Bezpečnostný expert: Od 3. svetovej vojny nás delí len jedno. Trump chce mier za každú cenu
- Podľa analytika Anthonyho Gleesa je hrozba globálneho konfliktu motívom pre mierové rokovania
- Pomenoval, ako by mohol svet predísť 3. svetovej vojne

- Podľa analytika Anthonyho Gleesa je hrozba globálneho konfliktu motívom pre mierové rokovania
- Pomenoval, ako by mohol svet predísť 3. svetovej vojne
Americký prezident Donald Trump obvinil počas jeho návštevy v oválnej pracovni 28. februára ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z „hazardu s 3. svetovou vojnou“, čím spustil diskusiu o riziku eskalácie vojny na Ukrajine.
Odborníci analyzujú, či konflikt môže prerásť do globálneho konfliktu a akú úlohu v tom zohráva podpora Západu.
Hrozba globálneho konfliktu ako motív pre mierové rokovania
Bezpečnostný expert z Buckinghamskej univerzity Anthony Glees, ktorého cituje Mirror, tvrdí, že práve hrozba 3. svetovej vojny je pre USA motiváciou rokovať o miere na Ukrajine.
„Trump chce skutočne mier a chcel by ho takmer za každú cenu,“ uviedol Glees. „Trump si v hĺbke srdca uvedomuje, že ak by vojna na Ukrajine prerástla na rozsiahlejšiu vojnu, Spojené štáty by sa museli zapojiť, a to by skutočne viedlo k tretej svetovej vojne,“ tvrdí analytik a zároveň varuje, že ak USA neuzavrú mierovú dohodu, vojna bude pokračovať až do porážky Ukrajiny, čo by mohlo viesť k ruským útokom na pobaltské štáty a kybernetickým hrozbám pre Európu.
To je podľa neho veľká hrozba, ktorú predstavuje Putinovo víťazstvo na Ukrajine a dôvod, prečo je ukrajinské nebezpečenstvo naším nebezpečenstvom. V prípade, že Rusko nebude schopné vyhrať konvenčnú vojnu, môže podľa neho siahnuť po jadrových zbraniach, čo by ohrozilo celý kontinent.
Starmer a Macron volajú po „koalícii ochotných“
Ako poslednú šancu na zabránenie takémuto scenáru vidí aktuálnu iniciatívu britského premiéra Keira Starmera. Ten v tandeme s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom vyzval na vytvorenie „koalície ochotných“, ktorí by vyslali mierovú misiu na Ukrajinu.
Starmer tiež sľúbil ďalšiu masívnu podporu napadnutej krajine. „S Amerikou mimo hry je jeho plán našou najlepšou a poslednou nádejou na bezpečnosť v Európe,“ myslí si Glees.
Premiér Spojeného kráľovstva Keir označil aktuálnu situáciu za historickú križovatku a zdôraznil, že Európa musí prevziať väčšiu zodpovednosť za svoju bezpečnosť.
Kompromis ako realistická cesta k ukončeniu vojny?
Na druhej strane Paul Rogers, profesor mierových štúdií Bradfordskej univerzity, tvrdí, že konflikt skôr skončí kompromisom, v ktorom by Ukrajina mohla odovzdať časť územia. Verí, že ani jedna strana nemôže dosiahnuť absolútne víťazstvo a že treba byť opatrný pri akýchkoľvek krokoch vedúcich k eskalácii.
Verí, že by sme sa nemali „veľmi znepokojovať“ hrozbou 3. svetovej vojny, ale povedal, že akýkoľvek druh globálneho konfliktu s jadrovou energiou je „vždy nebezpečný“.
„Je to neočakávané. Vždy by sme sa mali obávať rizika jadrovej konfrontácie. Za posledných 80 rokov sme mali viac šťastia, ako si zaslúžime,“ povedal. „Je to ťažké obdobie, ale nevidím okamžitú perspektívu eskalácie, pokiaľ sa nestane niečo neobvyklé.“
Jadrový dáždnik
Po nástupe administratívy Donalda Trumpa a jeho korkov v posledných týždňov Európa začína chápať, že sa o svoju bezpečnosť musí postarať sama. Dôležitou otázkou pre Európu v rámci samostatnosti a odstrašovania Ruska zostáva, či budú Spojené štáty naďalej ochotné byť jadrovým dáždnikom, pre členské štáty NATO v Európe. Túto tému otvoril Emanuel Macron, informoval o tom web The Telegraph.
Tvrdí, že je pripravený začať diskusie o jadrovom odstrašovaní pre Európu, čo signalizuje, že Francúzsko by mohlo rozšíriť svoju jadrovú ochranu na ďalšie členské štáty Európskej únie (EÚ) vo svetle rastúcich bezpečnostných hrozieb, ktoré predstavuje Rusko.
Toto vyhlásenie predstavuje kľúčový moment v európskej obrane, ktorý naznačuje, že Francúzsko so svojimi pokročilými jadrovými kapacitami môže hrať významnejšiu úlohu pri zabezpečovaní bezpečnosti kontinentu uprostred rastúceho geopolitického napätia.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Telegraph, Mirror, archív Startitup