Bežné výrobky obsahujú skrytý jed pre detský mozog. Vedci odhalili hrozivú pravdu
- Neviditeľná hrozba v bežných produktoch
- Chemikálie v nich narúšajú vývoj mozgu novorodencov

- Neviditeľná hrozba v bežných produktoch
- Chemikálie v nich narúšajú vývoj mozgu novorodencov
Ftaláty – syntetické chemické látky, ktoré sa používajú v každodenných výrobkoch na balenie potravín, v osobnej starostlivosti, hračkách a ďalších výrobkoch. Vedci ich najnovšie podľa novej štúdie publikovanej v prestížnom periodiku Nature Communications spájajú s abnormálnym neurologickým vývojom u dojčiat.
Na štúdiu upozornil portál CNN s tým, že vystavenie sa ftalátom počas tehotenstva môže výrazne ovplyvniť vývoj mozgu novorodenca. Odborníci odhalili konkrétne mechanizmy, akými tieto chemikálie zasahujú do neurologického vývoja dieťaťa.
„Toto predstavuje dôležitý krok vpred v pochopení toho, ako prenatálne chemické expozície ovplyvňujú vývoj dieťaťa na molekulárnej úrovni,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie Donghai Liang.
Kde všade sa ftaláty nachádzajú?
Ftaláty sa do nášho života dostali už v 20. rokoch minulého storočia a odvtedy sa stali neoddeliteľnou súčasťou mnohých produktov, pripomína portál tvnoviny.sk. Príklady výrobkov, ktoré obsahujú ftaláty:
- výrobky z PVC (vinylové podlahy, sprchové závesy),
- zdravotnícke pomôcky,
- detské hračky,
- obaly na potraviny,
- kozmetické výrobky (deodoranty, laky na nechty, parfumy),
- šampóny, mydlá a telové mlieka.
Vplyv na vývoj dieťaťa
Výskum ukázal, že prenatálna expozícia ftalátom súvisí s nižšími hladinami tyrozínu, aminokyseliny potrebnej na tvorbu hormónu štítnej žľazy tyroxínu. Tento hormón je kľúčový pre správny vývoj mozgu a ovplyvňuje aj hladiny dopamínu.
Ešte znepokojujúcejším zistením je, že u detí, ktoré boli v maternici vystavené ftalátom, boli namerané nižšie hladiny tryptofánu. Táto esenciálna aminokyselina je nevyhnutná pre tvorbu serotonínu, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri regulácii nálady, kvalite spánku, schopnosti učiť sa, pamäti, trávení či reakcii tela na stres
Okrem vplyvu na neurologický vývoj sa ftaláty spájajú aj s ďalšími zdravotnými problémami, akými sú:
- predčasný pôrod,
- abnormality pohlavných orgánov u detí,
- detská obezita,
- astma,
- zvýšené riziko rakoviny,
- kardiovaskulárne problémy,
- nízky počet spermií a hladiny testosterónu u mužov.
Ako sa chrániť?
Odborníci odporúčajú tehotným ženám minimalizovať kontakt s výrobkami obsahujúcimi ftaláty a zároveň:
- vyberať kozmetiku označenú ako „bez ftalátov“,
- obmedziť používanie plastových obalov na potraviny, najmä pri zohrievaní jedla,
- uprednostniť sklenené nádoby na skladovanie potravín,
- čítať zloženie výrobkov a vyhýbať sa tým, ktoré obsahujú označenie „parfum“ alebo „fragrance“ bez bližšej špecifikácie,
- používať prírodné čistiace prostriedky.
Odborníci tiež vyzývajú výrobcov a tvorcov politík, aby obmedzili používanie týchto škodlivých látok vo výrobkoch. „Táto štúdia len pridáva k rozsiahlemu základu dôkazov, že chemikálie používané v plastových materiáloch poškodzujú ľudské zdravie,“ upozornil Leonardo Trasande, riaditeľ Centra pre vyšetrovanie environmentálnych rizík na New York University.
Používanie plastov ničí zdravie
Zistenia vychádzajú z výsledkov dvojíc matka – novorodenec, ktoré boli v rokoch 2016 až 2018 zaradené do skupiny afroamerických matiek a detí v Atlante. Vo vzorkách moču odobratých 216 matkám vo veku od 8. do 14. týždňa tehotenstva pri prvej návšteve a 145 účastníčkam vo veku od 24. do 30. týždňa tehotenstva pri druhej návšteve autori merali osem metabolitov ftalátov.
Účastníčky mali v priemere okolo 24 rokov a ich hladiny niektorých ftalátových metabolitov boli vyššie ako priemer stanovený v rámci Národného prieskumu zdravia a výživy.
Počas jedného alebo dvoch dní po pôrode autori odobrali deťom krv prostredníctvom pätovej tyčinky. Tím zistil spojitosť medzi prenatálnymi hladinami ftalátov a nižšími hladinami tyrozínu, aminokyseliny a prekurzora hormónu štítnej žľazy tyroxínu.
Tyroxín bol abnormálne nízky aj u detí vystavených ftalátom v maternici, pričom nízka hladina tyroxínu sa v minulosti spájala s väčšou náchylnosťou novorodencov na choroby a neurologické problémy, uviedli autori. Tyrozín je tiež prekurzorom neurotransmiterov dopamínu, noradrenalínu a adrenalínu, ktoré čiastočne prispievajú k reakcii organizmu „bojuj alebo uteč“.
Leonardo Trasande, riaditeľ Centra pre výskum environmentálnych rizík na Newyorskej univerzite, ktorý sa na štúdii nepodieľal, uviedol: „Táto štúdia len dopĺňa rozsiahlu databázu dôkazov o tom, že chemikálie používané v plastových materiáloch poškodzujú ľudské zdravie. V skutočnosti to nie je niečo, o čom by sme mali aktívnejšie diskutovať. Premyslenejší prístup by bola skutočná diskusia o tom, čo musíme urobiť s používaním plastov.“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Nature Communications, CNN, tvnoviny.sk