Biden sa obáva pomsty zo strany Trumpa: Zvažuje radikálny krok
- Po kontroverznom omilostení svojho syna Huntera čelí Biden ďalšej citlivej otázke
- Zvažuje udelenie preventívnych milostí
- Po kontroverznom omilostení svojho syna Huntera čelí Biden ďalšej citlivej otázke
- Zvažuje udelenie preventívnych milostí
Americký prezident Biden čelí citlivej otázke preventívneho udeľovania milostí. Podľa webu Politico a agentúry Reuters prebiehajú v Bielom dome intenzívne diskusie o možnosti ochrany verejných činiteľov pred prípadným stíhaním zo strany budúcej Trumpovej administratívy.
Medzi potenciálnymi kandidátmi na milosť sa spomínajú významné osobnosti americkej politickej scény. Ide napríklad o bývalú republikánsku kongresmenku Liz Cheneyovú, epidemiológa Anthonyho Fauciho, kalifornského senátora Adama Schiffa či bývalého predsedu Zboru náčelníkov štábov Marka Milleyho.
„Otázkou teraz je, či títo ľudia vôbec majú záujem byť omilostení,“ poznamenal jeden zo zdrojov oboznámených so situáciou.
Odplata voči kritikom Trumpa?
Diskusie nabrali na intenzite po nedávnom omilostení prezidentovho syna Huntera, ktoré Biden udelil napriek svojim skorším vyhláseniam. K obavám prispeli aj správy o možnom vymenovaní Kasha Patela za riaditeľa FBI. Je totiž známy svojimi sľubmi o odplate voči kritikom novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
Hoci je Biden o rokovaniach informovaný, osobne sa ich nezúčastňuje. Konečné rozhodnutie však zostáva v jeho rukách, ako potvrdil vysokopostavený predstaviteľ Bieleho domu. Hovorkyňa prezidenta odmietla tieto informácie komentovať.
Aj keď americká ústava dáva prezidentovi široké právomoci v oblasti udeľovania milostí, preventívne omilostenie za skutky bez vzneseného obvinenia predstavuje bezprecedentný právny krok. Bidenovo konečné rozhodnutie by však mohlo mať pre niektorých vysokopostavených verejných činiteľov v krajine rovnaké dôsledky ako jeho rozhodnutie omilostiť svojho syna, píše portál Politico.
Niektorí dlhoroční demokratickí zákonodarcovia, ako senátor Ed Markey, chvália precedens preventívneho omilostenia Richarda Nixona. Bývalý prezident Gerald Ford ho udelil ešte predtým, ako Nixona formálne obvinili.
„Ak bude do 19. januára jasné, že [pomsta] je jeho zámerom, potom by som prezidentovi Bidenovi odporučil, aby tieto preventívne milosti ľuďom poskytol, pretože to je naozaj to, čo bude naša krajina budúci rok potrebovať,“ povedal Markey minulý týždeň v televízii WGBH.
Biden udelil milosť svojmu synovi
Prezident Joe Biden udelil milosť svojmu synovi Hunterovi v dvoch prípadoch. Rozhodnutie sa týka daňových únikov a klamstva pri nákupe strelnej zbrane. Biden týmto krokom však rozzúril aj členov vlastnej strany. Medzitým čelí Biely dom protichodným tlakom z Kapitolu.
Udeľovanie milostí rodinným príslušníkom nie je v histórii USA ničím neobvyklým. Podobne postupovali aj iní prezidenti – Donald Trump omilostil otca svojho zaťa Charlesa Kushnera a Bill Clinton svojho nevlastného brata Rogera, odsúdeného za drogové delikty. Pre porovnanie, Trump počas svojho štvorročného mandátu udelil 237 milostí, zatiaľ čo Obama za osem rokov v úrade 1 927.
Oba priestupky Huntera Bidena sa odohrali v období jeho boja so závislosťou od drog a alkoholu, ktorú prekonal v roku 2019. V roku 2018 zatajil pri kúpe zbrane, že je užívateľom drog. Druhý prípad sa týkal vyhýbania sa plateniu daní vo výške minimálne 1,4 milióna dolárov. Joe Biden uviedol, že jeho syn bol „stíhaný selektívne a nespravodlivo“.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA, Politico