Biden hneď prvý deň v práci nariadil povinné nosenie rúška a zrušil výstavbu Trumpovho múru
- Biden začal úradovať prakticky okamžite po nástupe do funkcie
- Celkovo podpísal 15 výkonných nariadení týkajúcich sa najmä ochrany klímy, imigrácie, boja proti koronavírusu či ekonomickej situácii v krajine
- Ako prvý podpísal nový prezident príkaz na nosenie rúšok v budovách a priestranstvách spravovaných federálnou vládou
- Následne, taktiež medzi prvými, podpísal aj opätovné pristúpenie USA k parížskej klimatickej dohode z roku 2015
- Biden začal úradovať prakticky okamžite po nástupe do funkcie
- Celkovo podpísal 15 výkonných nariadení týkajúcich sa najmä ochrany klímy, imigrácie, boja proti koronavírusu či ekonomickej situácii v krajine
- Ako prvý podpísal nový prezident príkaz na nosenie rúšok v budovách a priestranstvách spravovaných federálnou vládou
- Následne, taktiež medzi prvými, podpísal aj opätovné pristúpenie USA k parížskej klimatickej dohode z roku 2015
Nový prezident USA Joe Biden podpísal v stredu len niekoľko hodín po uvedení do úradu aj nariadenie, ktorým zrušil proces vystúpenia USA zo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).
Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavbu múru na hraniciach s Mexikom. Informovala o tom agentúra AFP.
Biden začal úradovať prakticky okamžite po nástupe do funkcie. Celkovo podpísal dovedna 15 výkonných nariadení týkajúcich sa najmä ochrany klímy, imigrácie, boja proti novému koronavírusu či ekonomickej situácii v krajine.
Rúška povinné vo federálnych budovách a priestranstvách
Ako prvý podpísal nový americký prezident príkaz na nosenie rúšok v budovách a priestranstvách spravovaných federálnou vládou. Následne, taktiež medzi prvými, podpísal aj opätovné pristúpenie Spojených štátov k parížskej klimatickej dohode z roku 2015.
Cieľom Bidena je zvrátiť všetky Trumpove predpisy a výkonné nariadenia, ktoré by mohli škodiť životnému prostrediu a verejnému zdraviu Američanov. Okrem výkonných nariadení podpísal krátko po nástupe do funkcie aj dva príkazy vzťahujúce sa na federálne agentúry. Tým nariadil, aby ich prioritou bola rasová rovnosť.
Dosiaľ len dvaja prezidenti USA podpísali výkonné nariadenia počas prvého dňa v úrade, pričom každý z nich podpísal len jeden príkaz, informovala agentúra AP. Biden čeliaci koronavírusovej kríže chcel podľa AP takýmto spôsobom demonštrovať zmysel pre naliehavosť situácie i kompetentnosť, ktoré podľa neho jeho predchodcovi chýbali.
Vystúpenie z WHO rovnako ako aj odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody avizoval Bidenov predchodca v úrade, exprezident Donald Trump a jeho administratíva. Od Parížskej klimatickej dohody USA oficiálne odstúpili 4. novembra 2020, zhodou okolností deň po začiatku prezidentských volieb.
V prípade WHO odstúpenie len avizovali v júli 2020 – práve uprostred pandémie COVID-19. Krok však mohol nadobudnúť účinnosť až 6. júla 2021, pričom sa očakávalo jeho zvrátenie v prípade Bidenovho víťazstva v prezidentských voľbách.
Opätovné pristúpenie víta Macron
Opätovné pristúpenie USA k Parížskej klimatickej dohode z roku 2015 privítal francúzsky prezident Emmanuel Macron aj generálny tajomník OSN António Guterres. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP
„Vitajte naspäť,“ zareagoval Macron na nariadenie o návrate USA ku klimatickej dohode, ktoré podpísal krátko po svojom stredajšom nástupe do úradu nový americký prezident Joe Biden. „Sme v tom spolu. Budeme silnejší pri zvládaní výziev našej doby. Silnejší vo vytváraní našej budúcnosti. Silenejší pri ochrane našej planéty,“ dodal.
Veľký krok pre USA, tvrdí Guterres
Pochvalne sa na adresu USA i Bidena vyjadril aj generálny tajomník OSN António Guterres. Uviedol, že rozhodnutie o opätovnom pripojení je veľkým krokom pre USA, krajinu patriacu k najväčším producentom emisií oxidu uhličitého (CO2) na svete, uvádza AFP.
„Tešíme sa na vedúce postavenie Spojených štátov pri urýchľovaní celosvetového úsilia o nulové emisie,“ dodal Guterres. Bidena tiež vyzval na stanovenie „ambicióznych“ klimatických cieľov splniteľných do roku 2030 a posilnenie financovania klimatických opatrení.
John Kerry, ktorý bol ministrom zahraničných vecí USA vo vláde Baracka Obamu, v čase keď bol Biden viceprezidentom, taktiež ocenil návrat ku klimatickej dohode. Práve Kerry v roku 2016 Parížsku dohodu v mene USA podpísal.
V reakcii na opätovný návrat k nej teraz uviedol, že takýto krok je požehnaním pre „dôveryhodnosť a angažovanosť“ USA, pričom v rámci jej vodcovstva v boji proti klimatickým zmenám nastavuje spodnú a nie hornú hranicu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR