Bežný liek mení naše správanie a rakovinu zabíja liek ako zo sci-fi. Zistenia vedcov, ktoré menia ľuďom životy
- Svetoví vedci vlani dosiahli obrovské úspechy v medicíne
- Prišli na spôsoby, ako bojovať s rakovinou
- Odhalili účinky bežných liekov
- Nezaostávajú ani Slováci

- Svetoví vedci vlani dosiahli obrovské úspechy v medicíne
- Prišli na spôsoby, ako bojovať s rakovinou
- Odhalili účinky bežných liekov
- Nezaostávajú ani Slováci
Výskumníkom a lekárom sa v poslednej dobe darí a prichádzajú s prelomovými liekmi, ale aj zisteniami o tých, ktoré už dlhodobo užívame.
Úspechy evidujeme aj pri najvážnejších ochoreniach. Napríklad v prípade rakoviny veda v posledných rokoch dokázala objaviť viaceré spôsoby, ktorými by ľudstvo mohlo toto zákerné ochorenie úplne zastaviť.
O najnovšom z nich informuje portál Phys.org. Výskumníci z Inštitútu pre pokročilú chémiu Katalánska (IQAC) vyvinuli sériu liekov s fotosenzitívnou molekulou. Môžu byť aktivované vonkajším svetlom a dosiahnu tak oveľa kontrolovanejší biologický účinok.
Pripravuje to cestu pre vysoko špecifické terapie, ktorými by medicína mohla liečiť vážne ochorenia vrátane rakoviny.
Prinášame ti prehľad najvýznamnejších a najzaujímavejších medicínskych úspechov >>>
Úspechy v liečbe rakoviny
Ako sme ťa informovali v tomto článku, vedci z univerzity v japonskom Tokiu dokázali použiť umelo vytvorenú DNA a úplne novým spôsobom ňou zabíjať rakovinové bunky. Ide o chemicky syntetizovanú DNA v tvare vlásenky, ktorú podali myšiam. Dvojice DNA vstrekli do rakovinových buniek, kde sa umelé molekuly spojili s molekulami miRNA (microRNA).
Reakcia jednak dokázala zabiť rakovinové bunky, no zároveň zabránila šíreniu a rastu rakovinového tkaniva.
Ďalší obrovský úspech dosiahli aj výskumníci z izraelského Tel Avivu, ktorí vyvinuli prvý preventívny liek proti rakovine. Tím vytvoril peptid, respektíve reťazec aminokyselín, s účelom zabrániť rakovinovým bunkám prenikať do krvi a tým zastaviť ich pohyb po tele.
Pri pokusoch na rakovinových bunkách v tele myší zistili, že ich liek skutočne funguje až na neuveriteľných 90 percent a bráni vzniku metastáz.
Americkí vedci dokázali vyvinúť rakovinovú vakcínu, ktorá zaznamenala významný úspech. Podarilo sa im eliminovať vytvorené nádory. Vakcína tiež dokáže navodiť dlhodobú imunitu trénujúc imunitný systém tak, aby zabránil opätovnému výskytu rakoviny.
Ďalšie významné zistenia priniesla štúdia z USA, ktorá informuje o jednoduchej diéte pre mužov. Tá dokázateľne znižuje napríklad riziko kardiovaskulárnych ochorení, vysokého krvného tlaku, cukrovky a aj riziko vzniku niektorých typov rakoviny.
Vedci informujú, že strava bohatá na zeleninu, ovocie, celozrnné obilniny, strukoviny, orechy a semená vplýva na riziko vzniku kolorektálneho karcinómu. U ľudí, ktorí konzumujú rastlinnú stravu pomenej, sa toto riziko zvyšuje konkrétne o 22 percent.
Izraelskí vedci vlani neprišli len s peptidom, ale aj s dôležitým zistením, ktoré značne pomôže pri prevencii proti nádorovým ochoreniam. Rakovinové nádory pre svoj rast v tele potrebujú glukózu a bez nej sa nerozšíria. Ide o významné zistenie a človek má vďaka nemu teraz v rukách svoje vlastné kroky voči úspešnej prevencii.
