Bežný liek má účinok ako diéta. Vedci ním dokázali významne predĺžiť život u zvierat
- Liek už teraz užíva množstvo ľudí
- Účinky sú totožné ako pri nízkokalorickej diéte
- Potvrdili to testy na červoch s podobným genómom, ako má človek
- Liek už teraz užíva množstvo ľudí
- Účinky sú totožné ako pri nízkokalorickej diéte
- Potvrdili to testy na červoch s podobným genómom, ako má človek
Bežný liek na krvný tlak má potenciál bojovať proti starnutiu. Nový vedecký výskum prišiel so zistením, že liek spomaľuje starnutie červov, čo môže hypoteticky pomôcť ľuďom žiť dlhšie a udržať si zdravie v posledných rokoch života.
Genóm tohto konkrétneho druhu červa je totiž mimoriadne podobný človeku. Na výskum poukázal portál Science Alert.
Liek na krvný tlak kľúčom k dlhovekosti
Už v minulosti prebehol výskum, ktorý ukázal, že liek rilmenidín na hypertenziu (vysoký krvný tlak) napodobňuje účinky kalorického deficitu na bunkovej úrovni, čo môže byť dôležité pri predĺžení života, pretože práve zníženie kalórií by mohlo pomôcť. Toto vzišlo zo skúmania niekoľkých zvieracích modelov.
Či sa takýto efekt premieta aj do ľudskej biológie, alebo ide o potenciálne riziko pre naše zdravie, je témou momentálnych diskusií. Vedci si však dali za úlohu nájsť spôsob, ako dosiahnuť takýto účinok bez extrémneho znižovania kalórií. Štúdia z roku 2023 prišla práve s účinkom lieku rilmenidín. Zverejnená bola na portáli Aging Cell.
Vedci podávali starým a mladým červom Caenorhabditis elegans rilmenidín a pozorovali, čo sa bude diať. Zistili, že tieto červy žili dlhšie, ako vedci očakávali, a vykazovali vyššie ukazovatele v rôznych zdravotných aspektoch rovnako, ako v prípade obmedzenia kalórií.
„Prvýkrát sme dokázali na zvieratách ukázať, že rilmenidín môže predĺžiť životnosť,“ povedal molekulárny biogerontológ João Pedro Magalhães z University of Birmingham vo Veľkej Británii. „Teraz chceme preskúmať, či môže mať rilmenidín ďalšie klinické aplikácie.“
Červ C. elegans je obľúbený pri vedeckých štúdiách, pretože mnohé z jeho génov majú podobnosti s náprotivkami v našom genóme. Aj napriek týmto podobnostiam je to stále dosť vzdialený druh k ľuďom.
Potvrdil to aj výskum na myšiach
Ďalšie testy ukázali, že génová aktivita spojená s kalorickým deficitom sa nachádzala aj v tkanivách obličiek a pečene myší, ktoré taktiež boli liečené rilmenidínom. Vedci teda spozorovali, že rilmenidín spôsobuje niektoré zo zmien, ktoré vytvárajú kalorický deficit u zvierat. O týchto zmenách sa predpokladá, že prinášajú určité zdravotné výhody.
Ďalším objavom je, že biologický signálny receptor nazývaný nish-1 bol rozhodujúci v tom, či rilmenidín zaúčinkuje. Práve na túto konkrétnu chemickú štruktúru by sa mohli budúce pokusy o zlepšenie životnosti a spomalenie starnutia zamerať.
„Zistili sme, že účinky rilmenidínu predlžujúce životnosť boli zrušené, keď bol nish-1 vymazaný,“ vysvetlili vedci v publikácii. Keď bol však receptor nish-1 obnovený, obnovilo sa aj predĺženie života, ktoré bolo v dôsledku užívania rilmenidínu.
Nízkokalorické diéty sú z dlhodobého hľadiska ťažko udržateľné a majú rôzne negatívne účinky. Nedostatočné nutričné vyváženie môže spôsobiť napríklad rednutie vlasov, závraty či lámavosť kostí. Obzvlášť v starobe je zdravá a vyvážená strava základ.
A aj keď je na úsudky ešte priskoro, predpokladá sa, že liek na hypertenziu by mohol poskytnúť rovnaké výhody ako nízkokalorická diéta. Pre telo by však bol oveľa znesiteľnejší. Navyše, rilmenidín užíva už mnoho ľudí. A to je jedným z dôvodov, prečo by bol vhodným kandidátom na liek proti starnutiu. Okrem toho je jeho výhodou aj perorálne užívanie či to, že je už bežne predpisovaný.
Navyše, jeho vedľajšie účinky sú zriedkavé a relatívne mierne. V niekoľkých prípadoch zahŕňajú búšenie srdca, nespavosť a ospalosť. Existuje ešte dlhá cesta k tomu, aby vedci zistili, či by rilmenidín fungoval ako liek proti starnutiu pre skutočných ľudí.
Prvé výsledky testov na červoch a myšiach sú však veľmi sľubné. „Pri globálne starnúcej populácii sú výhody oddialenia starnutia, aj keď mierne, obrovské,“ povedal Magalhães.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, Aging Cell