Biden povolil Ukrajine zasiahnuť americkými raketami Rusko: Odpoveď na „odvážny krok“ Moskvy

  • Ukrajina dostáva zelenú na údery raketami ATACMS na Rusko
  • Biden reaguje na ruské útoky, zapojenie Severokórejčanov a rastúcu hrozbu v Kursku
ATACMS
U.S. Army/John Hamilton
  • Ukrajina dostáva zelenú na údery raketami ATACMS na Rusko
  • Biden reaguje na ruské útoky, zapojenie Severokórejčanov a rastúcu hrozbu v Kursku

Rozhodnutie prezidenta Joea Bidena povoliť Ukrajine použiť americké rakety s dlhým doletom ATACMS na území Ruska predstavuje dramatickú zmenu v doterajšej politike USA.

Tento krok nasleduje po ruskom zapojení severokórejských vojakov do bojov v regióne Kursk, čo podľa amerických činiteľov ohrozuje ukrajinské sily, o správe informuje denník New York Times.

Reakcia na eskaláciu

Bidenova administratíva uviedla, že rozhodnutie povoliť Ukrajine použitie týchto zbraní prichádza ako odpoveď na „odvážny krok“ Ruska zapojiť viac než 10 000 severokórejských vojakov. „Rozhodnutie Ruska vrhá nový tieň na konflikt a vyžaduje si adekvátnu odpoveď,“ povedal jeden z amerických predstaviteľov.

Podľa Bidena je tento krok nevyhnutný na posilnenie ukrajinskej obrany a zaslanie jasného odkazu Severnej Kórei, že jej podpora Moskve má svoje následky. „Chceme, aby Severokórejčania pochopili, že ich vojenské nasadenie bude mať svoju cenu,“ uviedol jeden z Bidenových poradcov.

Rozdelené názory v Bielom dome

Krok však vyvolal rozkol medzi Bidenovými poradcami. Niektorí obhajovali opatrnosť, varujúc pred možnou ruskou odvetou voči USA a ich spojencom. Iní však kritizovali doterajší prístup administratívy ako príliš opatrný. „Musíme prestať byť paralyzovaní Putinovou rétorikou,“ vyhlásil jeden z podporovateľov tvrdšieho prístupu.

Analýza americkej spravodajskej služby navyše varovala pred možnými krokmi Ruska, ktoré by mohli zahŕňať sabotáže európskej infraštruktúry alebo útoky na vojenské základne NATO.

Nová fáza vojny

Ukrajina plánuje použiť rakety ATACMS proti ruským a severokórejským jednotkám v Kurskej oblasti, pričom sa zameria na logistické uzly, sklady munície a vojenskú techniku. „Tieto zbrane môžu výrazne obmedziť efektivitu ruského útoku,“ uviedol analytik Scott McIntosh.

Podľa dôverných zdrojov blízkych situácii Ukrajina plánuje v najbližších dňoch uskutočniť svoje prvé útoky na ruské ciele pomocou rakiet ATACMS, informuje denník Washington Post.

Tieto rakety majú maximálny dosah až 306 kilometrov, čo umožňuje Ukrajine cieliť na strategické objekty hlboko na ruskom území.

Plánované útoky by mohli zahŕňať ničenie kľúčových vojenských infraštruktúr, ako sú zásobovacie uzly, sklady munície či koncentrácie vojsk, čo by potenciálne mohlo narušiť ruskú vojenskú logistiku.

Podľa prezidenta Volodymyra Zelenského Ukrajina potrebuje tieto zbrane na zachovanie územných ziskov, ktoré by mohli byť v budúcich rokovaniach kľúčové. „Je nevyhnutné, aby sme dokázali brániť naše pozície a získať strategickú výhodu,“ zdôraznil Zelenskyj.

Riziká a prínosy

Americkí predstavitelia priznávajú, že rozhodnutie pravdepodobne neovplyvní výsledok vojny, no jeho potenciálne výhody prevažujú nad rizikami eskalácie. „Ukrajina bude mať možnosť zasiahnuť ciele, ktoré by inak zostali mimo dosahu, a zároveň vysielame odkaz Severnej Kórei,“ uviedol jeden z predstaviteľov.

Budúcnosť konfliktu

S blížiacim sa návratom Donalda Trumpa do úradu, ktorý sľúbil „rýchle ukončenie vojny,“ je situácia ešte neistejšia. Trumpova administratíva by mohla presadzovať ústupky, ktoré by Ukrajinu oslabili.

Napriek tomu Bidenova politika naznačuje, že USA sú pripravené zvyšovať podporu Ukrajine v boji proti ruským a severokórejským agresorom. Ako povedal jeden z Bidenových poradcov: „Toto nie je len o Ukrajine. Je to o svetovom poriadku a odkazoch pre všetkých, ktorí by ho chceli ohroziť.“

Zdroje: New York Times, Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá