Bežnú chybu pri online platbách robí veľa Slovákov. Jednoduchým krokom však vieš ochrániť svoje peniaze (TIPY)
- Pri online platbách nie je dôležité, či platíš cez mobil, počítač alebo hodinky
- Odborník upozorňuje na bežné chyby
- Pri online platbách nie je dôležité, či platíš cez mobil, počítač alebo hodinky
- Odborník upozorňuje na bežné chyby
Dnešná „online doba“ ponúka nekonečne veľa možností. Jednou z nich je aj nakupovanie, ktorého charakter sa v uplynulých rokoch zmenil. Čoraz viac ľudí totiž nakupuje online a šetrí takto čas. Často však nie aj peniaze.
Ako totiž uviedol pre TASR bezpečnostný inžinier Check Point Software Technologies Slovakia Tomáš Vobruba, pri bezpečnosti online platieb nie je dôležité či platíš cez mobil, počítač, alebo hodinky. Dávaj si pozor na operačný systém a certifikáty.
Nepoužívaj neznačkové zariadenia
„Bezpečnosť platieb v prípade využitia platobných brán, ktoré ponúkajú banky a poskytovatelia, je veľmi vysoká. Majú už certifikácie na úrovni PCI-DSS, kde zabezpečujú bezpečnosť transakcií a aj samotných platobných údajov,“ uviedol Vobruba s tým, že vysoké bezpečnostné parametre majú platby cez mobilné telefóny s využitím prednastavených funkcií Google Pay alebo Apple Pay.
Odborník však varuje pred používaním neznačkových zariadení, cez ktoré môžeš platiť. Pri týchto výrobkoch je totiž otázne, či sú bezpečné, rovnako ako priame platby cez internet. „Rozhodne odporúčam opatrnosť pri nákupoch v online shope AliExpress a ďalších podobných obchodoch prevádzkovaných z Číny,“ podotkol.
Bežná chyba
Pri online platbách väčšina stránok ponúka uložiť si údaje karty pre budúce platby. Možno niekedy zaklikneš kolónku, pretože sa ti jednoducho nechce vypĺňať údaje o karte viackrát. Odborník však pred týmto krokom varuje.
Informácie o platobnej karte alebo CVV kóde teda určite neukladaj v e-shope alebo službe, ktorým neveríš. „Takáto možnosť existuje všade, aj keď je niekedy ľahko prehliadnuteľná,“ dodal Vobruba. Svoju pozornosť zvýš aj v prípade, že e-shop napriek zakliknutej možnosti núti uložiť údaje.
Niektoré webové stránky tiež napodobňujú banky a platobné systémy. Skontroluj si preto doménu, na ktorej platíš a všímaj si pritom text a neštandardné požiadavky pri platbe. Odborník odporúča využiť platbu kuriérskej službe alebo doručovateľovi v prípade, že stránke na 100 percent nedôveruješ.
Rekordný nárast platieb hodinkami či mobilom
Počet platieb mobilom alebo hodinkami na Slovensku rapídne stúpol. V roku 2019 tvorili takéto platby len 2 percentá zo všetkých kartových transakcií, no v prvom polroku 2024 stúplo toto číslo na 30 percent. Počas prvých šiestich mesiacov roka dosiahol celkový počet takýchto platieb 170 miliónov, pričom celkový objem predstavoval 3,66 miliardy eur.
„Najčastejšie sa tieto platby používajú na úhradu v obchodoch na platobných termináloch, čo predstavuje takmer 87 %, a v menšej miere, 13 %, sú mobilné platby využívané na platby v online priestore na rôznych weboch a e-shopoch,“ uviedol výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Marcel Klimek.
Kľúčovým prvkom pri bezpečnosti takýchto platieb je tzv. tokenizácia. Namiesto ukladania citlivých údajov o platobnej karte, mobil obsahuje len unikátny kód – token, ktorý kartu reprezentuje. Autorizácia platby je rovnako jednoduchá aj bezpečná. Nemusíš zadávať PIN kód, stačí odomknúť zariadenie – či už je to mobil alebo hodinky.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TASR, SITA