Bežné potraviny rapídne znižujú riziko rakoviny hrubého čreva. Slovensko naďalej vedie smutný rebríček v počte úmrtí
- Nárast rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí znepokojuje odborníkov
- Zákernému ochoreniu sa dá vo väčšine prípadov jednoducho predísť

- Nárast rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí znepokojuje odborníkov
- Zákernému ochoreniu sa dá vo väčšine prípadov jednoducho predísť
Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka na svete. Každoročne si táto diagnóza vyžiada tisíce nových prípadov aj obetí, informuje o tom agentúra TASR.
V roku 2022 bolo u nás diagnostikovaných 4 219 pacientov a až 2 232 z nich ochoreniu podľahlo. To znamená, že každý týždeň zomiera na Slovensku 32 ľudí na ochorenie, ktorému sa dá vo väčšine prípadov predísť.
Medzi krajinami OECD sme sa podľa úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka ocitli na úplnom vrchole. Môžeme jej pritom účinne predísť zdravou životosprávou a pravidelným skríningom.
Rakovina hrubého čreva nie je len ochorením seniorov
U ľudí mladších ako 50 rokov výskyt rakoviny hrubého čreva dramaticky stúpa. „Nie je to len ochorenie starých alebo obéznych ľudí,“ upozorňuje Dr. David Liska pre portál News4Jax.
„Zistili sme, že od 90. rokov dochádza k neustálemu a alarmujúcemu nárastu mladých ľudí, ktorým bola diagnostikovaná rakovina hrubého čreva a konečníka,“ dodáva. Prevencia začína už pri výbere jedla. Práve výživa ovplyvňuje imunitné reakcie a udržiava rovnováhu črevnej mikroflóry, v ktorej sa nachádza až 70 % imunitných buniek.
Celozrnné obilniny obsahujú bohatý komplex bioaktívnych látok – vitamín E, selén, meď, zinok, lignany, fytoestrogény, fenolové zlúčeniny či vlákninu, ktoré vykazujú silné antikarcinogénne účinky. Ako uvádza WCRF, tieto zlúčeniny neutralizujú karcinogény, znižujú oxidačný stres a regulujú glykemickú odozvu, čím bránia vzniku a progresii nádorových buniek.
Zásadnú úlohu zohráva aj vláknina, ktorú črevné baktérie fermentujú na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, najmä tzv. butyrát. Ten má protizápalové a antiproliferačné účinky na kolorektálne bunky. Zvýšený príjem vlákniny zväčšuje objem stolice, čím sa znižuje kontakt sliznice s nebezpečnými mutagénmi.
Ovocie a neškrobová zelenina tvoria takisto základ účinnej prevencie. Ich komplexné zloženie, vrátane karotenoidov, vitamínov C a E, flavonoidov, selénu, rastlinných sterolov či fenolových zlúčenín, vytvára synergický efekt, ktorý podporuje ochranu buniek pred poškodením DNA a bráni vzniku nádorov.
Najlepší bojovníci proti rakovine
Medzi najúčinnejších spojencov v prevencii rakoviny hrubého čreva patrí jednoznačne mlieko a mliečne výrobky. Ako sme už informovali v našom článku, pravidelná konzumácia mlieka dokáže znížiť riziko kolorektálneho karcinómu až o 17 %.
Tento efekt nevyplýva len zo zdravej životosprávy alebo iných sprievodných faktorov. Odborníci upozorňujú, že ochranný vplyv mlieka funguje nezávisle od ďalších stravovacích či životných návykov.
Rakovina hrubého čreva vzniká dlhodobým pôsobením škodlivých látok na črevnú sliznicu a následnými genetickými zmenami v bunkách. Práve tu vstupujú do hry výnimočné biologické vlastnosti mlieka.
Vápnik, ktorý sa prirodzene nachádza v mliečnych výrobkoch, viaže karcinogény v čreve, obmedzuje ich škodlivý účinok a zároveň podporuje apoptózu, teda prirodzené odumieranie poškodených alebo potenciálne nebezpečných buniek.
Vitamín D obsiahnutý v mlieku posilňuje imunitný systém, reguluje bunkový rast a znižuje zápalové procesy. Laktóza zase poskytuje výživu prospešným črevným baktériám, ktoré následne produkujú butyrát – známeho ochrancu črevnej sliznice.
K tomu sa pridáva aj konjugovaná kyselina linolová, ďalšia látka s vedecky potvrdeným antikarcinogénnym pôsobením, ktorá sa prirodzene vyskytuje v mlieku a masle.
Ruka v ruke so stravou však musí kráčať aj skríning. Slovensko už niekoľko rokov disponuje testom na okultné (skryté) krvácanie v stolici. Pravidelné testovanie umožňuje zachytiť ochorenie v jeho raných štádiách, keď je liečba mimoriadne úspešná.
Čítajte viac z kategórie: Lifehacking
Zdroje: TASR, WCRF, News4Jax