Aaeróbne cvičenie totiž podporuje niektoré ľudské orgány pri zachytávaní cukru v tele. Inými slovami, ak pravidelne beháš alebo sa venuješ inému aeróbnemu cvičeniu, pravdepodobnosť nákazy niektorými druhmi rakoviny sa u teba znižuje o 72 percent.
O zisteniach ohľadom najbežnejších liekov, ktoré máš doma, ale aj veľkom úspechu slovenského zdravotníctva sa dozvieš na druhej strane >>>
Pozor na paracetamol
Nie všetky správy sú však také pozitívne. Výskumníci prišli aj s objavom, ktorý naznačuje, že naše najobľúbenejšie tabletky proti bolesti menia správanie ľudí. Týka sa to liekov ako Paralen, Panadol, Migralgin či samotný Paracetamol a mnoho ďalších s obsahom látky paracetamol.
Ten totiž u užívateľa zvyšuje mieru riskovania, respektíve po jeho užití človek „až tak necíti strach“. Znamená to, že sa môže jednoduchšie ocitnúť v nepriaznivých situáciách.
Účinky paracetamolu môžu podľa zistení taktiež vplývať na rôzne psychologické procesy. A teda okrem ochoty riskovať sa pri ich užívaní stávame menej vnímavými. Paracetamol tiež človeku uberá na tendencii vyjadrovať empatiu a otupuje jeho kognitívne funkcie.
Účinky paracetamolu môžu byť mierne, no pre popularitu týchto liekov je o nich potrebné hovoriť, podotýkajú odborníci.
Zázračné lieky
Existuje skupina takzvaných „zázračných liekov“, do ktorej patria medikamenty, ako napríklad inzulín pre jeho obrovskú pomoc pri cukrovke, ale i antibiotiká proti zápalu pľúc.
V súčasnosti by sa medzi ne mohol pridať metformín. Ten normálne slúži na liečbu cukrovky 2. typu. Avšak už desaťročia vieme, že tento liek dokáže omnoho viac. Ponúka napríklad kardiovaskulárne výhody. Má vplyv aj na nižšiu úmrtnosť v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení a niekedy pomáha ľuďom s cukrovkou schudnúť.
Medzi jeho zázračnými účinkami má byť i boj proti starnutiu. Medici z Harvardu dokonca polemizujú, že pojem „zázračný liek“ pri metformíne možno nestačí. Výsledky výskumov naznačujú, že liek predchádza chorobám súvisiacim s vekom a predlžuje tak životnosť.
Tohtoročné veľké úspechy v slovenskom zdravotníctve nájdeš na ďalšej strane >>>
Slovenský úspech
Na začiatku tohto roka sa navyše objavili správy o veľkom úspechu z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Slováci sa totiž spolu s Masarykovou univerzitou v Brne stali súčasťou spolupráce, ktorej sa podarilo do praxe posunúť novú technológiu.
Tá podstatne zvyšuje úspešnosť umelého oplodnenia. Odborníci tvrdia, že sa im podarilo výrazne zvýšiť úspešnosť asistovanej reprodukcie metódou IVF (in vitro fertilizácia) a môžu ju preniesť do komerčného sveta.
Doposiaľ ide o jeden z najefektívnejších spôsobov liečby neplodnosti.
Zároveň sa dobré správy objavili aj v Univerzitnej nemocnici Bratislava, kde slovenskí lekári dokázali po prvýkrát zrealizovať inkompatibilnú transplantáciu obličky od živého darcu. Ide o významný pokrok, pretože to ľuďom s problémovými obličkami zjednoduší prístup k novým funkčným orgánom. Pred týmto úspechom boli odkázaní na čakanie na obličku od mŕtveho darcu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Phys.org, archív SIU