Biden o evakuácii v Afganistane: Čaká nás ešte dlhá cesta a veľa sa môže ešte pokaziť. V krajine naďalej zomierajú ľudia
- Biden dúfa, že evakuáciu ľudí sa podarí ukončiť do konca augusta. Za týždeň sa podarilo evakuovať viac ako 30-tisíc ľudí
- Počas evakuácie zahynulo už viacero osôb. Presný počet zatiaľ nepoznáme
- Poradca Bidena pre národnú bezpečnosť Sullivan uviedol, že nebezpečenstvo predstavujú aj extrémisti z Islamského štátu
- Situácia je podľa neho nebezpečná a riskantná. Pomôcť s evakuáciou majú aj súkromné letecké spoločnosti
- Biden dúfa, že evakuáciu ľudí sa podarí ukončiť do konca augusta. Za týždeň sa podarilo evakuovať viac ako 30-tisíc ľudí
- Počas evakuácie zahynulo už viacero osôb. Presný počet zatiaľ nepoznáme
- Poradca Bidena pre národnú bezpečnosť Sullivan uviedol, že nebezpečenstvo predstavujú aj extrémisti z Islamského štátu
- Situácia je podľa neho nebezpečná a riskantná. Pomôcť s evakuáciou majú aj súkromné letecké spoločnosti
Prezident USA Joe Biden momentálne doma čelí kritike kvôli situácii v Afganistane. Biden ale stále dúfa, že evakuáciu ľudí z Afganistanu sa podarí ukončiť do konca augusta. Pripustil však, že jej konečný termín sa v nevyhnutnom prípade môže predĺžiť, uvádza TASR.
Američania a ich spojenci čelia pri evakuácii logistickým problémom, nebezpečným situáciám a chaosu. „Čaká nás však ešte dlhá cesta a veľa sa môže pokaziť,“ uviedol Biden na tlačovej konferencii v nedeľu.
Dátum 31. august je termín vyjednaný s militantným hnutím Taliban. „Dúfam, že tento konečný termín nebudeme musieť predĺžiť,“ uviedol Biden. „Uvidíme, čo bude v našich silách,“ odpovedal Biden na otázku novinárov, aká bola jeho odpoveď lídrom iných krajín žiadajúcich na evakuáciu viac času.
Bojovníci fundamentalistického hnutia Taliban 15. augusta obsadili afganské hlavné mesto Kábul bez väčšieho odboru a zosadili legitímnu vládu, ktorá bola dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou. Z Kábulu sa stále zúfalo snažia dostať tisíce ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov, uvádza TASR.
Evakuovali viac ako 30-tisíc ľudí, v tlačenici zahynuli minimálne 7
Americký prezident ďalej dodal, že USA sa počas tohto víkendu podarilo evakuovať z Afganistanu 11-tisíc ľudí. Za týždeň sa podľa Bidena podarilo evakuovať už viac ako 30-tisíc ľudí.
Minister zahraničia Antony Blinken pre televíziu Fox News v nedeľu uviedol, že za 24 hodín sa podarilo evakuovať 8 000 ľudí v 60 letoch.
Biden označil evakuáciu za „ťažkú“ a „bolestivú“, a taká by podľa neho bola bez ohľadu nato kedy by začala. Čím reagoval na kritiku, že sa malo s evakuáciu začať už oveľa skôr. „Neexistuje spôsob, ako evakuovať toľko ľudí bez bolesti a strát i srdcervúcich záberov, ktoré vidíte,“ povedal.
Ešte stále nepoznáme presný počet ľudí, ktorí pri evakuácii zahynuli. Z virálnych záberov, kde sa Afganci vešali na lietadlo vidieť, že počas vzletu vypadli minimálne dvaja ľudia. Jedno telo našli aj v podvozku lietadla. Britská armáda v nedeľu informovala, že pri tlačenici na letisku zahynulo najmenej sedem civilistov, uvádza NPR.
Pri ozbrojených potýčkach afganských bezpečnostných síl a amerických i nemeckých vojakov s neznámymi útočníkmi pri severnej bráne letiska v afganskom hlavnom meste Kábul prišiel v pondelok o život jeden člen afganských bezpečnostných zložiek, uvádza TASR.
V snahe zrýchliť evakuáciu z Afganistanu Pentagón v nedeľu oznámil, že aktivuje program Civil Reserve Air Fleet. Letecké súkromné spoločnosti majú poskytnúť svoje lietadlá na evakuáciu ľudí.
Osoby, ktoré boli z Kábulu letecky prevezené na americké základne v Perzskom zálive a do Európy, majú pomôcť prepraviť späť do Spojených štátov. Dokopy majú tieto aerolínie poskytnúť Pentagónu 18 lietadiel.
Hrozbou pre evakuáciu je aj Islamský štát
Hlavný poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v relácii Meet the Press Chucka Todda na televízii NBC, nevylúčil možnosť navýšenia počtu amerických vojakov v krajine. „V tejto chvíli veríme, že máme v krajine dostatočné sily. Ale každý deň sa prezident pýta svojich vojenských veliteľov, vrátane tých na letisku a v Pentagone, či nepotrebujú ďalšie zdroje, ďalšie jednotky. Doteraz bola odpoveď „nie“. Ale dnes sa opýta znova,“ uviedol Sullivan.
Američania do Afganistanu na účely evakuácie vyslali 6-tisíc vojakov.
Sullivan označil situáciu v Kábule za „nebezpečnú“ a „riskantnú“. Uviedol tiež, že hrozbou pre evakuáciu je aj extrémistické hnutie Islamský štát (ISIS-K).
Biden tiež varoval aj pred extrémistami z Islamského štátu, ktorí podľa neho predstavujú neustálu hrozbu. „Vieme, že teroristi sa môžu pokúsiť využiť súčasnú situáciu. Stále preto ide o nebezpečnú operáciu,“ dodal. Čím dlhšie budú podľa Bidena americké jednotky v Kábule, tým väčšie bude riziko, že IS sa pokúsi zaútočiť na civilistov a amerických občanov v okolí Medzinárodného letiska Hámida Karzaja, uvádza TASR.
Americká ambasáda v Afganistane už vydala varovanie o bližšie nešpecifikovaných „potenciálnych bezpečnostných hrozbách“ a odporučila Američanom vyhnúť sa letisku, pokiaľ od zástupcu vlády USA nedostanú iný pokyn. Podľa agentúry AP je to čiastočne aj pre obavy z možných útokov bojovníkov z IS.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, White House, State.Gov, DOD, Meet the Press/NBC, NPR