík. Výsledkom sú infekcie, ktoré sa oveľa ťažšie liečia.

Nový šíriteľ rezistencie

Odolnosť na antibiotiká predstavuje čoraz väčšiu výzvu pre zdravotníkov v udržaní celosvetového zdravia. V priebehu roka 2019 spôsobila viac ako 1,27 milióna úmrtí na celom svete, informuje CDC. Štúdie predpokladajú, že rezistencia voči antibiotikám môže do roku 2050 prispieť k desiatim miliónom úmrtí ročne.

Odolnosť na antibiotiká sa vytvára predovšetkým prostredníctvom kontaminovaných potravín alebo vody. Avšak podľa nedávnej štúdie uverejnenej v The Lancet nejde o jediný spôsob, akým sa môžu rezistentné látky ďalej šíriť – aj znečistené ovzdušie môže podľa vedcov z Veľkej Británie a Číny rozširovať antibiotickú rezistenciu.

Od roku 2016 do roku 2019 sa počet úmrtí spôsobených rezistenciou na antibiotiká zvýšil o viac ako 80 %, píšu vedci v článku. Zároveň sa predpokladá, že sa znečistenie ovzdušia v dôsledku zmeny klímy pravdepodobne celosvetovo zhorší. 

V štúdii uverejnenej v auguste sa zistilo, že takmer každý človek na planéte je vystavený úrovniam znečistenia ovzdušia, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia považuje za nezdravé.

vedec
zdroj: CDC

The Washington Post píše o tom, že v lete tohto roku sa v dôsledku požiarov zhoršila kvalita ovzdušia a niektoré časti Spojených štátov a Kanady sa ocitli v opare, čo vyvolalo nové obavy o zdravotné dôsledky znečistenia, ktoré sa už spája okrem iného s rakovinou, ochoreniami dýchacích ciest, kardiovaskulárnymi chorobami a dokonca demenciou a depresiou.

Regulácie by mali pomôcť

CNN píše, že zníženie znečistenia ovzdušia časticami by bolo prospešné pre zdravie každého človeka. Zhodli sa na tom aj vedci, ktorí uskutočnili samotný výskum. 

„Rezistencia voči antibiotikám a znečistenie ovzdušia patria samy osebe medzi najväčšie hrozby pre globálne zdravie,“ povedal pre Hong Chen, autor štúdie a odborník na systémovú dynamiku a riadiace inžinierstvo na Zhejiang University v Číne.

„Doteraz sme nemali jasnú predstavu o možných súvislostiach medzi nimi, ale táto práca naznačuje, že výhody kontroly znečistenia ovzdušia by mohli byť dvojaké: Nielen, že zníži škodlivé účinky zlej kvality ovzdušia, ale mohla by zohrávať významnú úlohu aj v boji proti nárastu a šíreniu baktérií odolných voči antibiotikám,“ dodáva.

Dnes je najvyšší čas, aby sa s kvalitou ovzdušia začalo niečo diať. Výskum totiž ďalej hovorí, že takmer celý svet v súčasnosti dýcha vzduch, ktorý prekračuje normy.

Čiastočným vinníkom je, samozrejme, klimatická kríza. Len v USA v roku 2011 malo vystavenie tomuto druhu znečistenia za následok 107 000 predčasných úmrtí. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Washington Post, The Lancet Planetary Health, CNN, CDC

Najnovšie videá

Trendové videá