Bežný smrteľník sa sem nedostane: Toto sú exkluzívne zábery zo zákulisia kultového Cirque du Soleil
- Startitup navštívil zákulisie ikonického Cirque du Soleil
- Kultový cirkus už čoskoro navštívi aj Slovensko
- Startitup navštívil zákulisie ikonického Cirque du Soleil
- Kultový cirkus už čoskoro navštívi aj Slovensko
Interiér haly pražskej O2 arény pár hodín pred predstavením Cirque du Soleil (prekladaného aj Slnečný cirkus) pripomína obriu „jaskyňu“. Podvečer sedačky obsadia tisíce návštevníkov, teraz pohyb v strede haly pôsobí až komorne minimalisticky. Skupinka gymnastov si do nemoty skúša finále predstavenia a „jaskyňou“ sa v špirále ozveny nesú údery o žinenku prepletené občasným drmolením príkazov vo francúzštine.
Počas tréningu pre novinárov platí niekoľko pravidiel. Nevyrušovať hlukom trénujúcich členov cirkusu a počas fotenia nepoužívať blesk. Ten totiž môže sústredených gymnastov vyviesť počas akrobatických kreácií z miery, čo môže skončiť nehodou.
Totožnými pravidlami sa musia riadiť aj samotní diváci počas show. Za gigantickým stageom, ktorý scénografi postupne premenia na ľúbivú megarekvizitu, sa nachádzajú priestory „jaskyne“, ktorá bežnému divákovi z publika zostáva ukrytá.
Ak by sa samotné predstavenie dalo prirovnať k hotovému pokrmu, tak backstage je akousi kuchyňou, ktorá síce zostáva zakrytá rúškom tajomna, no celá show sa varí v jej priestoroch. Práve Startitup počas pražskej „slnečnej“ šnúry exkluzívne nazrel do zákulisia predstavenia najbombastickejšej svetovej šou, ktorá čoskoro zavíta aj na Slovensko.
Vtedy v Kanade
Cirque du Soleil dnes už pozná takmer každý na celom svete ako zabehnutý brand a slávne akrobatické zoskupenie. Paradoxne má cirkus korene v Kanade, ktorá nebola práve krajom s tradíciou manéží, cirkusových atrakcií a žonglérov.
V 80. rokoch sa v Kanade ale začala formovať subkultúra pouličných umelcov, hltačov ohňa či muzikantov. Najvypuklejším umelcom zo skupinky bol hltač ohňa a harmonikár Guy Laliberté, ktorý sa neskôr stal práve jedným zo zakladateľov tohto cirkusu.
Skupinka okolo Lalibertého neskôr chodila na jeden z festivalov, kde podobne ladená umelecká komunita vystupovala a prezentovala svoj um a šoumenské remeslo pred publikom. Práve po úspechoch na týchto eventoch sa zrodila myšlienka pre zrod regulárneho kanadského cirkusu.
V roku 1984 Quebec potreboval kultúrny program v rámci osláv 450. výročia objavenia Kanady moreplavcom Jacquesom Cartierom. Vtedy Laliberté chytil príležitosť za pačesy a predstavil umelecký tematický program s názvom Cirque du Soleil, s ktorým pochodil počas 13 týždňov 11 miest Quebecu. Po úspešnej sérii akcií sa zrodil dnes už známy brand.
Bez zvierat, iba roztancované lietajúce „chrobáky“
„Naša šou vždy obsahuje rovnaké elementy, pokročilá akrobatika, prekrásne kostýmy, živá hudba, ale aj produkcia na naozaj veľmi vysokej úrovni. Všetky tieto prvky robia každú šou trochu inú,“ vysvetľuje novinárom hovorkyňa Cirque du Soleil Janie Mallet pár minút pred tým, ako nás zavedie práve do backstageu celej show.
Ako obchádzame obriu rekvizitu na hlavnom pódiu, vysvetľuje, že samotný Cirque du Soleil je produkčne naozaj náročnou výzvou, pretože, ako podčiarkla, sa preváža z miesta na miesto v 23 nákladných autách.
Na prvé počutie sa môže zdať, že show je postavená na klasických cirkusových základoch, no to je omyl. „Nemáme tu žiadne zvieratá,“ vraví Mallet. Samotné predstavenia sú totiž postavené najmä na dychberúcich akrobatických výkonoch, pestrofarebných kostýmoch a javiskových scénach. Show tematicky spája estetika, ale najmä určitý leitmotív.
Téma predstavení sa totiž vždy dotýka akéhosi groteskného muzikálového pohľadu na život hmyzu a javisko tak v bizarných gymnastických kreáciách ožíva tancujúcimi cvrčkami, kobylkami či inými obyvateľmi hmyzieho sveta.
V zákulisí
Manažérka upozorňuje, že priestor za javiskom ešte nie je backstage, ale behind stage. Tu si jeden z hudobníkov precvičuje melódiu, na ktorú o pár hodín budú akrobati v kostýmoch predvádzať svoje kreácie.
Ako sa vnárame stále hlbšie a hlbšie do zákulisia pražskej O2 arény, ťahavé melódie harmoniky strieda Blue World od Maca Millera. Do tónov známej skladby pár akrobatov na improvizovanom cvičisku skúša posledné kúsky show.
„Do Cirque du Soleil som prišiel v roku 2016,“ hovorí pre Startitup člen cirkusu Kilian Mongey, ktorý má v súčasnosti 28 rokov. „Je to pre mňa obrovská skúsenosť,“ vraví. Ako priznal, tak chodí spávať vcelku neskoro, a to aj pre nabitý tréningový deň. Jeho bežná rutina tak tvorí najmä rozcvičovanie a tréningy.
Napriek tomu, že je cirkus po produkčnej stránke na vysokej úrovni, práve zákulisie show intenzívne dýcha cirkusovou a v najlepšom slova zmysle až kočovnou atmosférou.
Dvojica akrobatov naberá dych na žinenke, ďalší z gymnastov prechádza okolo kufríka s rekvizitami, na ktorom svieti anglicky Crickets leg, teda „nohy cvrčka“. Čo znamená, že v kufríku sa nachádza časť kostýmu jedného z členov.
Na väčšiu miestnosť v zákulisí sa napájajú užšie chodbičky arény, ktorými sa dostaneš do útrob O2 arény. Akýsi smerovník na pestrofarebných papieroch nalepených na stene ukazuje členenie priestorov. Vďaka nemu sa bežný návštevník zákulisia, ale aj člen cirkusu v labyrinte chodieb až tak rýchlo nestratí.
Jeden z nápisov navedie vystupujúcich či ďalších zamestnancov na catering, ktorý tvorí improvizovaná poľná kuchyňa a jedáleň, ktorá vyrástla v jednej z miestností pražskej arény. V ďalších miestnostiach nájdeš napríklad šatňu, maskérňu, ale aj kostymérňu.
Cirque du Soleil aj v Bratislave
Bežný návštevník predstavenia sa síce do zákulisia show len tak ľahko nedostane, no tým gro je samotné predstavenie, ktoré si už onedlho užijú aj Slováci. Od 19. do 22. októbra totiž Cirque du Soleil vystúpi na viacerých predstaveniach na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
Predstavenie Cirque du Soleil s podtitulom Ovo tak rozpráva príbeh tajomného vajca, ktoré naruší bežné životy chrobačieho ekosystému a rozpúta sa tak mix šialenej a odvážnej akrobacie, ale aj vtipných scénok a pohybových skečov. S jedným zo žonglérov sa Startitup nedávno porozprával a o zákulisí show sa viac dočítaš v tomto článku.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Slnečný cirkus na Slovensku, Startitup